Dyski twarde chodzą za wolno

Potrzebuję pomocy tutaj http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=111556.

Wstępnie problem wydawał się związany z oprogramowaniem, ale teraz mam wrażenie, że to jednak chodzi o sprzęt. Szczegóły są w tamtym temacie, ale w skrócie chodzi o to, że dyski twarde chodzą bardzo wolno. Co może być przyczyną? Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Zrób defragmentację dysku, usuń niepotrzebne programy z autostartu

sprawdź te dyski choćby benchmarkiem everesta bedziesz widział czy osiągają swoje wartości

sata:72bcb711646e813dm.jpg ata:ef08826b81577dabm.jpg

Sprawdziłem Everestem i dostałem max 2,91 MB/s. To znacznie mniej niż na obrazkach w poprzednim poście. Spodziewałem się, że będzie nisko, no bo coś jest nie tak. Taką prędkość mam na dwóch różnych dyskach, więc nie podejrzewam, żeby to było uszkodzenie dysku, no bo dwa na raz? Dla porównania odczyt z dysku DVD jest aż 18 MB/s, większy niż z twardziela…

Znalazłem jeszcze jedną ciekawostkę w opisie programu:

" When CPU utilization is constantly at 100% during the read tests, it is recommended to check if the IDE drivers are installed and

configured properly, because in most cases it means the Ultra-DMA mode on the disk controller is not activated or the Ultra-DMA

transfer modes are disabled for some reason by the operating system."

A u mnie właśnie tak jest, 100% przy odczycie. Tylko nie bardzo rozumiem co mam zrobić. Ultra-DMA nic mi nie mówi. Jka to sprawdzić?

Może podaj jak płyta gł (dokładna nazwa) i co to za dyski

Jeżeli są to dyski ata , sprawdź jak są podpięte , powinny być podpięte do płyty gł do 1 kanału(primary) ata, dysk systemowy ze zworką na master drugi dysk na slave, taśmy 80żyłowe ata 100/133 , dyski nie powinny być podpiete na jednej taśmie z napędami CD/DVD nie powinny ale mogą ale nie jest to zalecane, nie znam angielskiego ale wydaje mi się że jest tam coś o tym aby zainstalować sterowniki do IDE (stery do płyty gł powinny takie cuś zawierać)

sprawdź w evereście bieżący transfer jeżeli są to dyski z tego wieku powinny pokazywać minimum UDMA5

c43890b65ae85319.jpg

Obrazek wygląda tak:

dysk.JPG

Drugi dysk jest nowszy i ma 6 zamiast 5. Płyta to GA-7VA VIA KT400 AGPset. To wszystko chodziło ze sobą od paru lat i było normalnie. Nie grzebałem w środku, żeby coś ze zworkami pozmieniać. Tak więc wszystko jest tak, jak opisujesz (zworki, kabelki, sterowniki). Tylko nagle się coś zepsuło…

Sprawdź jeszcze ustawienie w panelu sterowania,może masz przestawione na PIO a powinno być jak na załączonym obrazku

21ab88d3554b7c3cm.jpg

TAK! !!

Złączono Posta : 23.11.2006 (Czw) 19:19

Ponieważ temat już spada z pierwszej strony i nikt mi nie napisał co mam zrobić postanowiłem sam poszukać. I znalazłem na stronie producenta systemu operacyjnego. Sprawa wygląda tak, że jeżeli przy odczycie pojawi się conajmniej 6 błędów CRC to obniżany jest tryb Ultra DMA, ale jeżeli sprzęt i oprogramowanie na to pozwala. Jeżeli nie, to jest zmieniany bezpośrednio na tryb PIO bez możliwości powrotu. W takiej sytuacji producent zaleca odinstalowanie i ponowne zainstalowanie sterownika. Po tym można ewentualnie zmienić w combobksie na typ PIO, potwierdzić i ponownie zmienić na UDMA. U mnie to nie było potrzebne. Po odinstalowaniu sterownika pojawił się komunikat o konieczności restartu, a po restarcie wiadomość o nowym sprzęcie i instalacji sterownika (automatycznie). Kolejne zamknięcie systemu już było normalne, a transfer na dysku jest teraz 90 Mb/s, czyli taki jak powinien być. Nie wiem co będzie dalej, czy znów mi nie zmieni, ale mam nadzieję, że będzie dobrze.

Szczególne podziękowania dla Pixela, który znalazł przyczynę i dla Zbycha, który pomógł skonkretyzować problem.