Dziwny ekran podczas logowania

W takim razie poprawię plik naprawczy, aby nie kasował plików tymczasowych i historii przeglądarek
fixlist.txt (2,4 KB)

Plik ogólnie usuwa wpisy, które kierują do brakujących plików

Na koniec wykonany jest skan SFC a potem skan systemowy, które sprawdzają i naprawiają pliki systemowe

Czasami pojawia się po niej zgaga i wyrasta czarci ogon z frędzelkiem.
Ale na to pierwsze zaradzi garść migdałów, a ogonek zawsze można schować w gatki i prawie nie widać.

Problem w Windows 11. Biały ekran po aktualizacji KB5036893

Na reddicie i form pomocy technicznej Microsoftu ustalono, że tymczasowym rozwiązaniem tej usterki jest wyłączenie dostępu do internetu. Okazuje się, że wówczas Windows 11 nie ma potrzeby odświeżenia systemowej konfiguracji, co pozwala bezproblemowo włączyć komputer.

Użytkownicy Windowsa w praktyce muszą uzbroić się w cierpliwość, nim Microsoft dostrzeże te błędy i wyda kolejne aktualizacje, które je usuną.

Według artykułu masz dwa rozwiązania:

  • wyłączyć dostęp do Internetu na czas logowania do systemu
  • nauczyć się z tym żyć i czekać aż Microsoft zauważy problem i kiedyś go naprawi

Możesz też wrócić do Windowsa 10 albo zainstalować zupełnie inny system operacyjny :smiley:

Mój problem to jest ekran OOBE i zaczoł się pojawiać przed aktualizacją, o ktorej piszesz.

Miałes cos zrobić.Wypadało by napisać czy zrobiłes ( log wynikowy) i opis czy jest jakis efekt.
Przy okazji zajrzyj tu

Jestem po za dostępem do komputera. Jak tylko wrócę będę dzialal

DariuszKa

Więc po co mu pomoc jak w powyższym poście?
To jest biały ekran?

Rozumie co znaczy przy okazji?. I od przybytku głowa nie boli?

A to czytał?

P.S.
Masz pomysł. To napisz.
Nie masz? To przynajmniej czytaj wszystko ze zrozumieniem.

Co to za forma zwracania się do kogoś w trzeciej osobie - „rozumie”?
Grzecznościowa?
Ani jedna podpowiedź wskazana przez ciebie nie dotyczy problemu autora.
Więc nie wiem, kto tutaj nie „rozumie”.

Ja przynajmniej podałem przykład takiego samego obrazu jaki wyświetla się autorowi i w jakim przypadku, tak się dzieje.
Ty podajesz zupełnie inne przykłady a tym samym dajesz pod moim identycznym… facepalming.
Sam Microsoft podaje natomiast odpowiedź autorowi, że właśnie jest to pierwsze tło:
„OOBE, czyli Out Of the Box Experience, to usługa firmy Microsoft, która pozwala na spersonalizowanie profilu, oraz poniekąd systemu Windows 11, zgodnie z zainteresowaniami użytkownika”.
Takie przecież pojawia się zaraz po zainstalowaniu systemu Windows 11 przed jego personalizacją.
Złośliwie napiszę „sprawdził” to?

To co podałes dzieje sie w trakcie instalacji i konfguracji systemu a nie w trakcie uruchamiania zainstalowanego systemu więc było kompletnie nieprzydatne.
Moje posty dotyczą jednej rzeczy.
Wyłapania jaki proces w trakcie uruchamiania systemu, powoduje to co sie dzieje.
Stąd moje wpisy dotyczace czystego rozruchu i skanu FRST bo

No i jest coś dziwnego.

Gdybyś czytał uwaznie to przeczytałbyś że zwróciłem uwagę na to coś dziwnego.

Wyobraź sobie ze jest to jeden z procesów Windows Update ( ten konkretny plik ) który informuje o dostępnosci aktualizacji, w trakcie logowania do systemu (podałem link)

Ty coś podałes a ja wskazuje co moze być przyczyną.
Jesli to bedzie to, to trzeba bedzie znaleźc sposób by to nie wyskakiwało w trakcie logowania bo naprawa bedzie raczej polegała na tym ze wyswietl sie okno z informacją o update.
Byc moze trzeba będzie opóźnić uruchamianie?

Jednak nie zgodzę się, że identyczny obraz jaki pojawia się u autora i podczas instalacji systemu… należy zignorować taką wiadomość.
Obraz u autora jest identyczny z tym, który ja zapodałem.
I owszem pokazuje się po instalacji systemu, przed jego personalizacją i tutaj trzeba szukać przyczyny, dlaczego randomowo pokazuje się autorowi już w spersonalizowanym systemie.
Ty szukasz gdzie indziej.
Dobrze, że tak robisz.
Jednak, czy nie należałoby zwrócić uwagę, dlaczego jest identyczny w dwóch różnych sytuacjach.

No i co z tego.
Obraz to obraz.
To tylko „przejsciówka” pomiedzy jednym ekranem a innym. I nic wiecej.
Tu masz system zainstalowany i skonfigurowany a w logach widać problem z brakiem plików, między innymi z brakiem pliku MusNotification.exe, który jest odpowiedzialny za wyświetlenie w trakcie logowania, na wyszarzałym pulpicie ( za to wyszarzenie odpowiada musnotificationux.exe), informacji o oczekujacej aktualizacji systemu.

Jak autor tematu bedzie miał dostep do komputera i uruchomi plik naprawczy to dopiero wtedy bedzie wiadomo czy to była przyczyna czy tez trzeba szukac dalej
P.S.
Nie zdiagnozujesz choroby patrząc na zdjęcie chorego. Kaszpirowskich już nie ma.

Witam Państwa.
Po powrocie do domu i uruchomieniu laptopa kilkukrotnie problem nie wystąpił, pomimo tego wykonałem skanowania FRST i ADWCleaner. Wykonałem czynności, które zalecił iJuliusz. i przesyłam pliki wynikowe.
AdwCleaner[S00].txt (1,6 KB)
Fixlog.txt (18,9 KB)

1 polubienie

Teraz pozostaje obserwacja systemu.
Być moze @iJuliusz poprosi cie o ponowny skan systemu przez FRST.

Uprzedzę zatem iJuliusza i wstawię plik z FRST po opcji naprawczej
FRST.txt (30,0 KB). Ciekawe czy coś wyjdzie?
Addition.txt (49,5 KB)

Szanowni Państwo niestety dzisiaj problem powrócił i ekran znowu pojawił się po wpisaniu pinu. Proszę @iJuliusz o ponowną weryfikację plików ze skanowania FRST. Nie wiem czy powyżej wstawione pliki się różnią ale wrzuciłem na nowo po świeżo pojawionym się błędzie.
Addition.txt (49,5 KB)
FRST.txt (31,7 KB)

1 polubienie

Cisza.
Napisałem

No i było cos takiego, co mogło to robić
Ale po wysprzataniu przez @iJuliusz , już nie powinno.
Mimo to jest.
No to poszukamy w OOBE.
Zajrzyj do Rejestru i sprawdź w kluczu:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\UserProfileEngagement

wartość:

ScoobeSystemSettingEnabled

Powinna wynosić 0

Jesli ma inna wartość, zmień na zero i obserwuj.

Sprawdziłem jest wartość 0. Ciekawą sprawą jest fakt randomowego pojawiania się ekranu. Gdyby było coś nie tak w rejestrze to cały czas a nie co jakiś czas wartości by się zmieniały.

Wartości w Rejestrze moga sie pod wpływem róznych czynników zmieniać.

P.S.

Przypomnij sobie twój wpis.

Zasugerowałem skan przez FRST gdzie niektóre problemy z systemem wykrył FRST a @iJuliusz , tworzac fixlist i naprawił.

Moj obecny post dotyczacy Rejestru, miał tylko sprawdzić czy w systemie w którym FRST wykrył błedy to co zrobiłes przed ich naprawą, system poprawnie zrobił.

PS. 2

Nie mam w tej chwili czasu wiec jutro cdn.

OOBE to w zasadzie zwykła aplikacja UWP. Jest w folderach C:\Program Files\WindowsApps, C:\Windows\SystemApps\Microsoft.Windows.CloudExperienceHost_cw5n1h2txyewy współpracujaca z plikami w C:\Windows\system32\oobe.
Jak ktoś sie bardzo uprze to moze to uruchomić wpisujac jako admim w Uruchom ms-cxh:frxinclusive
Ale ja raczej to odradzam, chyba że w ma sie pod reka obraz systemu.

Zajrzyj do Rejestru i sprawdz wartośc w kluczu o ile ten klucz istnieje. Powinna wynosić 0
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup\Status\oobe Wartośc to OOBEInProgress

Zajrzyj do Podgladu zdarzeń.
Dzienniki aplikacji i usług → Microsoft → Windows → Diagnostic-Performance i sprawdz wpisy o ID 100, typu ostzerzenia i błędy w Widoku ogólnym i szczegółach.
Interesuj sie logami ( o ile będa) które wydarzyły sie wtedy gdy doszło do pojawienia sie tego ekranu.
Zajrzyj także do Microsoft → Windows → ModernDeployment-Diagnostics-Provider → Autopilot.
i sprawdż ostrzeżenia i błędy, zapisz ich ID i podaj w poście.