Dziwne zużycie GPU

Witam,

Posiadam komputer MSI GT 683 DXR - 629 PL

i7 2670

570m

8GB RAM

kupiłem go jakieś4 miesiące temu i wszystko było git. Do przedwczoraj… Gram sobie u kumpla, a tu nagle zaczyna spadać zużycie GPU i klatkuje mi BFH(Battlefield Heroes - zawsze zużycie było koło 60-70 przy “mega” akcji i FPSy średnio 100, temp koło 60C-70C) i wyłączyło mi komputer tak, jakbym przytrzymał przycisk wyłączający. No to odpalam go z powrotem i o dziwo nie było screenu, że system został zamknięty niepoprawnie(save mode itp). No i teraz dzieje się taka sprawa, że gram sobie z 2h i znowu zaczyna mi klatkować i zużycie GPU spada(co jakiś czas na jakiś czas). Temperatura cały czas 60C-70C, czyli letnio-ciepło, nawet cooler nie wchodzi na maksa. Poniżej screen z afterburnera:

screenshot108y.png

Pozdrawiam Barbatian

W stresie czy idle?

Jeśli idle to zdecydowanie za wysoka.

stres, podczas gry, idle to 40

A temperatura CPU?

No właśnie nie wiem, jak mam to zrobić. Wiem, jak zmierzyć zużycie CPU na wykresie, ale wykresu temperatury niestety nie wiem. :frowning:

Hej,

Na przykład zainstaluj program Speccy i z zakładki CPU będziesz mógł odczytać aktualną temperaturę. Ewentualnie można się też posłużyć programem Core Temp.

Co do samej sytuacji - w jakich warunkach używasz komputer? Zdarza się siedzenie z nim w łóżku, na dywanie, etc.? Być może radiator jest zakurzony i nie daje sobie rady z dobrym chłodzeniem podzespołów.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Co do zużycia GPU to sprawa jest trudna. Średni czas zużycia takiego układu przy prawidłowej pracy wynosi około 10 lat. Po tym czasie noże następować zmiana struktury półprzewodników w układzie.

A tobie pewnie chodziło o poziom użycie GPU

A tak naprawdę to zacznij od czyszczenia chłodzenia. Jak nie pomoże wtedy trzeba myśleć dalej.

Pozdrawiam

Nie chcę negować waszych propozycji i dlatego napiszę moje procedury konserwacji laptopa:

Przez zakupem naczytałem się o nich tyle, że mnie głowa bolała :slight_smile: i o ich konserwacji

  1. Mniej więcej co dwa tygodnie czyszczę go sprężonym powietrzem

  2. Specjalnie kupiłem podkładkę chłodzącą na wypadek, gdybym chciał go wziąć na łóżko, co zdarzyło się może z 5 razy na podkładce oczywiście

  3. Czyszczę co tydzień specjalnym Pronto do rzeczy elektronicznych, tzn przecieram obudowę, klawiaturę itp szmatką z mikrofibry.

  4. Biurko i meble w około także Pronto, więc np. kiedy wstaję rano, to komputera prawie w ogóle się nie kurzy(nie da się tak, żeby nie było kurzu).

  5. Poprawka, co do miesięcy używania, komputer dostałem w listopadzie, więc tak naprawdę ma 2 miesiące.

Zaczynam granie, odpalam programy i zobaczymy co się dzieje z CPU…

Tak, masz rację, chodziło mi o użycie. Mam coś takiego jak Cooler Boost technology, ale to się włączało np. kiedy grałem w BF3 i rzeczywiście użycie było 100%, procek Turbo mode on…

Wcześniej np. grałem po kilka godzin w BF3 i nie zanotowałem czegoś takiego. w BFH grałem po 5-6 godzin i wszystko było git.

Tak jak napisałem wcześniej. Odpalam grę i zobaczymy, co się dzieje. Do później :slight_smile:

Najlepiej Core Temp.

Uruchom sobie program Throttlestop tą wersję 4.0 i włącz log. Zobaczymy co sie dzieje z taktowaniem i temperaturami.

Tu masz link http://forum.notebookreview.com/hardwar … guide.html

Grałem teraz przez godzinę, problem nie wystąpił, ale zaniepokoiły mnie bardzo wysokie temperatury CPU. Przesyłam album ze zdjęciami robionymi po kolei. Musiałem minimalizować grę i temperatury nieco schodziły. Zastanawia mnie czemu CoreTemp pokazuje 20C a SpeedFan i Speccy koło 80-90C. Czym mogą być spowodowane te temperatury.

http://imageshack.us/g/638/screenshot112wv.png/

Dodane 20.01.2012 (Pt) 15:55

Zaraz to zrobię i będę monitorował

Dodane 20.01.2012 (Pt) 15:58

A tak wygląda teraz, czyli kiedy chwilę ochłonie:

http://img99.imageshack.us/img99/2509/s … ot120u.png

Dodane 20.01.2012 (Pt) 15:59

i zastanawia mnie czemu CoreTemp po ochłonięciu pokazuje mniej niż podczas gry.

Zawsze, gdy procesor jest wykorzystywany w mniejszym stopniu, temperatura spada.

Hej,

Procedura jest jak najbardziej prawidłowa. :slight_smile:

Nie, nie. Temperatury się zgadzają w podanych programach. Zauważ, że Core Temp pokazuje temperaturę, która jest różnicą między Tjmax a temperaturą w danej chwili (swoją drogą podejrzewam, że albo coś zmieniłeś w opcjach, albo pobrałeś wersję Beta). Jakkolwiek by nie było to na dobrą sprawę program wskazuje, jaka bariera dzieli procesor od osiągnięcia temperatury krytycznej, w której najzwyczajniej w świecie komputer się wyłączy. Zresztą najczęściej przy osiągnięciu 90% tej temperatury procesor zmniejsza taktowanie, by nie dopuścić do przegrzania.

Zdecydowanie za słabym chłodzeniem; ewentualnie niedziałającym wentylatorem, bo jeśli chodzi o czystość laptopa, to po czyszczeniu sprężonym powietrzem powinno być w miarę czysto.

Bo wytwarzanie energii cieplnej jest ubocznym skutkiem pracy procesora - a im mniej on pracuje, tym mniej ciepła wytwarza. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Chodziło mi to, czemu SpeedFan pokazuje mniej podczas gry niż w stanie spoczynku(pomyliłem się), ale wytłumaczyłeś mi, że to jest temp dzieląca od krytycznej, więc teraz wszystko się zgadza :D.

No to teraz taka sprawa:

Teraz gram i tak… Temperatura 80-85 średnio i jeśli któryś core dochodzi do 90 włącza się maksymalne chłodzenie(odgłos wiatraczka jest taki sam, kiedy włącze Cooler Boost technology - mam taki guziczek i właśnie wiatrak nadaje na maksa)… I patrzyłem… 80-85 nagle włącza się wiatrak na maks, szybki minimalize i temp widzę 90, spada do 80-85 i znowu średnie obroty… Ale zrobiłem tak, że włączyłem Cooler boosta przy 80-85 i schłodził mi procka cory do 70 stopni i niżej… Możliwe, że dla mojego procka takie temperatury nie są złe, bo jak widać sam sobie wszystko reguluje.

Druga sprawa, że wczoraj odinstalowałem sterowniki te 290 beta i wróciłem do starych z licencją i na razie nie widzę problemów oprócz tych wysokich temperatur.

Dochodzi do 90C w programie Speccy, ale np. HWMonitor, ThrottleStop czy OCCT pokazują, że dochodzi do 97 stopni.

Z tego wynika, że chłodzenie działa sobie dobrze, bo włączają się maksymalne obroty przy 90 stopni, spada niżej i znowu średnie… Ale mnie zastanawia, czemu tak się dzieje, bo ta gra nie powinna mi sprawiać problemów. Grając w BF3 na Ultra przy 80C GPU kilka śmigało bez zakłóceń. Na razie jest ok, więc może to wina sterowników beta ?

No dobra. ogranicz w ThrottleStop taktowanie zegara do 50%. Jeżeli temperatura Ci spadnie to chyba wina gry. Niektóre gry tak mają. Ja miałem problem ze SpellForce 2 gdziie mi szalała temp. grafiki i procka. Po ograniczeniu zegara CPU gra chodziła tak jak przedtem a temperatura spadła. Musisz ustawić Clock Modulation na 50% przy odznaczonym okienku przy nim. Możesz też zjechac przy tym napięciem rdzenia VID (o ile u ciebie się da. Jeżeli to nie pomoże, to mogła Ci sie odkręcic śrubka przy radiatorze procka i nie ma dobrego styku. Co do temperatur to jest zdecydowanie za dużo. Ale raczej przy grze powinien byc problem z temp GPU a nie CPU. Cos jest chyba źle.

Pozdrawiam

A i jeszcze jedno wazne - włacz sobie w biosie ciagła prace wentylatora

powinno byc cos takiego

AC Mode Fan always on

DC Mode Fan Always on

wtedy nie włacza ci sie wentylator skokowo i temperatura nie szaleje bo to inaczej jest tak

Temperatura rośnie, wiatrak włacza sie a temperatura dalej rośnie

Hmm… Niestety nie mogę zmienić Modulation, nie mogę ani wpisać wartości ani kliknąć strzałeczek. VID’u też nie mogę. Coś muszę odblokować ?

Ale wcześniej nie było takich problemów z grą, tzn nie mierzyłem temperatur, ale nie wariowało. Po odinstalowaniu sterowników beta i wrzuceniu normalnych gra się nie przycina, ale są te temperatury. Jak włączę Cooler Boost to temperatura jest ok 70C. Tylko dziwi mnie, bo przy takich podzespołach, to powinienem tę grę wciągać nosem. Czy to nie ma znaczenia, po dłuższym czasie przy obciążeniu tak czy siak się przegrzewa? Nie ma pomysłów ?

Jak nie możesz wpisac to trzeba kliknąc 1 2 3 1 w tych profilach i powinno się uaktywnic to jakis bład tego programu

Ale jak Ci sie grzeje cały czas to jak pisałem pewnie sie poluzował radiator. Włacz jeszcze ten wiatrak na stałe w biosie. Zdecydowanie masz za dużo. Przy temperaturach 90 st procesor ci się nie popsuje bo to intel. Zwolni taktowanie ale moga ci się popsuć kulki w lutowaniu BGA. Musi Ci sie uaktywnic ThrottleStop. Jeżeli nie to nasz cos nie tak. Zainstaluj ponownie Sterownik Chipsetu intela. Może przy kombinowaniu ze sterami grafiki coś sie powaliło

Hej,

Niestety są - skoro maksymalna temperatura zdefiniowana przez producenta to 100°C, to każde zbliżenie do tej wartości może być problemem i świadczy o niewystarczającym chłodzeniu procesora.

To niestety tak działa - sterowniki w wersji beta mogą powodować błędy, działać niestabilnie i takie tam.

Zawsze istnieje jakaś granica błędu pomiaru temperatury - najdokładniej można zmierzyć temperaturę przy pomocy zewnętrznego czujnika diodowego. :slight_smile:

Trzeba oddzielić kwestie temperatury CPU i GPU - one niekoniecznie zależą od siebie. Zresztą istnieją aplikacje, które bardziej obciążają procesor centralny (CPU); inne bardziej obciążają procesor graficzny (GPU) - i tutaj reguły praktycznie nie ma.

Niestety może tak być. Aczkolwiek tutaj dużo zależy od samego silnika gry i wykorzystania przez niego zasobów sprzętowych.

:arrow: Próbowałeś używać podstawki chłodzącej cały czas?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Tak, podstawka działa 24/h :D. No cóż. Dziękuję wszystkim za poświęcony czas i odpowiedzi. Na razie problem nie występuje, ale w jutro zadzwonię do serwisu i zapytam co i jak. Jeszcze raz dziękuję. Jak znajdę rozwiązanie tych wysokich temperatur, to na pewno napiszę.

Pozdrawiam Barbatian

Hej,

Czyli przynajmniej tyle. A jak rozwiązane jest chłodzenie w tym konkretnym modelu - czy obudowa posiada otworki wentylacyjne w miejscu, nad którym jest wentylator, czy też powietrze zasysane jest na przykład przez całą spodnią obudowę, na przykład z otworów z przodu obudowy, tak by chłodzić też jednocześnie pamięć RAM, dysk i pozostałe komponenty?

Zatem czekam, czego dowiesz się z serwisu. :slight_smile:

Pozostałe metody na pewno będą bardziej inwazyjne - tzn. trzeba będzie rozkręcić komputer, sprawdzić poprawność przylegania radiatora, pracę wentylatorka, drożność kanałów wentylacyjnych i ewentualnie wymienić pastę termoprzewodzącą.

Pozdrawiam,

Dimatheus