Ergonomia pracy stanowiska, jaką żarówkę wybrać, ile lm/lx na m²? Komfort pracy, ile lumenów na pokój

Mój wzrok jednak może być bardziej zmęczony od samego oświetlenia pomieszczenia niż od monitora.
Jest ktoś obeznany w BHP jak przygotować stanowisko, żeby było komfortowe?

Praca przy komputerze, czytanie 400-500 lx ( lm/m2)

Mój pokój: Długość: 3.60 m, Szerokość: 3.10 m, Całkowity: 11.16 m2
Tu szybkie mnożenie dla tych co chcą własny sprawdzić: Kalkulator powierzchni pokoju - jak obliczyć powierzchnię pokoju? - Studiodomu.pl

Na tej stronie wychodzi Kalkulator lumenów i ilości żarówek do pomieszczenia że dla mojego pokoju (radio box: Gabinet) powinienem mieć 5580 lm w pokoju

A i pełni też funkcję sypialni. sypialnia: 200-250 lumenów na m2

Znalazłem też tutaj Prawidłowe oświetlenie pomieszczeń. Ile lumenów na metr kwadratowy? | ardant.pl przykład: Pokój 10m2, zalecane lm 3500, (rozłożyć np. na 4 żarówki)

1) Podobne wymiary pokojów 10 m2, a 11 m2 prawie to samo, więc może wystarczy mi 3500 lm, zamiast 5580 lm jak myślicie?

Sypialnia 10m2, zalecane lm 1800, (rozłożyć np. na 3 żarówki) [źródło to samo co wyżej]

Inne linki:
Ile lumenów na m2 najlepiej sprawdzi się w różnych pomieszczeniach? - Home .
Ile lumenów na m2 (luksów) - Blog SMD-LED .
Blog - Lista .
Ile lumenów na m2 trzeba zastosować w pomieszczeniach? .
Dobieramy moc oświetlenia – ile lumenów na m²? .
Ile lumenów na m2 do łazienki / kuchni / salonu / czytania? Sprawdź! .

Jeszcze temperatura barwowa jest ważna.

2) Jak to najlepiej rozłożyć optymalnie dla połączenia 2+1? Ktoś coś? (dla 3 żarówek)

1 włącznik: 850 lm 3000K i 850 lm 3000K (tryb komputer/książka)
2 włącznik: 1800 lm 3000K (tryb sypialnia)
850+850+1800=3500 lm

Dobrze? (punkt 1 i 2 to pytania, tam są)

Jakieś pomysły? Albo podobne i lepiej napisane artykuły? Tylko za pomocą tego kalkulatora wywnioskowałem, że lm się rozkłada, bo wszędzie tylko piszą że na m2 a przykładów brak w praktyce. Ale pewnie to tak ma wyglądać.

Edit:
Jeszcze jest aplikacja na androida Lux Light Meter Pro. To jak tego używać? Mi pokazuje średnio 90 lux, nie wiem jak najlepiej wykonać pomiar. Powinno być minimum na tym 400 lx, tak? I ta wartość powinna być na środku pokoju czy np. na biurku?

Ja korzystam z dwóch lampek równocześnie:

  1. XIAOMI PHILIPS EYECARE
  2. Xiaomi Mi Computer Monitor Light Bar

I mam wystarczająco dużo światła.

Ja jestem zwolennikiem wiszącego oświetlenia.

Ktoś coś?

Jeżeli chodzi o lampki to dla mnie ważna jest możliwość regulacji barwy, tzn np bardzo dobrze użytkuje mi się lampkę, która ma diody ciepłe oraz zimne i można włączyć jedne, drugie albo oba na raz - uzyskując barwę mieszaną

Cześć, tu autor tego artykułu. Nasz kalkulator ma głównie pełnić funkcję wyliczenia +/- ile będziesz potrzebował światła i bazowaliśmy go trochę na normie, trochę na preferencjach naszych klientów, trochę na własnych doświadczeniach. W przypadku wątpliwości woleliśmy dać trochę za dużo niż za mało.

Jeżeli jest to stanowisko pracy, które ma spełniać normę Europejską to nie ma tu jednej dobrej odpowiedzi: trzeba to po prostu wrzucić do programu (np. DIALUX), załadować krzywe opraw których planujesz użyć i zobaczyć czy natężenie i równomierność wychodzą odpowiednie.

Jeżeli to nie jest obiekt użyteczności publicznej i w zasadzie normy Cię nie dotyczą to te 5580lm mogą być zbyt dużą ilością światła dla takiego małego pomieszczenia, gdyż kalkulator zakłada, że wszędzie masz powierzchnię roboczą.

W praktyce może wystarczyć jakieś 4200 lm, ale tu dużą rolę gra:

  • Ile lubisz mieć światła
  • Czy ściany są jasne czy ciemne
  • Jak wysokie jest pomieszczenie
  • Czy są w nim okna
  • Gdzie planujesz zamieścić punkty świetlne

Jeżeli chcesz porady tak „na chłopski rozum”, która pozwoliłaby Ci najlepiej manewrować końcową ilością światła to zalecałbym wyjść z tego dolnego progu (ok 4000 lm) i w razie czego dostawić np. lampkę biurkową.

Serio potrzebujesz aplikacji do liczenia powierzchni pokoju. :joy:.

Generalnie do aktywnej pracy temperatura ok. 5000-6000K, do grafiki, umiarkowanej pracy wymagającej myślenia i skupienia, np.pisanie artykułów, 3500-4500K. Do relaksu, rozrywki 2500-3500K.

Na ilość światła, nie ma przepisu. Ja lubię jak jest bardzo jasno do pracy, wręcz 10 000 luxów i więcej.
Znam osoby dla których 3000 luxów jest nie do przyjęcia i się męczą. Zatem to kwestia upodobania.

Najlepiej kupić mocniejsze, z możliwością regulacji.
Istnieje szansa, że może dzięki temu, dłużej będzie działać.

Jak dla mnie bez różnicy, aż pokój nie będzie w kształcie litery np. U lub L - wtedy lepsze by było podawanie m2 zamiast kilku krawędzi (kalkulator nie odróżnia prostokąta 2 na 18 od kwadratu 6 na 6).

Na pewno na minus, że w ramach domeny app.calconic.com nie działa na Firefox wpisywanie wymiarów i przycisk plusa/minusa oraz nazwy pokojów.

Na Chrome nieco lepiej ale dalej nie działa wybór z listy nazwy pokojów.

Jak działa tylko na Safari to tylko pogratulować…

Dokładnie, sprawdź w jakich warunkach oświetleniowych czujesz się najbardziej zrelaksowany, najmniej wysilasz oczy. Wg mnie jedynie metodą prób i błędów można określić optymalne warunki dla siebie i tylko tak poznasz prawdę nt tego co potrzebujesz - a nie z artykułów czy poradników.

Tylko w moim najbliższym otoczeniu są osoby, które do pracy używają kilku mocnych żarówek z jasnym zimnym światłem i takie, które są w stanie pracować tylko przy niezbyt mocnym ciepłym oświetleniu a czasami półmroku.

Tutaj bym się nie zgodził. Regulacja jasności praktycznie zawsze odbywa się poprzez PWM, czyli im ciemniej tym bardziej miga. Nie jest to obojętne dla oczu a dla niektórych wręcz bardzo męczące. No chyba że się kupi oświetlenie lepszej klasy, które ma sterownik napięciowy a nie PWM - to trzeba jednak sprawdzać, bo producenci nie kwapią się z podawaniem takich informacji. Kiedyś przeglądałem tzw smart żarówki i nie znalazłem żadnej bez PWM.