Dyskusja o teleturnieju "Milionerzy"

Witam!

Chciałbym rozpocząć dyskusję o teleturnieju “Milionerzy”. Dyskutujmy o wszystkim, co z nim związane.

Ostatnio było pytanie w której wg. mnie nie było poprawnej odpowiedzi: “Pole jakiej figury nie jest nigdy liczba całkowitą? A) Rombu; B) Trapezu C) Koła D) Trójkąta równobocznego”. Gracz, odpowiedział C) Koło, i było to zaliczone jako poprawna odpowiedź. Nie wiem co stoi na przeszkodzie, żeby istniało koło o promieniu fcf1706e11907db675e73cb04daf2a66.png

Wyszli z założenia, że wzór na koło jest P=pi*r2 (nie da się inaczej napisać ;P) więc jeśli promień jest liczba całkowitą to wynik nie wyjdzie jako liczba całkowita. No ale jeśli będziemy tak rozumować to odp. D (czyli bok=A też jest liczbą całkowitą) też jest poprawna, bo wzór na pole trójkąta równobocznego jest P= a kwadrat * pierwiastek z trzech/cztery (xd) więc i tu występuje pierwiastek, a co za tym idzie wynik nie będzie liczba całkowitą.

A czy ta liczba która podałeś jest liczba całkowitą? Z tego co wiem jest to ułamek - czyli nie liczba całkowita?

Witam.

No i gracz odpowiedział poprawnie.

Liczba “pi” jest liczbą niewymierną. Nie znamy do końca jej wartości. A skoro tak, to jeśli wstawimy ową liczbę do wzoru na pole koła, czyli P= pi*r*r to pole to też okaże się być także liczbą niewymierną.

no pewnie że tak, 1 przez pierwiastek z Pi nie jest liczbą całkowitą - ogarnijcie się :slight_smile:

ale w pytaniu nikt nie zaklada ze promien kola ma byc liczba calkowita, pytanie jest o pole

sphinx ale skoro we wzorze na pole koła jest Pi, to jak chcesz z tego uzyskać liczbę całkowitą?

Pytanie nie miało sensu. Wystarczy, że wezmę cyrkiel narysuje dowolne kolo i powiem, że jego pole równe jest 1 bzibzio kwadratowy, a bzibzio jest nową jednostką miary.

Obowiązującym układem miar jest SI, więc skoro ktoś nie podaje w pytaniu o jaki układ chodzi to jest oczywiste że o SI.

Zielony_Liść przecież pi się zredukuje, jak podstawimy przykładowo za r pierwiastek z (C/pi), gdzie C jest liczbą całkowitą > 0

P=pi*r^2

dla R= pierwiastek z (50/pi):

P = pi*((50/pi)^(1/2))^2=pi*(50/pi)^1=50, czy 50 nie jest l. całkowitą :P?

Ale przyjęty układ nie ma tu nic do rzeczy. Nie ma powodu dla którego pole koła nie może być liczbą całkowitą.

Dobra, dobra… Widzę, że każdy ma inne zdanie. Zakończmy ten temat. Ma ktoś pomysł o czym można podyskutować?

mnozac π razy 1/π

Własciwie pytanie nie jest proste i może wykraczac poza dyskusje matematyczne, zależy czy podejdziemy do tematu teoretycznie czy praktycznie. Teoretycznie koło o promieniu jaki podał autor tematu ma pole całkowite, ale proszę spróbowac narysowac to koło?

… i teraz kwestia tego, czy to czego nie da się narysowac istnieje :stuck_out_tongue:

koło o promieniu jakie podał autor tematu jest do narysowania w programach CADowskich np. AutoCAD wpisujesz promień i narysuje

Miała to być dyskusja na temat serialu Milionerzy a wy sie kłócicie o jakieś koła i promienie kół.

No to z innej beczki. Mnie irytuje poziom zawodników w polskiej edycji Milionerów. Koła ratunkowe biorą na 3 pytaniu…

To narysuj kwadrat dokładnie o polu np 16 cm^2 - też się nie da bo zawsze o jakąś setną czy tysięczną część milimetra krzywo przyłożysz linijkę itp.

Bo te początkowe pytania często są trudniejsze niż te z późniejszych etapów:P Np. pytanie rozpoczyna się od słów “dokończ znane przysłowie”, a ja pierwszy raz na oczy te “znane” przysłowie widzę:P

W którymś odcinku trzeba było ułożyć pory roku w jakiejś kolejności i tylko 1 osoba miała dobrze. Za to w edycji zagranicznej spotkałem się z takim czymś ze ludzie nie znali kolejności świateł sygnalizacji na autostradzie, nikt nie podał poprawnej kolejności.

Tutaj przykład:

http://www.youtube.com/watch?v=LRLlhqKHef4

i niby co wpisujesz jako ten promień?:>