[esc.pl] Komputer do 2500 zł

Witam, zaplanowałem sobie kupno nowego komputera (dodam że ma on służyć w 80% do gier) w esc.pl. Po dłuższych poszukiwaniach i konsultacjach wyszło mi coś takiego:

Procesor:

AMD Phenom II X4 955 /3.2GHz, 2MB L2, 6MB L3, 125W, BOX, AM3/

559 zł

Płyta główna:

Gigabyte MA770T-UD3P /AMD 770, DDR3 1333/

285 zł

Pamięć RAM:

GoodRam 4GB (2x2GB) 1600MHz CL9

330 zł

Karta graficzna:

Connect3D Radeon HD4870 1024MB DDR5 /256bit/ DVI/HDMI

559 zł

Nagrywarka:

Samsung SH-S223C SATA (black)

99 zł

Obudowa:

Cooler Master Elite 330 (Black)

159 zł

Zasilacz:

Corsair 400W [CMPSU-400CXEU]

190 zł

2466 zł brutto

Co o tym sądzicie ? Czy jeśli chciałbym podkręcać procesor warto dokupić jakieś dodatkowe chłodzenie ? Jeśli tak to jakie ?

Razem z komputerem chciałbym kupić też monitor najlepiej 21.5 - 22’’ w granicach 500-600 zł więc jeśli ktoś taki zna to niech poda.

Z góry dzięki za pomoc.

Widziałeś temat przyklejony: zestawy-komputerowe-grudzien-2009-t267420.html ?

Tak ale mój się i tak różni od tamtych trochę (sam go składałem opierając się min. na innych forach) i nie chcąc spamić w tamtym temacie wolałem zrobić nowy tylko dla tego komputera bo tam jak to już nie raz widziałem przeglądając temat ktoś zadawał pytanie które ginęło i pozostawało bez odpowiedzi.

Dobry zestaw. Tylko brać :).

Do płyty nie jestem do końca pewien. W nazwie ma częstotliwość pamięci 1333 (przy czym ja biorę pamięć 1600) a w dokładnym opisie jest Częstotliwość szyny pamięci: 1666 (OC), 1333, 1066 Mhz. Co oznacza to OC i czy będę mógł spokojnie podpiąć szybszą pamięć czy coś wcześniej zrobić ?

Mam tą płytę. Spokojnie pójdą ci te ramy na 1600 :).

A jakiś monitor 21.5 - 22’’ w granicach 500-600 zł możecie polecić?

Możesz rozważyć też kupno Intela i5 kosztem słabszej grafiki, ale ten zestaw jest w porządku.

Monitory znajdziesz w przytoczonym temacie i na purepc.

do gier to nie ma co :stuck_out_tongue:

Co do monitora, szukaj coś od BenQ, LG, Samsung, najlepiej LED np. Benq G2222HDL.

To jeszcze jedno pytanie o obudowę tym razem. Nie znam się za bardzo na ich typach i ogólnie wybrałem pierwszą lepszą jaka była na przyklejonym temacie ale oglądając inne obudowy na esc.pl zauważyłem że ta ani nie fajna ani nie tania. I tu wygrzebałem 2 które bardziej przypadły mi do gustu ale są miedzy nimi znaczące różnice:

  1. Tracer Tornado TRO-403 (bez zasilacza) 120 zł

Niby fajna nie droga (ale bez zasilacza) ale w opisie żadnych informacji o wentylatorach (na innych stronach pisze że są dwa) i niebieskie podświetlenie (gdzieś też była wzmianka że naprawdę ma 3 różne zmieniające się podświetlenia wyglądające dziecinnie. I tu pytanie czy ktoś miał jakiś kontakt z tą obudową i powie mi coś o niej?

2.Tracer Fisher TRO-122 (400W) 170 zł

Jak na obudowę z zasilaczem 400W wydaję się być tania (porównując osobno obudowę + taki zasilacz cena to prawie 300zł) więc jakiś haczyk pewnie musi być. Ta w dodatku ma wyświetlacz LCD który coś tam pokazuje (nie ważne co ważne ze fajnie wygląda) I też nie jestem do końca pewien do tej obudowy bo żadnej informacji o wentylatorach nie znalazłem.

I tu moje pytania: Czy te obudowy będą dobre do mojego w/w zestawu ? Która się bardziej opłaca ? Lub czy znacie jakieś podobne w cenach do 200 zł.

Jeśli zależy ci na jakości to nie bierz tych tanich obudów, bo mają m.in. słabsze blachy niż te droższe (podobno nie tak fatalne jak dawniej, bo nie kaleczą palców i nie uginają się tak łatwo) - ale przenoszą drgania napędów, dysków, wzmacniają hałasy itd. A na tanie modele z zasilaczami nie zwracaj nawet uwagi, bo zasilacz 400W z obudowy Tracera do tak mocnego komputera to pewna jego śmierć :wink:

Jeśli chcesz dobrą obudowę to będziesz musiał wydać trochę pieniędzy, polecam firmy Anter, CoolerMaster, NZXT (ehh ta Lexa…) + do tego markowy zasilacz [więcej] o odpowiedniej mocy - 450W powinno być ok.

Na świecidełka nie zwracaj zbytnio uwagi, bo jeśli są głosy, że wygląda to dziecinnie i żenującą to chyba nie chcesz takiej “budy”. Bardziej liczy się:

-odpowiednia waga - wiąże się z grubością i jakością całej obudowy

-wszelkiego rodzaju systemy bezśróbkowego montażu napędów i kart rozszerzeń

-dobra wentylacja (możliwość montażu wentylatorów 120mm, filtry przeciwkurzowe itp.)

-odpowiednia liczba zatok na napędy 5,25 i 3,5" oraz dyski twarde

-praktyczność (np. przycisk power do włączania komputera i porty USB/audio u góry a nie na dole)

-ładny wygląd

-dla niektórych duże wymiary - ważne jeśli zamierzasz podkręcać podzespoły, bo do małej obudowy nie włożysz rozbudowanego chłodzenia procesora

-cena :slight_smile:

Hmm rozważając wypowiedź Longhorna zdecydowałem się na coś takiego:

Antec Gamer Three Hundred (bez zasilacza) 270 zł

  • 1x Arctic-Cooling F12 PRO PWM dla całej obudowy

  • ewentualnie Arctic-Cooling Alpine 64 GT PWM dla samego procesora którego mam zamiar trochę podkręcić i tak ( Phenom II X4 955 jeden z najlepszych procesorów nadający się na OC)

+zasilacz z 400W na Corsair 550W [CMPSU-550VXEU].

Teraz już chyba lepiej to wygląda co ?

PS: Chyba że zamiast dwóch różnych wentylatorów znacie jakiś dobry 120mm najlepiej z niebieskim podświetleniem ? Do zamontowania na przednim panelu. Różnicy to nie powinno dużej zrobić w chłodzeniu a podświetlenie też będzie i obudowa się trochę wyróżni.

Świetny wybór, tylko zastanów się, czy nie będzie ci przeszkadzał brak miejsc na napędy 3,5", co w praktyce oznacza niemożliwość zainstalowania w tym miejscu stacji dyskietek, czytnika kart pamięci czy też regulatora szybkości obrotów wentylatorów. Oczywiście niektóre urządzenia można podłączyć na USB zamiast w tej zatoczce, więc może jakoś przeżyjesz :wink:

Co do wentylatorów to nie znam się na tym, ale wątpię by dało się podłączyć sam nowy wentylator do BOX-owego chłodzenia tego Phenoma.

W przypadku zasilacza, ten Corsair jest bardzo dobrym wyborem, ew. jakbyś chciał trochę zaoszczędzić możesz wziąć model 450W.

Do tej budy wystarczą ci te wentyle, które są załączone (140mm góra, 120mm tył) oraz możesz dołożyć jednego Zephyra 120mm na przód to będziesz miał bardzo zimną i przewiewną obudowę.

To jeszcze takie pytanie, ile mogę wyciągnąć z tego procesora przy takim chłodzeniu ? (licząc dodatkowo 1/2 wentyle 120mm)

Na ile mnożnik / fsb i napięcie ustawiać aby było stabilne ? (pytanie skierowane do posiadaczy tego procka)

PS: Nie znalazłem tego na esc.pl ale ten procesor (Phenom II X4 955) to jest BE czy nie ? I jakie są różnice między nimi ?

Żeby ostro kręcić tego proca musisz kupić chłodzenie na procesor.

Tak przy boxowym to może z jakieś 700MHz (?).

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzj … /5202.html czyli na BOX chłodzeniu jakieś 3,6-3,8GHz.

Przy o/c mnożnik ustawiasz np. na x19, szyne systemową możesz zostawić na 200MHz i już masz 3800MHz. Z napięciem przy BOXie lepiej nie przesadzaj, najlepiej zostaw domyślne lub nieznacznie podnieś.

Ten Phenom 955 jest wersją Black Edition (BE), czyli ma odblokowany mnożnik, dlatego tak łatwo się go podkręca. Słabsze modele, np. 925, 945 mają zablokowane mnożniki i przy podkręcaniu pozostaje tylko zmiana szyny systemowej (FSB).

Roderick, jaki zestaw Ci wyszedł? Bo biorąc taką obudowę i zasilacz (niepotrzebnie tak drogie) musisz oszczędzić na innych podzespołach, by wyrobić się w budżecie…

Po dłuższej rozmowie z rodzicami udało mi się trochę zwiększyć fundusz, który zresztą z góry nie był wyznaczony tak dokładnie. Na początku miał być do 2.5 tys. potem jeszcze doszedł fakt że będę brał windows 7 , monitor itp itd (mówiąc wprost wszystko) Teraz cena samego komputera to prawie 3 tys. z systemem został więc tylko monitor. (Sytuacja finansowa się znacznie polepszyła w tym miesiącu więc nie powinno być problemów z kasą + coś tam własnej kasy też mam)

A zestaw wyszedł taki: ( coś 3050 zł brutto)

Samsung 1 TB 7200rpm 32MB cache SATA-II F3

Corsair 450W [CMPSU-450VXEU]

PowerColor Radeon HD4870 1024MB DDR5 /256bit/ DVI HDTV (droższy niewiele a ma więcej funkcji)

Samsung SH-S222A (black)

Antec Gamer Three Hundred (bez zasilacza)

GoodRam 4GB (2x2GB) 1600MHz CL9

Gigabyte MA770T-UD3P /AMD 770, DDR3 1333/

AMD Phenom II X4 955 BE (nie byłem pewny czy ten z esc.pl to BE ale teraz już wiem)

Microsoft Windows 7 Home Premium OEM 64Bit

i ew. jeśli będzie za słabe chłodzenie to 2x Aerocool Turbine 1000 na przód.

PS: O brak zewnętrznych zatok 3.5 się nie martwię bo są do tego specjalne ramki tylko wystarczy kolor dobrać (chociaż obecnie i tak nie będę takiej zatoki potrzebował) np.http://www.cooling.pl/antec-adapter-525 … 51085.html typowo dla mojej obudowy.

Oszczędzając na obudowie i lekko na innych podzespołach możesz złożyć zestaw na i5, który w grach będzie zdecydowanie bardziej wydajny, wspaniała obudowa Ci tego nie zapewni…

Procesor: Intel Core i5-750 /2.66GHz, 8MB, LGA1156, BOX/ 705 zł

Pamięć RAM: GoodRam 4GB (2x2GB) 1333MHz CL9 310 zł

Płyta główna: Foxconn P55A /intel P55/ 345 zł

Dysk twardy: Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3 185 zł

Karta graficzna: Connect3D Radeon HD4870 512MB DDR5 /256bit/ DVI/HDMI 499 zł

Nagrywarka DVD: Samsung SH-S223C SATA (black) 99 zł

Obudowa: Cooler Master Elite 331 (Black) 159 zł

Zasilacz: bequiet! PurePower L7 530W 249 zł

System Operacyjny: Microsoft Windows 7 Home Premium OEM 64Bit 359 zł

Suma: 2910 zł brutto w Esc

Jeszcze trochę kasy zostało, więc możesz dorzucić do większego dysku/szybszych RAMów/lepszej płyty głównej/grafiki z 1GB (jeżeli masz monitor z rozdzielczością typu 1680x1050 bądź większą).

W takim budżecie pchanie się w PII uważam za bezzasadne.