Dysk SSD + Windows 10 - Rozdzielenie partycji dla linuks

Cześć,
Posiadam Laptopa Lenovo z dyskiem SSD 128 GB, na całej przestrzeni dysku zainstalowany jest oryginalny Windows 10, czy jest możliwe w jakiś sposób stworzyć dodatkową partycję dysku SSD pod Linuks bez utraty Windowsa ? Zapewne chodziłoby o klonowanie systemu, czy coś w tym stylu - tak aby po rozdzieleniu partycji można było skopiować, przywrócić Windows na daną przestrzeń dysku.

Pozdrawiam.

Jest możliwe, ale wiąże się to ze zmniejszeniem partycji Windows. Na początek sprawdź ile masz na niej wolnego miejsca i jak dużo możesz wygospodarować go dla Linuksa (absolutne minimum to 10GB).

Praca biurowa, tak więc sporo wolnego : 88,5 gb ze 120 gb.
Co trzeba zrobić ?

Skorzystać z gotowych poradników, które bez najmniejszego trudu znajdziesz w internecie.

Chłopie - może lepiej już nic nie pisz…Skoro jedyne co robisz na forum to nabijasz sobie licznik poprzez udzielanie z dup… odpowiedzi - patrz google.
Gdybym znalazł co trzeba w google, nie pisałbym na forum!

A szukałeś? Bo jakbyś szukał, to nie musiałbyś pisać na forum.

Myślę, że wyraziłem się jasno w powyższym poście…
Zdajesz sobie sprawę, że forum dyskusyjne to nie komunikator ? Pomyliłeś miejsca ? Pomagasz, albo zamilcz, w przeciwnym razie nie robisz nic produktywnego tutaj, oprócz nabijania sobie kolejnych z dup…postów.
Nara.

To pokaż co znalazłeś i w którym miejscu utknąłeś.

Chłopie - daj sobie siana…Nie rozumiesz do czego służy forum i jak należy na nim pracować, Gdyby każdego odsyłać do wujka google, nie byłoby for dyskusyjnych ani forumowiczów!
Powodzenia.

Wiesz chociaż jaką dystrybucję chcesz zainstalować, czy też mam za ciebie wybrać?

Yyyhaha

Na co dzień dłubię przy Tails oraz Kali Linux…W pracy korzystam z Minta, lecz patrząc na twój poziom wiedzy, udzielania trafnych odpowiedzi, nie masz o tym bladego pojęcia…
10 lat temu można było spotkać tutaj ludzi na poziomie, teraz widać, że gimbaza przejęła stery i mamy poziom 0 .
Powodzenia.

I chakier nie umie sobie poradzić z dualbootem? :joy:

Za każdym razem…

OPie, partycje zmniejszysz z poziomu distra live za pomocą GParted i dalej lecisz instalację. To chyba już umiesz.

1 polubienie

Nic nie trzeba zmniejszać. Instalator dobrej dystrybucji linuksa sam to ogarnie.

Lepiej ustawiać jednak ręcznie.

Można połączyć przyjemne z pożytecznym i zmniejszyć ręcznie z poziomu instalatora :slight_smile:

Gdzie tu widzisz dualboot, skoro istotą rzeczy jest rozdział partycji + klonowanie dysku systemowego ? Dualboot to na finuszu! Jest jak piszę - 0 pojęcia o czymkolwiek, wiedza żadna, jedyne co potrafisz robić na forum to trollować i udzielać odpowiedzi w postaci - patrz google.
Powodzenia gimbazjalny Januszu.

Nie wyzywaj mojego stryjka Gomezjasza.
To, co chcesz osiągnąć, to przecież dualboot. Jak coś chcesz klonować, to chyba tylko jako backup, bo do instalacji potrzebujesz miejsce na dysku i… zainstalować system, oczywiście dobrze tam dobierając partycje, np. montując partycję efi (ale o tym powinien ostrzec instalator).