Format dysku bez usuwania windowsa

Witam, potrzebuje wyczyścić dysk HDD żeby został tylko na nim system i pomyślałem o formacie czy jest możliwość żeby zrobić to bez usuwania windowsa :? Ewentualnie jeżeli znacie jakiś inny dobry sposób na oczyszczenie dysku to bym był bardzo wdzięczny. Ogólnie planuje przenieść system na dysk ssd i wydaje mi się to najmądrzejszym pomysłem jeżeli nie chce na nowo instalować systemu.

Ps: dysk nie jest podzielony na petycje partycje stad inaczej by nie było problemu :3

Z góry dziękuje za pomoc ^^

1 polubienie

Zapoznaj się z tym tematem - http://www.chip.pl/2016/02/poradnik-bezpieczna-przesiadka-z-hdd-na-ssd/

1 polubienie

Gdy zmniejszysz partycję systemową do tego, na ile się da i pozwoli windows - i utworzysz drugą partycję, albo ze dwie z pozostałego miejsca - to jaki problem? Gdy masz na C system i zmniejszysz partycję - wpierw trzeba wyłączyć hibernację, stronicowanie, przywracanie systemu, żeby nie było nieprzesuwalnych plików na dysku, - to partycję D i następnie możesz dowolnie formatować nawet kilkakrotnie.
Potrzebny program - a darmowy easeus:

1 polubienie

Nic nie rób, W7 sobie poradzi. Zrób klonowanie. Większość programów do tego przeznaczonych dostosuje wielkość partycji. Jak nie masz dodanego programu do SSD (do klonowania) możesz sobie przygotować sam, np. Macrium Reflect Free ( https://www.macrium.com/reflectfree ). Jak nie pomylisz się (tj. zwróć uwagę co jest źródłem a co celem…), to zawsze masz ‘backup’ na HDD. Przy testowaniu pamiętaj, aby odpiąć chociaż zasillanie ze starego dysku, żeby miec pewność co do startu systemu operacyjnego już z SSD.

Problem jest tu ze mam obecnie jeden dysk który ma 500gb wolne na 920 gb gdzie dysk ssd ma 120 gb wiec jakby 420 to troszkę za dużo na niego + nie chciałbym na ten dysk przenieść “śmieci”.

Czyli jeżeli podzielę mój obecny dysk na 2 partycje to oddzieli on system od reszty plików na 2 partycje ?

Nie. Pliki na dysku C zostaną mimo utworzenia D. Tylko zmniejszysz rozmiar C, ale z plikami.
Wpierw możesz usunąć zbędne pliki/foldery na C. Do tego dobry spacesniffer. Do tego dobry nawet sunrise seven z opcji czyszczenie i konserwacja.
Odinstaluj zbędne programy choćby programem soft4boost any uninstallerem.
Użyj privazer w celu usunięcia zbędnego balastu.
Jeśli uda Ci się zmniejszyć rozmiar systemu z plikami i folderami do jakieś 17GB, to będzie dobrze.

Usunąłem wszystko co mogłem z mojej strony przy pomocy programu ccleaner poczyściłem i dysk ma zajęte ciągle 357gb nie wiem gdzie to się pokryło ale przy pomocy spacesniffera trochę się boję że usunę coś czego nie powinienem. Nie ma łatwiejszych sposobów na oczyszczenie tego dysku ? Oczywiście zostawiając sam system

Nie da się cokolwiek poradzić. O jakieś 330GB masz jakiś balast. Być może nie widzisz wszystkiego. Wejdź w panel sterowania, opcje folderów, zakładka widok. Odznacz tam ukrywanie chronionych, odznacz ukrywanie rozszerzeń, a zaznaczyć masz pokaż ukryte pliki i foldery. Potem dasz na zastosuj i na OK.
Uruchomisz spacesniffer i zrobisz screen. Dodasz obrazek do posta. Zorientujemy się.
Prawdopodobnie jakiś program do backupów narobił setki GB balastu.
Zobaczymy.

Spacesnifferem znalazłem parę folderów i plików co za dużo ważyły obecnie zostało jeszcze 80gb wrzucam screena i czekam na instrukcje co robić dalej :smiley:
https://imgur.com/gMkoCw1

Wyłączyłbym hibernacje i ~9 GB na dysku do przeniesienia mniej, plik wymiany może zmniejszyć z tych 11 GB też by można pewnie.

Jak nie programujesz w Javie to odinstalować JDK (niestety to tylko jakieś 0,3 GB), może raporty Apple można usunąć i będzie o 0,6 GB mniej.

Można by też usunąć starsze punkty przywracania niż 2 tygodnie może zniknie z 2 GB kopii.

Jeszcze raz włącz spacesniffer, kliknij w edit, potem w configure. Zaznacz dokładnie to:

Zobaczysz dokładnie - ile masz dostępnej przestrzeni dyskowej i na ile m.w możesz zmniejszyć partycję.
Zbędne - avast z kopiami - ze 2GB, nvidia downloader - prawie 1GB, hiprefile 9GB.
pagefile - ustawić 2048MB rozmiar początkowy i dokładnie tyle samo rozmiar maksymalny - zaoszczędzi ponad 9GB, a z tym RAMem, jest całkowicie wystarczający. To zapobiega fragmentacji pliku wymiany pagefile.sys.
Javy z wszystkimi jej folderami jest też prawie 1GB.
Myślę, że z tym, co masz, to będzie zajęte z 80GB dysku, ale zobaczymy…

No dobra powiedzmy ze te 70 gb już zostawię i chce je przenieść na dysk SSD jak to zrobić najbezpieczniej i najlepiej :? I jeżeli to nie problem poprosiłbym o wytłumaczenie za przeproszeniem jak krowie na rowie bo jestem na ten temat zupełnie zielony ;/
PS: bardzo Ci dziękuje za to że poświęcasz dla mnie czas jednocześnie bardzo mi pomagając :slight_smile:

Mnie leżeć klonowanie, bo nie stać na inny dysk. Taka gra słów.

Program po polsku, tylko poczytać tutoriale - a w google tego pełno.

Poza narzędziami operującymi na plikach w EASEUS Todo Backup znajdziemy również menedżera kopii zapasowych, narzędzie do klonowania partycji (dzięki któremu możliwa jest również migracja systemu na nowy dysk) i dysków


Po zmniejszeniu partycji nie ma przeszkód na klonowanie.

Pytanie za 100 pkt czy robić kopie zapasową ? Niestety nie posiadam pendrive który ma pojemność ~70gb oraz jakiegos oddzielnego dysku żeby to wykonać

Wszystko zależy od Ciebie - na ile są cenne dla Ciebie dane. Policz sobie ile zajmują ważne dane (przenieś je do jednego katalogu, sprawdź wielkość) i wtedy zastanów się jak zrobić kopię, np.:

  • kupić mały przenośny dysk twardy (zawsze może być to używany dysk 160-320GB + kabelek/kieszeń do niego),
  • wykupić kawałek miejsca w internecie (np. Google Drive bierze mniej, niż 10zł/miesiąc za 100GB.

Właściwie to nie ma tu ważnych danych, staram się jedynie uniknąć posadzenia Windowsa wraz ze sterownikami

No to przygotuj się wcześniej - kup mały pendrive, wgraj na niego sterowniki i wtedy rób reinstalację systemu operacyjnego.

Ogólnie dysk na partycje podzieliłem pozostało przenieść te 65gb na dysk SSD jeżeli robiłbym wszystko jak na tym filmiku (wrzucę link niżej) to duże jest prawdopodobieństwo ze coś pójdzie nie tak ?