Fedora 12 - podział na partycje oraz wybór systemu plików

Witam.

Postanowiłem dziś zainstalować na laptopie Fedore 12 obok Windowsa 7. Mój dysk obecnie podzielony jest na 3 partycje (recovery, system reserved oraz widoczna z systemem Windows 7) oraz 4 partycja na dane. Instalator Fedory wykrył układ partycji na dysku w następujący sposób:

  1. Recovery ~12GB

  2. System reserved ~100MB

  3. Windows 7 ~100GB

  4. Partycja wirtualna (czy coś w tym stylu, sorry, nie pamiętam dokładnie) ~361338MB , a w niej:

  • Dane ~361337MB

No i teraz się zawiesiłem. Chcę oczywiście podzielić moją największą partycję (dane). Ale podczas instalacji mogę zaznaczyć do podziału całą partycję wirtualną lub też tylko partycję Dane. Może wyda się to dla was banalne, ale dla mnie nie jest. Co wybrać? Osobiście wydaje mi się, że partycję Dane, którą zmniejszę o ok. 38GB, utworzę w wolnej przestrzeni na końcu partycję wymiany (ok. 8GB - mam 4GB ramu), później na początku partycję ok. 15GB na pliki Fedory i kolejną, ok. 15GB na pliki użytkownika /home. Czy dobrze to planuję? Nie potrzebuję tony GB na Linuxa - chcę go tylko poznawać. Dodatkowym problemem dla mnie jest wybór systemu plików dla Fedory 12. Jak polecacie to zrobić?

Poczytaj:

http://docs.fedoraproject.org/release-n … l-PL/html/

http://wiki.fedora.pl/wiki/Poradnik_F12_(Constantine

Partycja wymiany (swap) przy takiej ilości pamięci wcale nie jest potrzebna jeśli nie będziesz używał usypiania.

Dla spokoju można zrobić jakąś malutką np.: 512 MB.

Jeśli zaś chcesz korzystać z usypiania wystarczy minimalnie większa niż RAM czyli np.: 4.2 GB.

Rozmiar partycji: / i /home to sprawa indywidualna jeśli ktoś mało instaluje programów i 10 GB może wystarczyć na system.

Czy to był oryginalny układ partycji (np. po zakupieniu laptopa).

Skoro masz cztery partycje, to ciekawe: czy czasem nie są wszystkie podstawowe ?

Dobrze by było, gdybyś uruchomił GParted lub jakiegoś Linuksa Live-CD który go zawiera i wstawił zrzut z tego programu.

Być może to partycja rozszerzona a partycja, na której są dane to partycja logiczna, ponieważ na jednym dysku może być maksymalnie 4 partycje podstawowe w tym tylko jedna rozszerzona.

Zmniejsz partycje dane.

5GB spokojnie Ci starczy, wątpię abyś instalował masę gier po kilkaset MB a nawet jak będziesz instalował masę oprogramowania to i tak nie przekroczysz 5GB, musisz tylko czyścić katalogi tymczasowe, bo mając 20GB to Ci się partycja zapcha :slight_smile:

Jeśli masz Windowsa i z nim współdzielisz Linuksa to nie ma sensu tworzyć osobnej partycji dla /home na dane, które masz już na partycji DANE, chociażby dlatego że dane masz na partycji sformatowanej NTFS i masz dostęp do niej i pod Windowsem i pod Linuksem bez problemu a nie będziesz miał już tak łatwego dostępu z Windowsa do partycji montowanej w /home. Takie rozwiązanie jest wg mnie lepsze zwłaszcza, że:

Więc zrób jedną partycję 5GB dla Fedory i ile potrzebujesz na swap.

Pozdrawiam!

Nie wiem może na Fedorę wychodzi bardzo mało oprogramowania i 5GB wystarczy, ale bardzo w to wątpię.

Na OpenSUSE 10.2 miałem partycję systemową 9,5GB i ledwo starczało, pomimo tego że miałem włączone w YaST automatyczne czyszczenie /tmp , system nie robił kopi instalowanych pakietów, a miejsce tworzenia plików .iso w K3b miałem ustawione na katalog domowy (na partycji /home).

Z czyszczeniem plików tymczasowych też nie można wpadać w paranoje, czy za każdym razem będziesz czyścił pliki tymczasowe programów takich jak GoogleEarth, co to da ?

Przy następnym uruchomieniu program będzie musiał ściągać te pliki od nowa.

Po za tym nie róbmy parodii na dysku 500 GB da się wygospodarować na inny system tylko 5 GB !!

Czy partycja /home służy w Linuksie tylko do przechowywania danych ?

A gdzie są przechowywane ustawienia?

Przy reinstalacji systemu można zrobić format partycji / nie ruszając partycji /home i ustawienia programów, pulpit, menu, skróty itp. będą gotowe po reinstalacji.

Następny z wątpliwościami, zapoznaj się z tym tematem, bo nie chcę mi się powtarzać. Linux to nie Vista, może Ty nie wydzielałeś partycji dla katalogu domowego albo nie czyściłeś pamięci podręcznej, więc dlatego Ci miejsca nie starczało. Na niejednej dystrybucji, gdzie instalowałem masę programów nigdy nie brakło mi miejsca na partycji.

Może tak jest akurat pod OpenSUSE ale instalowałem również Fedorę i 5GB wystarczało w zupełności, pod Debianem tak samo i pod wieloma innymi.

Zbędne posty > kosz. Wszelkie wątpliwości proszę wyjaśnić sobie na kanale prywatnym.