FAQ - Najczęściej zadawane pytania

 1. Jak zrobić stronę?

Jeżeli chcemy mieć własną stronę WWW to mamy kilka opcji do wyboru na jej zrobienie. Niżej prezentuję te, które są najczęściej wykorzystywane:

• W jakimś programie służącym do tworzenia grafiki (np. GIMP, Photoshop, Paint .NET) tworzymy tzw. layout czyli jak strona ma wyglądać. Po utworzeniu tniemy utworzony layout w programie graficznym. Jest kilka możliwości pocięcia layout’u można np. pociąć do CSS’a albo do HTML’a. W przypadku pocięcia do CSS’a dostajemy kod stylu i stronę opartą o DIVy. Zaś w przypadku HTML’a dostajemy stronę opartą o tabelki.

Jeśli wybierzemy tą opcję - musimy zawsze pamiętać, aby potem pozmieniać obrazki na tła bo w przeciwnym wypadku jak zechcemy coś napisać to struktura strony będzie się rozjeżdżać.

• Podobnie jak w poprzednim punkcie tylko ta opcja jest dla trochę nieco bardziej zaawansowanych. Projektujemy layout w programie graficznym, a następnie piszemy kod stylu CSS tak aby strona tak wyglądała. Oczywiście takie rzeczy jak top, buttony można wykorzystać z layoutu.

• Szukamy w internecie gotowego szablonu (darmowego lub nie - zależy to od nas) i modyfikujemy go w jakimś graficznym edytorze stron WWW bądź zmieniamy go poprzez wprowadzanie zmian w kodzie.

• Możemy stworzyć stronę od samego początku do końca. Tzn. piszemy od początku kod lub tworzymy stronę w graficznym edytorze, grafikę tworzymy w programie graficznym itd.

 1. Mam już stronę, jak umieścić ją w Internecie?

Opublikowanie strony w internecie jest dość proste. Trzeba poszukać jakiegoś serwisu hostingowego, który oferuje miejsce na stronę.Serwisy są płatne oraz darmowe, ale niestety w przypadku większości darmowych są na stronie wyświetlane różnego typu reklamy np. okienko z reklamą wyskakuje przy wchodzeniu albo na stronie jest reklama. Czasami takie niechciane dodatki psują trochę układ strony. Do szukania serwera odpowiedniego dla nas zapraszam do tematu Darmowe/Płatne Serwery, Webhosting +Kurs Google. Gdy już znajdziemy jakiś serwer który nam odpowiada to tylko aby strona była widoczna w internecie musimy umieścić na nim pliki strony. Do umieszczenia plików osobiście polecam program Total Commander bądź jeśli ktoś woli darmowe rozwiązania - FileZilla. Tworzymy nowe połączenie FTP => wpisujemy dane do niego (powinniśmy je otrzymać przy zakładaniu konta w danym serwisie) => łączymy się => przenosimy pliki strony na serwer (zazwyczaj metodą przeciągnij i upuść). Po umieszczeniu plików na serwerze strona powinna już być widoczna w sieci dla wszystkich. Można też samemu założyć serwer i “trzymać” na nim swoją stronę. Opis jakie wymagania trzeba spełniać itp. Opisane są w następnym punkcie.

 1. Jakie wymagania muszę spełniać aby założyć serwer na sowim komputerze?

Jeśli ktoś chce mieć u siebie na komputerze serwer WWW. to komputer i łącze muszą spełniać następujące wymagania:

• Komputer włączony 24h na dobę żeby strona była cały czas widoczna w internecie.

• Wiele osób twierdzi, że potrzebny jest zewnętrzny adres IP, jednak z nim to nie do końca tak jest. Szczegóły tutaj.

• Program, który umożliwia zrobienie serwera. Osobiście polecam KRASNAL Serv (ma PHP i MySQL więc nawet wymagające osoby powinny być zadowolone z niego). Ale oczywiście są też inne np.: Apache.

 1. Jak zrobić w linku aby obrazek po najechaniu zmieniał się na inny?

Dość często na stronach można zauważyć efekt zmieniających się obrazków w linku. Polega to na tym, że po najechaniu na jeden obrazek, zmienia się on na inny. Aby wykonać takie coś można skorzystać z funkcji OnMouseOver, która dostępna jest w JavaScript.

onmouseout="this.src='1.png'"/>
 1. Jak zrobić link do Gadu-Gadu oraz e-mail? Często na stronach widoczny jest status jakiegoś użytkownika Gadu-Gadu oraz link do e-maila a po kliknięciu na któryś otwiera się program (GG w przypadku GG natomiast domyślny klient pocztowy w przypadku adresu e-mail). Link do GG ze statusem można zrobić tym kodem:

  [/code]

  Natomiast link do adresu e-mail tym:

[code]Link
6. _Źle wyświetlające się polskie znaki na stronie_Często źle są wyświetlane polskie znaki takie jak ł, ś, ć itp. Aby to naprawić trzeba mieć w danym dokumencie deklarację o kodowaniu:

a jeśli mimo to problem z polskimi znakami będzie występował, należy przekonwertować tekst przy pomocy programu Ogonki 97. Albo zapisywać polskie znaki wg. TEJ tablicy. Czyli np. zamiast ł trzeba wpisać ł. Niestety często też się zdarza, że Webmaster pisze stronę tylko przy użyciu notatnika. On niestety chyba nie koduje znaków w iso-8859-2 i najlepiej robić strony w jakimś innym edytorze tekstowym (np. EditPlus). Obecnie większość edytorów umożliwia ustawić kodowanie w iso-8859-2 bądź innym jeśli zajdzie taka potrzeba.7. Jaki edytor ? Jednoznacznej odpowiedzi raczej na to pytanie nie można udzielić. Jeżeli jesteśmy początkujący i szukamy edytora typu WYSIWYG czyli możemy tworzyć stronę w trybie graficznym oraz móc modyfikować jej kod to z płatnych polecam Dreamweavera. Program ma bardzo dużo funkcji, jest ceniony zarówno przez początkujących jak i zaawansowanych Webmasterów. Natomiast jeżeli ktoś chce mieć tylko edytor żeby pisać stronę (tzn. bez trybu graficznego), polecam Notepad. Dodatkowo proponuję zajrzeć tutaj.8. Mam stronę na serwerze z reklamami. Czy mogę ich się jakoś pozbyć? Sporo osób ma stronę na jakimś serwerze, który doczepia reklamy do strony. zasami te reklamy nawet psują układ strony ale na szczęście nie zawsze tak jest. A nawet jeżeli nie psują to właściciele tych stron szukają skryptów blokujących owe reklamy. Takie skrypty są, nawet kilka razy widziałem takie (ale oczywiście nie podam do nich linków) ale stosowanie ich jest zazwyczaj niezgodne z regulaminem danego serwisu hostingowego i jeżeli ten serwis by się dowiedział, że stosujemy na swojej stronie taki skrypt to moglibyśmy się liczyć z usunięciem bądź zablokowaniem konta więc nie radzę takich stosować… 9. _Czy istnieją programy do zmieniania strony opartej na tabelkach na DIVy?_Tak, istnieją takie programy (np. Macromedia Dreamweaver). Ale niestety nic nie jest idealnie, a zwłaszcza automat więc po zmianie kod często jest niedopracowany etc. Więc jeśli chcemy zmienić stronę opartą o tabelki na DIVy, najlepiej zrobić to samemu zmieniając kod.10. Czemu nie wyświetlają mi się grafiki na stronie? Powodów, dla których grafiki (różne obrazki) mogą nie wyświetlać się na stronie może być kilka. • Ścieżka do obrazka może być źle podana. Np. zamiast:

image/buton_1.gif

podane jest:

c:/strona/image/buton_1.gif

Albo katalog nie jest podany. • Wielkość rozszerzenia danego obrazka mogła się zmienić podczas przesyłania na serwer. Np. podaliśmy z kodzie obrazek.jpg a po wniesieniu na serwer jest obrazek.JPG. Wtedy chyba pozostaje tylko zmiana w kodzie rozszerzenia. Są jeszcze sposoby aby podczas przesyłania nie zmieniało wielkości, trzeba zaznaczyć opcję przy połączeniu FTP aby nie zmieniało wielkości, i jeszcze “Użyj trybu pasywnego jak w przeglądarce”. Wtedy powinniśmy uniknąć takich problemów • Czasami (ale raczej rzadko) zdarza się, że po prostu zapomnieliśmy wnieść grafik na serwer i dlatego się nie wyświetlają.11. Jak nadać uprawnienia (chmody) plikom lub folderom? Dość często userzy instalują jakiś skrypt lub CMS’a i muszą nadać odpowiednie chmody (uprawnienia) dla plików oraz folderów i niestety tutaj pojawiają się często problemy ponieważ nie wiedzą w jaki sposób to zrobić. Mimo, że kilka dni temu f3n3k założył temat w którym opisał jak to zrobić więc nie będę powtarzał tylko zlinkuje do tego tematu: :arrow: Chmody - nadawanie. 12. _Jak zrobić ikonę strony?_Zrobienie ikony strony nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Trzeba w jakimś programie graficznym zrobić ikonę w rozmiarze 16x16px i zapisać ją w formacie .ico. Jeżeli nie mamy programu graficznego który daje możliwość zapisu w tym formacie to możemy stworzyć np. w .jpg a potem skorzystać z tego konwertera w celu zmiany .jpg czy .gif na .ico. Ewentualnie możemy ręcznie spróbować zmienić rozszerzenie. Gdy już mamy przygotowaną odpowiednią ikonę to w sekcji kodu strony należy umieścić:

 1. _Jak zrobić mapę strony?_Możemy sami napisać np.: za pomocą tagów
 • i
 • lub skorzystać z kreatora, który wykona prawie całą pracę na nas (klik). Po zrobieniu mapy proponuję umieścić dwie poniższe linijki kodu w sekcji

Dzięki nim mapa, którą zrobiliśmy zostanie zindeksowana przez wyszukiwarki internetowe.14. Czy można pokolorować scrollbar? Oczywiście, że można. Ale kod kolorujący scrollbara został już dość dawno temu zdepresjonowany i mało osób w dzisiejszych czasach go używa i radzi go stosować jak najrzadziej. :arrow: Kolorowy suwaczek15. Chciałbym nauczyć się PHP. Jaką książkę polecacie? PHP można nauczyć się z manuala, jednak chyba lepiej wszystko (albo przynajmniej większość) wytłumaczone jest w książkach więc proponowałbym najpierw spróbować z manuala się uczyć a jak “nie będzie iść” to zakupić jakąś dobrą książkę. Książek do nauki PHP na rynku jest całkiem sporo ale jak przeglądam różne fora dyskusyjne, najczęściej polecana jest PHP i MySQL. Tworzenie stron WWW Vademecum profesjonalisty. Wydanie trzecie oraz PHP. Tworzenie stron WWW Szybki start. Myślę, że to naprawdę dobre książki.16. Szukam prostych skryptów dodających stronę do ulubionych oraz jako startową :arrow: Jak dodać stronę do ulubionych, niezależnie od przeglądarki? :arrow: Tworzenie strony startowej17. Jak zrobić prosty preloader? Jeżeli mamy stronę, na której jest sporo obrazków (różnych grafik, butonów itp.) to jeżeli zajmują one dość sporoto użytkownicy słabszych łącz widzą najpierw jakby puste pola a dopiero a potem grafiki. Ale możemy zrobić preloader na stronie i zanim zostaną załadowane wszystkie obrazki to zamiast strony będziemy widzieć pasek postępu ładowania (tzw. preloader). Preloader możemy sami napisać ale niestety nie każdy to umie więc podaję link do kreatora: :arrow: http://webpage-tools.com/preloader.asp18. Jak zrobić proste pole z kodem lub czymś innym? Czasami na niektórych stronach właściciele ich podają kody które możemy wstawić na swojej stronie aby zareklamować czyjąś stronę etc. Kody te (i nie tylko) są zazwyczaj podawane w takim polu: polewww4qo.png