Dysk zewnętrzny Adata HV620 niewidoczny w eksploratorze, widoczny w zarządzaniu dyskami

Witam, 

 

Dzisiaj podpiąłem do dekodera NC+ rzeczony dysk zewnętrzny 1 TB ADATA HV620 (USB 3.0), a następnie go odpiąłem i po paru minutach znowu podłączyłem do dekodera - dekoder wykrywał, że coś było wpięte w USB ale nie wiedział, że to dysk. Po podłączeniu do komputera dysk jest widoczny w Menedżerze Urządzeń jako “Urządzenie pamięci masowej USB” oraz w zarządzaniu dyskami jest widoczny (można tylko usunąć wolumen, nie da się np. przypisać litery), jednak bez litery (patrzcie załączony zrzut ekranu) - nie jest widoczny natomiast w eksploratorze. Co mogę zrobić oprócz usunięcia partycji (jest ta opcja dostępna z poziomu zarządzania dyskami) czyli usunięcia danych?

 

 

dysk.PNG

Na załączonym screenie nie widzi Ci w ogóle systemu plików NTFS na tym wolumenie.

Otwórz “cmd.exe” (jako administrator - PPM i “Urochom jako administrator”) i wpisz:

diskpart

powinno Ci się wyświetlić: DISKPART>

następnie wyświetl listę dysków poleceniem:

list disk

zlokalizuj swój dysk zewnętrzny na tej liście - zlokalizujesz go po rozmiarze, który jest niby równy wolnemu miejscu (tak jak to jest widoczne na pierwszym screenie), jak już znasz numer jaki go reprezentuje na liście to wpisz:

select disk NUMER_DYSKU_NA_LIŚCIE

jeżeli dobrze wszystko zrobiłeś to po wpisaniu ponownie “list disk” pojawi się przy nim “*”

Sprawdźmy szczegóły dotyczące dysku poleceniem:

detail disk

Wynik polecenia wklej mi tutaj, to podziałamy dalej.

Pobierz sobie również: http://download.cnet.com/MiniTool-Partition-Wizard-Free/3000-2094_4-10962200.html?part=dl-&subj=dl&tag=button

Będzie potrzebny w dalszych krokach.

@Domker, dziękuję za zainteresowanie tematem.

Poniżej to co wyrzucił mi diskpart:

 

ADATA HV620 USB Device

Disk ID: 000034B7

Type   : USB

Status : Online

Path   : 0

Target : 0

LUN ID : 0

Location Path : UNAVAILABLE

Current Read-only State : No

Read-only  : No

Boot Disk  : No

Pagefile Disk  : No

Hibernation File Disk  : No

Crashdump Disk  : No

Clustered Disk  : No

There are no volumes.

 

Wypadałoby zrobić obraz dysku, ale 1TB nie wiem, czy będziesz miał gdzie zrobić taką kopię.

Uruchom Mini Tool Partition Magic i w pierwszej kolejności zaznacz ten wolumin na którym nie ma systemu plików NTFS (o ile Ci wykryje) i po lewej stronie kliknij w “Check File System” - zeskanuj tylko w trybie odczytu (pierwsza opcja) i zrób mi screena rezultatu.

 

Potem trzeba będzie kliknąć nie w wolumin, ale w dysk, co zmieni listę opcji dostępnych po lewej stronie. Wybierz “Recovery partition wizard” w dalszych krokach zaznacz “Specified Range”, a następnie wybierz wolumin, który chcesz odzyskać. W następnym kroku wskaż “Quick Scan” i jeżeli nie przyniesie efektów to dopiero “Full Scan”.

 

Jak skanowanie zwróci Ci listę partycji. To trzeba zaznaczyć ODPOWIEDNIĄ , a zidentyfikujesz ją po tym, że będzie posiadać system plików NTFS, rozmiarze i parametrze pokazującym ile danych jest w użyciu.

To powinno naprawić strukturę/tablicę partycji i umożliwić Ci dostęp z eksploratora Windows.

W ostatnim kroku trzeba jeszcze potwierdzić przyciskiem “Apply” w głównym oknie programu, aby zmiany zostały naniesione.

 

Jak proces odzyskiwania w “Recorvery partition wizard” wygląda to masz poglądowo tutaj:

 

@Domker, nie mam tej opcji (Check File System) aktywnej, widzę ją tylko w menu “Dynami Disk”, które jest całkowicie wyszarzone. Mój dysk jest dyskiem MBR a nie GPT, a jak rozumiem opcja “Check File System” byłaby aktywna dla dysku GPT tylko? 

Recovery partition wizard nie znalazł żadnych partycji z systemem NTSF, znajduje dwie partycje, które już są widoczne ale żadna z nich nie ma systemu plików NTFS. 

Gdy wszedłem w “Change Partition Type ID” widzę “0x83 Linux Native”, czyli zakładam, że dysk posiada partycje w formacie linuxowym.

Co mogę zrobić z tym bez utraty danych? Nie bardzo mam gdzie zrobić backup ale testowo przeskanowałem sobie programem Mini Tool Power Data Recovery cały dysk i pliki normalnie da się odzyskać, pytanie czy jest opcja żeby je odzyskać bez dodatkowego dysku/miejsca?

Pobierz DMDE  - nie wymaga instalacji
GUI for Windows 
http://dmde.com/moredownload.html
Pokaż okno “Partycje”

Opis DMDE
http://dmde.com/pl/manual/toc.html

@SlawekB44, proszę:

 

Prawy myszy na :

Podstawowa Ext2/3/4(83) 1.00 TB .…

wybierz „Usuń partycję”

Podstawowa Ext2/3/4(83) 524 MB …

wybierz „Usuń partycję”

ADATA HV620 znajdź FAT32 1.00 TB BC

Wstaw partycję(Undelete)… jako podstawową

 

Zapisz zmiany, zamknij DMDE, odłącz dysk(bezpieczne usuwanie), podłącz ponownie

@SlawekB44, tylko, że taka operacja usunie mi dane… :wink: a tego chciałbym uniknąć

GPT/MBR w przypadku tej opcji nie ma znaczenia, za to format woluminu już tak. Dla ext ona nie działa.

NC+ widocznie próbował Ci zmienić na ext3 lub ext4 system plików, ale mu się nie udało i masz uszkodzaną tablice partycji.

 

Mówiłeś, że wykrył Ci 2 partycje, ale jako nie NTFS, niech zgadnę były to partycje FAT32?

A więc możesz zaznaczyć partycje FAT32 z LBA zaczynajacym się od “32”.

Efekt odzyskiwania będzie identyczny jak w przypadku narzędzia DMDE.

Czyli poprzednia struktura partycji zostanie przywrócona, a dane powinny być widoczne.

 

Dodatkowo w DMDE możesz otworzyć wolumin i upewnić się czy są tam te dane przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian.

(zaznaczasz wolumin i klikasz otwórz  wolumin)

@Domker, wykrył jakby dwie partycje co jest widoczne na zrzucie w pierwszym poście. Nie wydaje mi się aby to były FAT32… Partition Wizard wykrył te dwie partycje jako “Linux Native” tak jak napisałem wcześniej :slight_smile:

Nie bardzo rozumiem drugą część Twojej wypowiedzi, co i gdzie zaznaczyć?

W DMDE:

ADATA HV620 znajdź FAT32 1.00 TB BC

Zaznacz i kliknij otwórz wolumin.

Powinieneś zobaczyć swoje pliki.

Jeżeli tak się stało to śmiało daj PPM i undelete jak kolega napisał.

@Domker, tak, pliki są widoczne na dysku po wejściu przez opcję OTWÓRZ WOLUMIN.

PPM i UNDELETE ma być na dysku jak rozumiem? Bo jeśli tak to dostaje taki komunikat:

 

partycje2.PNG

 

Czy to jest ok i mam kliknąć Usuń?

Rozumiem, że jeśli zrobię to co napisał @SlawekB44, czyli najpierw usunę obie partycje a następnie utworzę podstawową to pliki powinny normalnie być widoczne?

Tak, ponieważ jest to ta partycja, którą próbował utworzyć NC+ i zawiera się w przedziale LBA partycji, którą próbujesz odzyskać, więc musi zostać usunięta, aby program mógł zapisać strukturę partycji, którą odzyskujesz.

Usuń poprostu te ext3/4 a tą FAT32 co zaznaczałeś undelete.

Ok, jest postęp. Wykonałem to co napisaliście i dysk jest widoczny w komputerze, jednak nie da się w niego wejść:

p3.PNG

 

Teraz tak to wygląda:

 

Co dalej z tym zrobić?

 

Dziękuję bardzo za dotychczasową pomoc :slight_smile:

A odłączyleś dysk i podłączyłeś na nowo?

@Domker, tak, zrobiłem to nawet poprzez bezpieczne usuwanie. Może spróbować przekonwertować ją na NTFS przez Partition Wizard?

Broń Boże nie zmieniaj systemu plików na NTFS, bo będzie po danych.

Otwórz Minitool Partition Wizard, zaznacz tą odzyskaną partycję (już powinna być widoczna) i kliknij w “Check File System”, w oknie co się pokaże wybierz 2 opcję. To powinno naprawić system plików, aby Windows poprawnie mógł go otworzyć.

@Domker, co więc mogę z tym zrobić?

Załącz jeszcze dla pewności sektor 32.