Dysk usb a usypianie

hej,

podłączam pod komputer dysk przez usb, problemem jest że co parę minut dysk przechodzi w stan uśpienia i parkuje głowice, by za chwilę, gdy jest potrzebny znów startować.

Jak temu zapobiec? chciałbym, żeby dysk kręcił się stale, bez usypania.

Wygląda, że należy użyć hdparm i zapisać odpowiednią konfigurację w hdparm.conf, tylko jaka to konfiguracja :slight_smile: i czy zamiast nazwy urządzenia w konfigu można użyć jego uuid, gdyż używam też innych dysków zewnętrznych.

sdparm –clear STANDBY -6 /dev/sd[numer]

zacząłem walczyć :slight_smile:

najpierw z hdparm, ale wygląda ogólnie na jakiś problem, bo komendy zasadniczo nie działają np.

sudo hdparm -i /dev/sdc1

/dev/sdc1:
HDIO_DRIVE_CMD(identify) failed: Invalid argument
HDIO_GET_IDENTITY failed: Invalid argument

 

próbuję zatem z sdparm i tu coś mamy :slight_smile:

sudo sdparm -a /dev/sdc1

/dev/sdc1: ST1000LM 024 HN-M101M 2AR1

 

ale podana przez Ciebie komenda sudo sdparm –clear STANDBY -6 /dev/sdc1 (którą nie do końca mogę rozszyfrować - http://sg.danny.cz/sg/sdparm.8.html )

daje odpowiedź:

open error: –clear [read only]: No such file or directory
open error: STANDBY [read only]: No such file or directory
/dev/sdc1: ST1000LM 024 HN-M101M 2AR1

Bo tam ma być “podwójny” minus:

 

 

Faktycznie ‘podwójny’ minus - głupi błąd.

sudo sdparm --clear STANDBY -6 /dev/sdc1
/dev/sdc1: ST1000LM 024 HN-M101M 2AR1
change_mode_page: page offset failed: given response length too small, offset=4 given_len=4 bd_len=0

myślę że powodem nie działania dodatkowych aplikacji mogła być obudowa USB w której znajdował się dysk - nie pokazywała np, danych SMART.

dysk umieściłem w ramce zamiast napędu CD w laptopie - wówczas w aplikacji ‘dyski’ (dostępnej w Ubuntu) pojawiła się opcja (wcześniej nie aktywna) umożliwiająca ustawienie czas usypiania dysku.