Dziwne zachowanie się komputera podczas grania

Hej,

Nie - pasta prawie na samym końcu. Najpierw porządne sprzątanie cooler’a (by nie było na nim nic kurzu), sprawdzenie pracy wentylatora oraz przyleganie radiatora i uporządkowanie kabli. Później dopiero wymiana pasty, a gdy to nie do końca pomoże - dodatkowe wentylatory w obudowie.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Jak sprawdzić pracę wentylatora? I jak najbezpieczniej wyczyścić z kurzu?

Hej,

Po prostu zobacz, czy się kręci i czy przy zwiększonym obciążeniu zwiększają się obroty. TO ostatnie możesz sprawdzić albo przy pomocy programu Speedfan, albo po prostu nasłuchując. Większe obroty będą generować nieco większy hałas w czasie pracy.

Przede wszystkim odłączasz z prądu. :slight_smile: Sam czyszczę przy pomocy sprężonego powietrza. Po czyszczeniu warto odczekać kilka minut - sprężone powietrze może powodować osadzanie się szronu na elementach elektrycznych, więc przy czyszczeniu uruchomionego komputera może pojawić się przepięcie - to samo tyczy się sytuacji, gdy po czyszczeniu od razu włączamy komputer.

Pozdrawiam,

Dimatheus

A jakoś inaczej? Nie mam dostępu do sprężonego powietrza.

Hej,

Sposobów jest sporo - można użyć pędzelka, słomki do napojów i własnych płuc; inni używają odkurzacza, choć sam szczególnie tego sposobu nie polecam. :smiley: A jeśli będziesz wymieniał pastę, to zawsze radiator można przepłukać pod zwykłą wodą i wysuszyć. :slight_smile:

PS. Sprężone powietrze to wydatek rzędu kilkunastu złotych…

Pozdrawiam,

Dimatheus

Cześć!

Dimatheus, dzięki za pomoc. Po problemie. Wyczyściłem z kurzu radiator i siedzę na 3013MHz bez problemów. Gry śmigają, a ja z ulgą odetchnąłem. Dzięki że byłeś do końca! Stawiam piwo :smiley:

Pozdrawiam,

HateQo

Hej,

Drobiazg. Fajnie, że w końcu się udało. :slight_smile:

Proponuję takie czyszczenia wykonywać okresowo - na przykład do pół roku. Mniej kurzu się osadzi na radiatorze, a to przełoży się na utrzymanie niższej temperatury.

Pozdrawiam,

Dimatheus