Dysk zewnętrzny Adata HV620 niewidoczny w eksploratorze, widoczny w zarządzaniu dyskami

(Michal Postek) #1

Witam, 

Dzisiaj podpiąłem do dekodera NC+ rzeczony dysk zewnętrzny 1 TB ADATA HV620 (USB 3.0), a następnie go odpiąłem i po paru minutach znowu podłączyłem do dekodera - dekoder wykrywał, że coś było wpięte w USB ale nie wiedział, że to dysk. Po podłączeniu do komputera dysk jest widoczny w Menedżerze Urządzeń jako "Urządzenie pamięci masowej USB" oraz w zarządzaniu dyskami jest widoczny (można tylko usunąć wolumen, nie da się np. przypisać litery), jednak bez litery (patrzcie załączony zrzut ekranu) - nie jest widoczny natomiast w eksploratorze. Co mogę zrobić oprócz usunięcia partycji (jest ta opcja dostępna z poziomu zarządzania dyskami) czyli usunięcia danych?

dysk.PNG

(Domker) #2

Na załączonym screenie nie widzi Ci w ogóle systemu plików NTFS na tym wolumenie.

Otwórz “cmd.exe” (jako administrator - PPM i “Urochom jako administrator”) i wpisz:

diskpart

powinno Ci się wyświetlić: DISKPART>

następnie wyświetl listę dysków poleceniem:

list disk

zlokalizuj swój dysk zewnętrzny na tej liście - zlokalizujesz go po rozmiarze, który jest niby równy wolnemu miejscu (tak jak to jest widoczne na pierwszym screenie), jak już znasz numer jaki go reprezentuje na liście to wpisz:

select disk NUMER_DYSKU_NA_LIŚCIE

jeżeli dobrze wszystko zrobiłeś to po wpisaniu ponownie “list disk” pojawi się przy nim “*”

Sprawdźmy szczegóły dotyczące dysku poleceniem:

detail disk

Wynik polecenia wklej mi tutaj, to podziałamy dalej.

Pobierz sobie również: http://download.cnet.com/MiniTool-Partition-Wizard-Free/3000-2094_4-10962200.html?part=dl-&subj=dl&tag=button

Będzie potrzebny w dalszych krokach.

(Michal Postek) #3

@Domker, dziękuję za zainteresowanie tematem.

Poniżej to co wyrzucił mi diskpart:

ADATA HV620 USB Device

Disk ID: 000034B7

Type   : USB

Status : Online

Path   : 0

Target : 0

LUN ID : 0

Location Path : UNAVAILABLE

Current Read-only State : No

Read-only  : No

Boot Disk  : No

Pagefile Disk  : No

Hibernation File Disk  : No

Crashdump Disk  : No

Clustered Disk  : No

There are no volumes.

(Domker) #4

Wypadałoby zrobić obraz dysku, ale 1TB nie wiem, czy będziesz miał gdzie zrobić taką kopię.

Uruchom Mini Tool Partition Magic i w pierwszej kolejności zaznacz ten wolumin na którym nie ma systemu plików NTFS (o ile Ci wykryje) i po lewej stronie kliknij w “Check File System” - zeskanuj tylko w trybie odczytu (pierwsza opcja) i zrób mi screena rezultatu.

Potem trzeba będzie kliknąć nie w wolumin, ale w dysk, co zmieni listę opcji dostępnych po lewej stronie. Wybierz “Recovery partition wizard” w dalszych krokach zaznacz “Specified Range”, a następnie wybierz wolumin, który chcesz odzyskać. W następnym kroku wskaż “Quick Scan” i jeżeli nie przyniesie efektów to dopiero “Full Scan”.

Jak skanowanie zwróci Ci listę partycji. To trzeba zaznaczyć ODPOWIEDNIĄ , a zidentyfikujesz ją po tym, że będzie posiadać system plików NTFS, rozmiarze i parametrze pokazującym ile danych jest w użyciu.

To powinno naprawić strukturę/tablicę partycji i umożliwić Ci dostęp z eksploratora Windows.

W ostatnim kroku trzeba jeszcze potwierdzić przyciskiem “Apply” w głównym oknie programu, aby zmiany zostały naniesione.

Jak proces odzyskiwania w “Recorvery partition wizard” wygląda to masz poglądowo tutaj:

(Michal Postek) #5

@Domker, nie mam tej opcji (Check File System) aktywnej, widzę ją tylko w menu “Dynami Disk”, które jest całkowicie wyszarzone. Mój dysk jest dyskiem MBR a nie GPT, a jak rozumiem opcja “Check File System” byłaby aktywna dla dysku GPT tylko? 

Recovery partition wizard nie znalazł żadnych partycji z systemem NTSF, znajduje dwie partycje, które już są widoczne ale żadna z nich nie ma systemu plików NTFS. 

Gdy wszedłem w “Change Partition Type ID” widzę “0x83 Linux Native”, czyli zakładam, że dysk posiada partycje w formacie linuxowym.

Co mogę zrobić z tym bez utraty danych? Nie bardzo mam gdzie zrobić backup ale testowo przeskanowałem sobie programem Mini Tool Power Data Recovery cały dysk i pliki normalnie da się odzyskać, pytanie czy jest opcja żeby je odzyskać bez dodatkowego dysku/miejsca?

(SlawekB44) #6

Pobierz DMDE  - nie wymaga instalacji
GUI for Windows 
http://dmde.com/moredownload.html
Pokaż okno “Partycje”

Opis DMDE
http://dmde.com/pl/manual/toc.html

(Michal Postek) #7

@SlawekB44, proszę:

(SlawekB44) #8

Prawy myszy na :

Podstawowa Ext2/3/4(83) 1.00 TB .…

wybierz „Usuń partycję”

Podstawowa Ext2/3/4(83) 524 MB …

wybierz „Usuń partycję”

ADATA HV620 znajdź FAT32 1.00 TB BC

Wstaw partycję(Undelete)… jako podstawową

Zapisz zmiany, zamknij DMDE, odłącz dysk(bezpieczne usuwanie), podłącz ponownie

(Michal Postek) #9

@SlawekB44, tylko, że taka operacja usunie mi dane… :wink: a tego chciałbym uniknąć

(Domker) #10

GPT/MBR w przypadku tej opcji nie ma znaczenia, za to format woluminu już tak. Dla ext ona nie działa.

NC+ widocznie próbował Ci zmienić na ext3 lub ext4 system plików, ale mu się nie udało i masz uszkodzaną tablice partycji.

Mówiłeś, że wykrył Ci 2 partycje, ale jako nie NTFS, niech zgadnę były to partycje FAT32?

A więc możesz zaznaczyć partycje FAT32 z LBA zaczynajacym się od “32”.

Efekt odzyskiwania będzie identyczny jak w przypadku narzędzia DMDE.

Czyli poprzednia struktura partycji zostanie przywrócona, a dane powinny być widoczne.

Dodatkowo w DMDE możesz otworzyć wolumin i upewnić się czy są tam te dane przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian.

(zaznaczasz wolumin i klikasz otwórz  wolumin)

(Michal Postek) #11

@Domker, wykrył jakby dwie partycje co jest widoczne na zrzucie w pierwszym poście. Nie wydaje mi się aby to były FAT32… Partition Wizard wykrył te dwie partycje jako “Linux Native” tak jak napisałem wcześniej :slight_smile:

Nie bardzo rozumiem drugą część Twojej wypowiedzi, co i gdzie zaznaczyć?

(Domker) #12

W DMDE:

ADATA HV620 znajdź FAT32 1.00 TB BC

Zaznacz i kliknij otwórz wolumin.

Powinieneś zobaczyć swoje pliki.

Jeżeli tak się stało to śmiało daj PPM i undelete jak kolega napisał.

(Michal Postek) #13

@Domker, tak, pliki są widoczne na dysku po wejściu przez opcję OTWÓRZ WOLUMIN.

PPM i UNDELETE ma być na dysku jak rozumiem? Bo jeśli tak to dostaje taki komunikat:

partycje2.PNG

Czy to jest ok i mam kliknąć Usuń?

Rozumiem, że jeśli zrobię to co napisał @SlawekB44, czyli najpierw usunę obie partycje a następnie utworzę podstawową to pliki powinny normalnie być widoczne?

(Domker) #14

Tak, ponieważ jest to ta partycja, którą próbował utworzyć NC+ i zawiera się w przedziale LBA partycji, którą próbujesz odzyskać, więc musi zostać usunięta, aby program mógł zapisać strukturę partycji, którą odzyskujesz.

Usuń poprostu te ext3/4 a tą FAT32 co zaznaczałeś undelete.

(Michal Postek) #15

Ok, jest postęp. Wykonałem to co napisaliście i dysk jest widoczny w komputerze, jednak nie da się w niego wejść:

p3.PNG

Teraz tak to wygląda:

Co dalej z tym zrobić?

Dziękuję bardzo za dotychczasową pomoc :slight_smile:

(Domker) #16

A odłączyleś dysk i podłączyłeś na nowo?

(Michal Postek) #17

@Domker, tak, zrobiłem to nawet poprzez bezpieczne usuwanie. Może spróbować przekonwertować ją na NTFS przez Partition Wizard?

(Domker) #18

Broń Boże nie zmieniaj systemu plików na NTFS, bo będzie po danych.

Otwórz Minitool Partition Wizard, zaznacz tą odzyskaną partycję (już powinna być widoczna) i kliknij w “Check File System”, w oknie co się pokaże wybierz 2 opcję. To powinno naprawić system plików, aby Windows poprawnie mógł go otworzyć.

(Michal Postek) #19

@Domker, co więc mogę z tym zrobić?

(Mati211 2) #20

Załącz jeszcze dla pewności sektor 32.