Format kompa!

Witam!
Właśnie wymieniam płytę główną i chcę sformatować dysk i zainstalować windowsa z pendriva. Mam pytanie, czy to jest dobre rozwiązanie robienia tego przez ustawienia<odzyskiwanie<restartuj ustawienia oraz czy zachować dokumenty czy czyścić od podstaw? Proszę o szybką odpowiedź.

Na dysku systemowym nie powinno się trzymać żadnych dokumentów - z wyjątkiem tych podręcznych co akurat nad nimi się pracuje. Jak możesz to zgraj dokumenty na inny dysk albo pendrive i instaluj system od nowa - format podczas samej instalacji

Nie mam nic ważnego, a co chciałem to zgrałem. Chcę wyczyścić dysk i instalować nową płytę. Czy jak mam to rozumieć przed zmianą usuń wszystko i wyłączyć kompa, potem na nowym z pendriva(juz mam zapisane) odtworzyć system?

Lepiej instalować system całkowicie od nowa ponieważ opcja restartowania ustawień nawet w połowie przypadków nie działa prawidłowo.

1 polubienie

No tak, tylko czy dysk czyścić przed instalacją nowej czy później.

Zapytam inaczej. Co mam zrobić przed zmianą płyty, a co po, żeby wszystko działało.

Przed zmianą - zgraj ważne dane w bezpieczne miejsce.

Po zmianie - odpal instalkę systemu, w trakcie której wyczyścisz dysk.

Najlepiej jest postawić system od nowa. Wiem to z autopsji.

1 polubienie

wielkie dzieki, tylko jedno pytanko. Jak mam juz zdjecia itp zapisane to czy powinieniem zgrac jakies moje dokumenty na dysk D, czy wszystko usunac? Bo nie mam nic waznego, hasla pamietam klucz do windowsa tez mam z programu spisany

Jak już nie masz ważnych danych, to nie ma potrzeby zgrywania dalej czegokolwiek czy też czyszczenia dysku przed instalacją.

… o ile mówimy o fizycznych dyskach (C:, D:), a nie o partycjach.

Ale my nie wiemy czy masz tam jakieś ważne dokumenty które chcesz zachować.

Dobra to podsumowując.

  1. Zamykam kompa.
  2. Rozkręcam i montuje nową płytkę itp.
  3. Odpalam kompa z wsadzonym pendrivem z windowsem 10.
  4. Wbijam się do biosu. Wybieram system z pendriva i jednoczesne usunięcie danych dysku.
  5. Instaluje wszystko z kluczem.
  6. Komp działa.
    Czy to się zgadza?
  1. Odpalam kompa z wsadzonym pendrajwem, z windowsem 10, i wchodzę do BIOSu
    4.Restartuję i wybieram (Start Menu?) lub automatycznie instaluję system z pendrajwa.

Pozostałe punkty OK!

Jak masz dane, które są cenne - to na osobny nośnik (np. pendrive, dysk USB).

  • backup,
  • wcześniej masz przygotowany startowy Windows10 (pendrive). Sprawdź, czy potrafisz się z niego ‘zbootować’ na starej płycie, potem będziesz mieć mniej problemu na nowej
  • montujesz elementy
  • startujesz z pendrive (po starcie ESC, lub inny F2-F10, gdzie wybierzesz źródło startu OS),
  • przy wyborze miejsca na instalacje Windowsa najfajniej by było, gdybyś usunął wszystkie partycje i utworzył na nowo.
  • instalacja, aktywacja, taka sytuacja.

a dlaczego to niby ??

Jak się system wysypie to nawet jeśli jaki jest problem odzyskać dane jeśli ich nie szyfrowałeś??

brednie

Właśnie po to, że jak ktoś nie do końca ogarnia sytuację może sobie nadpisać partycję nową (np. przy instalacji OS). Ogólnie dobrą praktyką jest kopia danych przed taką operacją…

Sory ze nie na temat, ale nie chce spamowac nowym tematem. Orientuje sie ktos czym odkrecic uwaga! Nie sruby, ale te gwinty w ktorych sa one osadzone (od plyty glownej.)Nowa jest atx i musze dwa gwinty przekrecic, ale takiej lapy nie mam, zeby zrobic odrecznie

Obraz
Te

To mi wygląda na “musisz użyć odpowiedniej wielkości impus”.
Ale zrób fotkę, jak to jest wkręcone.