[Dyskusja] Jak zacząłeś programować, twoje języki

Witam wszystkich. Założyłem ten temat, aby każdy, kto chce, mógł się wypowiedzieć, jak zaczął swoją przygodę z programowaniem, i dlaczego, a także jakie zna języki programowania i jak dobrze. Może to być pomocne dla user’ów szukających języka dla siebie :slight_smile: No więc zapraszam do udzielania się :slight_smile: A ze mną było tak:

Kiedyś komputer służył mi jedynie do gry. Ale po bardzo długim czasie, włączając mój komputer, zacząłem się zastanawiać, jak to naprawdę jest, że to wszystko działa samo, że wie co ma robić kiedy nacisnę guzik “start” itp. No i wpisałęm w google’ach frazę “Jak działa komputer?”. I znalazło mi bardzo dużo wyników. Kliknąłem w jeden z odnośników, i w nim znalazłem słowo “programista”. Wpisałem to słowo w wyszukiwarce, i przeczytałem, że programista zajmuje się pisaniem programów. No i tak się zaczęło. Wyszukałem coś (wpisując w wyszukiwarkę “Kurs programowania”) co nazywa się Python. Z początku nie wiedziałem, co to jest? A potem okazało się, że aby pisać program, należy znać jakiś język programowania. No więc na początek wybrałem Pythona, ale w trakcie jego nauki przeczytałem także o innych językach programowania, między innymi o Pascalu i C++. Uznałem, że nie kręci mnie robienie aplikacji na strony internetowe, więc poszukałem kursu C++. Jednak gdy pierwszy raz zobaczyłem jego składnię, wystraszyłem się. Pomyślałem: “To w Pythonie dla tego samego wystarczy napisać jedną linijkę, a w C++ aż tyle?!”. No i darowałem sobie C++. Wziąłem się za Pascala. Uczyłem się go naprawdę przez długi czas. Jednak nagle coś mnie tchnęło, że warto by jeszcze raz spróbować nauki C++. No i skończyłem z Pascalem, a zacząłem się uczyć C++, którego poniekąd uczę się do dzisiaj. Kupiłem sobie kilka książek o tym języku, między innymi “Symfonia C++ Standard” czy “Thinking in C++”, a w późniejszym czasie, gdy zapragnąłem pisać aplikacje pod Windows, także “Visual Studio 2005 Programowanie z WindowsAPI w języku C++”. No i C++ według mnie umiem nawet nieźle, a WinAPI cały czas etap “mocnej” nauki. Znam także dosyć dobrze język Object Pascal, czyli po prostu Delphi. Cały czas się w nim jednak dokształcam, a było mi łatwiej w niego “wejść”, ponieważ wcześniej uczyłem się Pascala. No więc do dziś dokształcam się w C++ i Delphi, i można powiedzieć, że “pobieżnie” te języki znam.

I to by było na tyle. Czekam na wasze wypowiedzi :slight_smile:

Witaj. Serdecznie zapraszam do nauki języka C#.

Moja historia.

1.C++ - zacząłem nauke od tego języka. Nie miałem większych problemow z opanowanie i dziwilem sie ,ze ludzie mowili ze ciezki dla początkujących. Jednak C++ poznalem tylko podstawy i po kilku miesiacach zrobilem sobie przerwe.

2.Java - podobna do C++, ale jakos ciezej mi szlo z jej nauka. Troche sie zniechecilem po kilku tygodniach i narazie odpuscilem.

  1. Pascal - nie znosze tego jezyka. Nigdy chyba sam w nim nie programowalem ,tylko tyle co w szkole. Mozliwe ze skladnie ma prostsza od C++, ale duzo trudniej sie pisze. Przynajmniej mnie sie ciezej w nim pisalo.

  2. Python - w porownaniu z pascalem i prosty i przyjemny. Szybko rozwijajacy sie jezyk. Pisalem w nim pol roku i gdyby nie nr 5 to pisalbym dalej. Pewnie jeszcze wroce do niego.

  3. C# - chyba najlepszy jezyk. Bardzo prosto sie w nim pisze , a ma mimo to duze mozliwosci (.NET). Narazie nie ruszalem asp.net , tylko windows forms ,troche konsolowych i ado.net. Wpisze w nim dopiero pol roku ,ale intensywnie sie ucze i nie mam zamiaru porzucac go dla innego jezyka :stuck_out_tongue:

Oczywiscie za slabo opisalem te jezyki ,ale pytales w jakich pisalismy ,to powinno starczyc :slight_smile: Polecam C#.

To znaczy pytałem z ciekawości, a nie dlatego, że nie wiem co wybrać, żeby nie było xD :smiley: No bardzo fajną miałeś, i masz, przygodę z programowaniem. Ja także zajrzałem kiedyś do kursu Javy, ale to tylko tak przelotem, ponieważ w tym czasie uczyłem się podstaw C++. A ten temat jest napisany, ponieważ wprost uwielbiam takie dyskusje :slight_smile: ^^ Czekam na ciekawe wypowiedzi innych :slight_smile:

hmmm…

na początku to się uczyłem troche w PASCALU ale mi sie za bardzo nie spodobał poźniej kupiłem sobie książke “Visual c++ 2005 od podstaw” i ucze sie z niej nadal, a język c++ mi się spodobał

Co mnie skierowało na tory programistyczne ? Zapewne chęć stworzenia coś swojego, czegoś… co działa. Podbudowanie swojego morale. Zacząłem uczyć się na własną rękę w 2003. roku. Dwa lata później okazało się, że mam programowanie w szkole…

Jakie języki ?

  1. C++ - znajomość powiedziałbym, że nienajgorsza, całkiem dobra. Język przyjemny, najbardziej odpowiadający mojemu stylowi pisania.

  2. Pascal - znajomość dostateczna, aczkolwiek zapominam dużo na rzecz kodu w C++. Róznią się drobnymi detalami, ale gdy powtarza się chociażby funkcję for X razy, wchodzi w nawyk jeden sposób “myślenia”.

  3. Java - podobna do C++, z niego z resztą się wywodząca… aczkolwiek wszystko oparte na klasach i obiektach… nie bardzo mi odpowiada, zbyt pokrętny język jak dla mnie. :slight_smile:

Nie do końca. Java niby wyznaje “wszystko jest obiektem”, ale nie do końca tak jest. Typy proste(atomowe) nimi nie są. Jeśli uważasz, że Java to pokrętny język, to Ty C++ nie znasz :stuck_out_tongue: Java z założenia miała być prostsza. Założenie zostało spełnione. Java ma mniej kruczków niż C++. Z C# jest podobnie.

EDIT:

Informacja o typach prostych(atomowych) w Javie jest zasłyszana.

EDIT2:

Potwierdzona Wikipedią.

U mnie było tak samo - zrezygnowałem z Pascala, bo w końcu to stary język i wziąłem się za C++ (chyba już miesiąc się go uczę) - jak na razie nie jest tak źle :wink:

Kwestia gustu. Uwierz, że o wiele lżej idzie mi pisanie w C++ aniżeli w Javie. Moje własne odczucie po X godzinach spędzonych przy językach. :slight_smile:

a żeby programować w Asemblerze jakie języki najlepiej umieć?? :wink:

Asemblera… to chyba proste, nie?

no właśnie, tak w ogóle to Assembler’a nie :smiley: A poza tym Assembler to można powiedzieć uproszczony język maszynowy :wink: dlatego ja radzę dobrze, najpierw nauczyć się C++, może Javy lub C#, a za Assembler’a to się brać, jak już się będzie bardziej doświadczonym… :slight_smile:

gw basic od około 88 roku przez kilka pierwszych lat :slight_smile:

potem rok pascala - około roku 90

na początku 91-92 (już nie pamiętam) C (Turbo C 2.0 Borlanda)

początek C++ (okolice 94) - Borland C++ 3.11

w tym samym czasie assembler x86

potem DJGPP (cały czas C++ +trochę assemblera), sporo grafiki, proste gry.

od 00-01 Java

w międzyczasie wciąż C++ (tym razem VC++5,6 +opengl/directx)

od 06-07 C#

(~5 lat zawodowego programowania w javie (w tym czasie też trochę C++) i ~2 lata zawodowego programowania w C#)

na początek polecam Jave, chyba najlepsza, spójna, ciekawa, dużo narzędzi.

C# pod windowsem umożliwia więcej (np. lepiej się pisze okienkowe aplikacje), ale jest mniej spójny, do server-side już tak dobrze się nie nadaje jak java (brak serwerów aplikacji, a windows service’y nie dają takiej abstrakcji jak j2ee)

Ja zaczynałem od C++, uczyłem się z Symfonii C++ i Pasji C++ (które dobrymi książkami są eot :P). Coś tam niby potrafiłem napisać, ale dziś nie przyznałbym się do tamtego kodu :slight_smile: Jednak zacząłem szukać czegoś innego i zacząłem uczyć się Perla. Ten język mnie urzekł, pozwala na bardzo dużo. Można w Perlu pisać króciutkie programy, a przy tym bardzo użyteczne. Perl nauczył mnie pisania maksymalnie krótkiego i nieczytelnego kodu (obfuscated code), można w nim pisać zaskakujące programy w jednej linijce, ba, długości programów mierzy się wręcz w uderzeniach w klawiaturę (dla zaznajomionych z Perlem wystarczą dwa słowa: Perl Golfing). Nadaje się do pisania jednorazowych programów do wykonania jakiegoś zadania w systemie, można też pisać taki kod, że nawet sam jego autor nie jest w stanie później wytłumaczyć co program robi :slight_smile:

Oczywiście C++ i Perl mi nie wystarczyły, więc zacząłem poszukiwania Najlepszego Języka Programowania, oto krótka historia tych poszukiwań (chronologicznie):

→ Python - czyli kolejny interpretowany język. Nie przypadł mi za bardzo do gustu, to chyba jeden z niewielu języków gdzie błędem jest złe wcięcie w kodzie, co było dużym szokiem po nauce Perla. Nie mówię, że Python jest zły, ma swoje plusy i minusy, ale mimo wszystko najmniej mi się podoba z tych dobrowolnie poznanych języków (w szkole męczą Pascalem i Visual Basic… w porównaniu do nich Python nagle staje się cudowny i wspaniały :))

→ Ruby - kolejny interpretowany język, spodobał mi się bardziej niż Python. Ma parę fajnych rozwiązań i całkiem przyjemnie się w nim pisze. Ruby głównie wykorzystywany jest do stron, a do webmsaterki raczej się pałam miłością. Choć również daje radę jako język do pisania szybkich skryptów. Niestety zarówno Ruby jak i Python są często wolniejsze od Perla (ale za to mają np. wbudowane ‘nieskończone’ liczby całkowite). Aktualnie czekam(y) na Ruby 2.0.

→ Java - kolejny kandydat na NJP :slight_smile: Jednym zdaniem: przenośna i powooolna. Podoba mi się parę rozwiązań z Javy, m.in. silniejszy system typów niż w C++, ale na moim kompie działa mocno średnio, niestety. Poza tym programy w Javie są raczej długie i do szybkiego pisania programików się nie nadaje (co nie znaczy, że jest zła, każdy język ma swoje wady i zalety). Ponadto miło, że Sun uwolnił Javę, OpenJDK działa bez zarzutów.

→ D - całkiem świeży język, wersja 1.0 jest ze stycznia 2007. Kolejny język, który ma być “lepszym C++” (m.in. po Javie). Podoba mi się większość rozwiązań, ale trzeba przyznać, że z powodu młodego wieku mało jest do niego bibliotek/bindingów. Trwają prace na wersją 2.0 usprawniającą wiele rzeczy, jednak nadal przed D długa droga, musi dojrzeć jeżeli chce zastąpić C++. Na razie C++ nie zastąpi, poczekamy, zobaczymy co z tego wyjdzie.

→ Vala - ciekawy język, wzorowany na C#, ale kod tłumaczony jest do C i kompilowany gcc. Na razie nadaje się głównie do pisania pod GNOME/GTK+ (zresztą do tego był tworzony). Bez wątpienia milej się w nim pisze niż w czystym C, a dzięki wykorzystaniu gcc jest prawie tak szybki jak kod w C. Vala to również młody projekt, jeszcze nawet nie ma wersji 1.0.

W sumie to koniec moich poszukiwań Najlepszego Języka Programowania, odkryłem, że taki język, niestety, nie istnieje. Szkoda :slight_smile:

Obecnie planuję wziąć się za C. Niby C to podzbiór C++, ale i tak różnice są dość znaczne. Teraz tylko czekam, aż znajdę pieniądze na ulicy albo wygram w totka, bo nie mam pieniędzy na książkę.

Na koniec trochę reklamy na temat C++ i Perla :slight_smile:

W fazie rozwoju znajduje się nowy standard C++ roboczo nazwany C++0x, wprowadza wiele ulepszeń w C++, które sprawią, że pisanie w C++ będzie przyjemniejsze. Ogółem cenię C++ za łatwość pisania kodu (na pewno prościej niż C) i prędkość działania (porównywalna z C). Dużą rewolucja szykuje się też w Perlu, tworzony jest Perl 6, to całkowicie przeprojektowany język. Osobiście bardzo wyczekuję C++0x i Perla 6.

Podsumowując, moimi ulubionymi językami pozostają dwa pierwsze - C++ i Perl, poszukując NJP odkryłem, że inne języki programowania są jeszcze gorsze :slight_smile:

No to ja się czuję zaszczycony xDD Bo C++ to mój ulubiony język, a w 94 roku to ja się urodziłem ^^

nr47 , bardzo masz ciekawą tą historię :slight_smile: Ja osobiście też czekam na nowy Standard C++ - ale czytałem gdzieś, że dopiero ma się pokazać w 2009 roku :slight_smile:

to mój początek z C++ :slight_smile:

samo C++ powstało wiele lat wcześniej.

Ale ja o tym wiem, że powstało wcześniej - miałem na myśli to, że jestem zaszczycony tym, iż zacząłeś z moim ulubionym językiem w roku moim urodzin :slight_smile: :wink:

Nie jestem oczywiście programistą :slight_smile: ale hobbistycznie:

1988+ BASIC (atari 65xe)

1993 C (programowałem na UNIXie więc piszę C. Potem dowiedziałem się że w świecie windows mój język nazywano c++ :slight_smile: a C to było coś zupełnie innego :slight_smile: ale winę za to ponosiły windowsowe kompilatory)

Zaczynam też pznawać skrypty dosowe

1999 Język skryptów shell bash

2003 PHP (to prawie C więc trudno nazywać to nauką.)

2008 Zmuszony koniecznością większej wygody pracy zacząłem używać VBskrypt. spodobało mi się i chętnie pipisałbym coś w VB)

Moją miłością są “języki” skryptowe - Dos’a/bash’a

Najlepiej poznałem programowanie w C w Unix/Linux (w tym programowanie w Xwindowsach)

Miałem nie pisać, ale jednak napiszę.

Chronologicznie:

PHP - pierwszy język programowania jaki poznałem. Uwielbiałem go, lecz teraz jestem jego przeciwnikiem. W porównaniu do C# jest strasznie wolny i zagmatwany. Nie polecam :stuck_out_tongue_winking_eye:

C++ - kolejny język który poznałem, piszę w nim do dziś i nie zanosi się, bym przestał(chyba, że Bartoka wypuszczą albo Phoeniksa ładnie zrobią, albo do D będzie fajne IDE). Urzekł mnie możliwościami. Z niecierpliwością czekam na C++0x(który ma wyjść w przyszłym roku :D).

C# - najlepszy język w jakim pisałem. Udało mu się naprawić błędy C++ i Javy. Piszę się w nim szybko i przyjemnie. Do tego ma super IDE :stuck_out_tongue: Jedyną jego wadą jest powolność. Mimo wszystko, to jest język który z założenia był kompilowany do bytecodu i potem na wirtualnej maszynie uruchomiony. Mam nadzieję, że wypuszczą Bartoka(albo Phoeniksa) w osobnym pakiecie, a nie połączony z Singularity.

PowerShell - język skryptowy stworzony przez MS. Ma zastąpić Batcha. IMHO bije na głowę wszystkie języki konsolowe(sh/bash/batch). Opiera się na .NET. Polecam każdemu użytkownikowi Windowsa :slight_smile:

Coś się skrobnęło w Javie(program wyświetlający tekst w konsoli xD), coś w Sh/Batchu.

U mnie to był tak:

Najpierw to szukałem na necie poradników związanych z hmtlem(pod koniec 2007 roku) no i znalazłem… ale nie to czego szukałem tylko coś o programowaniu w C++.

Kiedyś coś słyszałem trochę o tym języku ale tylko wiedziałem że coś takiego jest. No to więc ściągnąłem Dev C++ no i zacząłem robić pierwsze proste kalkulatory.

Po jakimś czasie miałem przerwę (9 miesięcy) no i teraz zamierzam dalej programować. Poradniki zaczęły mi się nudzić już i wtedy kupiłem książkę (dość niedawno) “Thinking in C++” no i teraz poznaje bardziej głębiej język C… ale i tak jest teraz na etapie średnio-początkowym.

To moja historia początkowego programowania… później jak zakapuje o co biega to wejdę w świat Javy.