Dziwne zachowanie się komputera podczas grania

Hej,

Oczywiście - tak najprościej. Nic nie zrobić, ale kasę za ekspertyzę wziąć. Karygodne zachowanie, bo przecież zmierzenie napięć przy obciążeniu nie wymaga żadnego specjalistycznego sprzętu, a jedynie dobrego miernika cyfrowego. Po tym zabiegu od razu można orzec, czy to zasilacz, czy problem jest jednak gdzie indziej.

Ogólnie tani i dobry się wykluczają. Oczywiście zależy jeszcze co rozumiesz pod terminem tani. :slight_smile: Myślę, że ten wpis blogowy powinien nieco pomóc w znalezieniu czegoś odpowiedniego.

Dokładnie.

Proste - jeśli zasilacz jest słaby, może przy obciążeniu nie trzymać poprawnych napięć. Moc to iloczyn napięcia i natężenia prądu. Natężenie na każdej z linii jest dokładnie podane. Ale jeśli zasilacz jest słaby, a karta potrzebuje mocy, może dochodzić do sytuacji, w której napięcia są podbijane, by dostarczyć odpowiednią moc do urządzenia. A to może powodować nawet spalenie urządzenia. W najlepszym dochodzi do przejścia karty na niższe taktowanie i wyłączenia danej aplikacji (zwykle 3D).

Ewentualnie jeśli czujesz się na siłach, sam sprawdź napięcia przy obciążeniu komputera przy pomocy miernika cyfrowego. Jak to zrobić pomoże ten wpis - w sekcji zasilacze.

Najpierw należy wykluczyć ewentualność, że to wina zasilacza - więc albo pożyczamy porządny zasilacz do przetestowania, albo sami sprawdzamy napięcia. Jeśli okaże się, że na innym zasilaczu też pojawia się problem, bądź też napięcia w posiadanym są ok, będziemy szukać dalej. Może to być błędne działanie pamięci RAM, samej karty graficznej czy mostka północnego na płycie głównej. Może to być też problem programowy - na przykład błędnie działające sterowniki lub pakiety DirectX’a, sprawy wirusowe i myślę, że jeszcze z 1 000 innych. Ale największe prawdopodobieństwo to zasilacz - i to prawdopodobieństwo jako pierwsze należy sprawdzić.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Kupiłem zasilacz http://allegro.pl/silverpower-seasonic- … 72630.html Przyjdzie jeszcze w tym tygodniu. Po zainstalowaniu go dam znać.

Pozdrawiam,

HateQo

Hej,

Myślę, że dobrze się sprawdzi. :slight_smile:

Czekamy zatem na informację.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Witam!

Zasilacz wymieniony a problem nadal występuje. Jestem załamany. W czym tkwi problem?

Dodane 05.01.2012 (Cz) 9:25

CHYBA znalazłem powód czemu gry/aplikacje się tną i wyłączają lub powodują BlueScreeny. Jak gram iobraz jest ‘czysty’ to wykorzystywanie procesora wynosi do 20% a jak pojawia się spadek FPSów to zużycie sięga od 95-100%. To jest normalne? Czy to powód?

Ps: Tak się też dzieje podczas oglądania filmików na YT lub jak gram w gry przeglądarkowe.

Pozdrawiam,

HateQo

Dodane 05.01.2012 (Cz) 20:11

tu mam własny amatorski filmik jak to z tymi grami jest

http://www.youtube.com/watch?v=KnU9QoSR … n2Xfj-ObQ9

Hej,

:arrow: Wszystkie kable dobrze podłączone? Karta graficzna nie potrzebuje dodatkowego zasilania? Z tego co znalazłem w necie, pewnie nie, ale może warto się upewnić.

:arrow: Czy masz w BIOS’ie włączoną funkcję UCC (Unlock CPU Core), która odblokowuje mnożnik procesora, podkręcając jednocześnie szybkość jego taktowania.

:arrow: Zintegrowana na płycie głównej karta graficzna jest wyłączona w BIOS’ie?

Faktycznie, coś takiego pojawiać się nie powinno. Być może mamy do czynienia z przegrzewaniem procesora, który - by uniknąć spalenia - zmniejsza swoje taktowania, zamiast wymuszać wyłączenie komputera. Jakkolwiek jest, należałoby sprawdzić, jaki proces powoduje 100% wykorzystanie procesora - czy jest to dana gra czy inny z uruchomionych procesów? Można to sprawdzić korzystając na przykład z programu Process Explorer.

Niestety, źle napisane gry przeglądarkowe - wykorzystujące Flash’a - potrafią bardzo skutecznie obciążyć procesor… I tutaj już nic się nie poradzi… Ale skoro dzieją się takie rzeczy, to na pewno należałoby zaktualizować plug-in Flash’a oraz sprawdzić, czy sterowniki do płyty głównej, oraz karty graficznej są najnowsze; to samo tyczy się platformy DirectX, oczywiście jeśli korzystasz z systemu Windows XP.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Sprawdziłem programem do stresowania procesora i po 2 minutach za każdym razem wykrywa błąd, że coś jest nie tak z tym moim prockiem. Za 6 razem wyskoczył Bluescreen. Chyba to jednak procesor, ponieważ stara płyta mogła go uszkodzić.

Pozdrawiam,

HateQo

Dodane 10.01.2012 (Wt) 16:02

A co do Process Explorer. Przełączyłem gre w tryb ‘W oknie’ i mierzyłem zużycie procesora. Podczas ‘czystego grania’ zużycie sięga do 60-70% a jak pojawia się spadek to 92-100%, ale podczas kożystania z pulpitu sięga do maxymalnie 15%.

Dodane 10.01.2012 (Wt) 20:30

Tak. Wszystko jest sprawne. UCC włączone, a karta wyłączona.

Hej,

To niestety jest możliwe… :expressionless: I trudno będzie zdefiniować dokładnie źródło problemu (procesor czy płyta główna), jeśli nie będziesz miał do dyspozycji podobnej płyty i procesora.

Ale wspomniane procenty dotyczą uruchomionego procesu gry czy ogólnego zużycia czasu procesora?

Koniecznie więc na jakiś czas wyłącz i przeprowadź test procesora jeszcze raz. Zwiększenie mnożnika procesora przy słabym chłodzeniu może prowadzić do przegrzewania układu, a to zaś prowadzi do niestabilnej pracy - albo restartowania kompa, albo dość mocnego okrojenia jego taktowania w danym momencie.

Pozdrawiam,

Dimatheus

W menadżerze zadań pisze że przez dany proces.

Wyłączyłem i nadal to samo.

Hej,

Czyli przynajmniej tyle… Warto by było sprawdzić jeszcze jedno - jakie w czasie obciążenia jest taktowanie procesora, a jakie w czasie na przykład wyświetlania pulpitu czy oglądania filmów. Możesz sprawdzić to przy pomocy programu CPU-Z bądź Core Temp. Jeśli w czasie gry taktowanie spada, to być może procesor się przegrzewa.

Wcześniej pisałeś, że temperatury OK, ale nie pytałem o szczegóły. Teraz zapytam - jakie są wspomniane temperatury? Program Core Temp wskazany powyżej w tej kwestii może pomóc. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Witam,

Jakoś sobie poradziłem. Programem ASRock OC Tuner zmieniłem z 3000MHz do 2500MHz i jako tako działa. Czy możecie mi powiedzieć czemu tak się stało(chyba naprawiło) i czy nadal jest uszkodzony?

Pozdrawiam,

HateQo

Ps: Procek nie podkręcany i gram już tak od niedzieli.

Hej,

Obniżenie taktowania procesora oznacza też zmniejszenie jego temperatury przy maksymalnym obciążeniu. A skoro taki zabieg spowodował, że problem nie występuje wnioskuję, że problemem jest przegrzewający się procesor. Zresztą pytałem o tym w poście powyżej. Jakie teraz są temperatury podawane przez Core Temp - w czasie pełnego obciążenia i w czasie wyświetlania pulpitu.

Uszkodzony być może nie - ale chłodzenie na pewno wymaga sprawdzenia: czy radiator dobrze przylega do procesora, czy nie jest zbytnio zabrudzony, czy działa wentylator oraz czy w obudowie jest odpowiednia cyrkulacja powietrza. Być może konieczna będzie wymiana pasty chłodzącej na procesorze…

Pozdrawiam,

Dimatheus

Podczas korzystania z pulpitu temperatura wynosi 35-40*C a podczas grania powyżej 50*C. Możliwe że to przez paste? U mojego wujka w sklepie pracuje informatyk który powiedział mi że to raczej przez to i że rzadko psują sie procesory.

Pozdrawiam,

HateQo

Ps: Czy starą pastę będę musiał jakoś ściągnąć czy zostawić? I czy poradzę sobie z jej nałożeniem?

Hej,

:arrow: A jaka była temperatura maksymalna?

:arrow: I jaką program Core Temp pokazuje jako Tjmax?

Możliwe, że to pasta. Ale najpierw trzeba sprawdzić też pozostałe tropy - czyli wszystko porządnie przeczyścić, sprawdzić działanie wentylatorka oraz uporządkować kable, by przepływ powietrza był jak najlepszy. Ewentualnie dodać z przodu obudowy wentylator, który będzie zasysał powietrze do wnętrza, a na tyle drugi - tyle że wydmuchujący powietrze z wnętrza obudowy na zewnątrz.

Starą pastę się zdejmuje. Jej resztki można z procesora i radiatora usunąć przy pomocy alkoholu izopropylowego bądź acetonu. Cały zabieg nie jest zbyr skomplikowany. Myślę, że ten post powinien pomóc. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

W programie pokazuje mi 55*C (max)

Hej,

A jaką temperaturę pokazuje program jako Tjmax? Bo na dobrą sprawę po różnicy między temperaturą Tjmax, a temperaturą w pełnym obciążeniu może conieco wywnioskować.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Nie pokazuje w ogóle lub nie wiem gdzie znaleść. Jeżeli powinno być napisane nad temperaturą Corów to nic nie pisze.

Hej,

Informacja powinna być nad aktualną temperaturą rdzeni. Poniżej screen poglądowy.

41503680056590363122_thumb.jpg

Pozdrawiam,

Dimatheus

Takiej informacji mi nie wyświetla. Nie wiem dlaczego.

Hej,

Być może baza programu w przypadku tego procesora jest niepełna. Tak czy inaczej udało mi się wyszperać maksymalną temperaturę dla tego procesora - na tej podstronie AMD. Okazuje się, że maksymalna temperatura dla tego modelu to 70°C. Skoro przy zmniejszonym taktowaniu temperatura wynosi maksymalnie 55°C, to przy tym oryginalnym musiała przekraczać przynajmniej 60°C. A najczęściej w przypadku osiągnięcia 90% temperatury maksymalnej (czyli przy wartości około 63°C) zmniejszany jest mnożnik procesora, bądź też włączane są inne zabezpieczenia, które mają uchronić procesor przed przegrzaniem.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Czyli najpierw pasta a potem ewentualnie radiator?