Format Systemu win7

Jestem bardzo zielony :slight_smile: i nie umiem formatować systemu .

Jak to zrobić ? bo jak oglądałem 1 film to było żeby wpisać w wierszu poleceń format d:(dla danego dysku) i się zformatuje ale myślę że jakoś się to inaczej robi.

chcesz sformatować dysk i nagrać ponownie windowsa?

Uruchom kompa z płytą od Windowsa, podczas uruchamiania wejdź do biosu i tam ustaw CD/DVD aby było na pierwszej pozycji, na dalszych HDD

I potem po odpaleniu instalki windowsa z płyty z poziomu instalki będziesz mógł zrobić format

Nie bardzo rozumiem zwrot “formatowanie systemu”. Formatujemy dysk, a instalujemy system. Jak to drugie to odpowiedź już masz. Jak pierwsze to z Eksploratora Windows klikasz prawym dysk do formatowania i wybierasz Formatuj lub START > URUCHOM wpisz cmd i w konsoli piszesz format D:

Rozumiem, że chodzi Ci o instalację systemu od nowa.

O czym warto pomyśleć przed zabraniem się do tego wszystkiego? O zrobieniu kopii zapasowej ważnych danych, np. przerzuceniu ważnych danych z komputera na pendrive albo nagraniu na płytę CD/DVD. Jest mnóstwo programów tego typu: http://www.dobreprogramy.pl/Nagrywanie- … ws,32.html Warto pamiętać, żeby nagrywać najmniejszą możliwą prędkością (podobno większa dokładność zapisu).

A zobacz na przykład tutaj:

http://pclive.pl/porady-komputerowe/win … ows-7.html

Istotny jest ekran http://pclive.pl/wp-content/uploads/201 … s-7-16.jpg

Gdy klikniemy “Opcje dysku (zaawansowane)” to otrzymujemy dostęp do takich opcji jak np. Formatuj, Usuń albo Nowy. Można ich użyć w celu skasowania danych z partycji (formatowania) żeby przygotować grunt pod nowy system.

Może zastanawiasz się, co jeżeli nie wybierzesz żadnej z tych opcji, zaznaczysz partycję na której aktualnie jest zainstalowany Windows 7 i klikniesz Dalej. Po prostu system zostanie zainstalowany ale zachowa wcześniejsze dane. Szczegóły? naprawa-windows-wirusy-brakujace-pliki-t476472.html#p3005687

Gdybyś w instalatorze, na ekranie: http://pclive.pl/wp-content/uploads/201 … s-7-16.jpg chciał ale nie mógł utworzyć partycji tyle ile chcesz (np. 10 partycji), to zobacz tutaj: windows-innej-plyty-t477177.html#p3009880

Oczywiście najpierw trzeba uruchomić komputer z płyty Windows. Żeby uruchomić komputer z płyty Windows trzeba zrobić tak, żeby komputer uruchomił się z płyty CD. Bo jest tak, że komputer podczas uruchamiania sprawdza skąd on ma się uruchomić? Czy z dysku (jeżeli jest zainstalowany system), czy z płyty, z dyskietki czy z czegoś jeszcze innego. W tym celu korzysta z listy, która ustala priorytet (kolejność) źródeł, które sprawdza, np. najpierw dysk, potem napęd cd/dvd itd. Żeby w ogóle rozpocząć instalację systemu, trzeba uruchomić komputer z płyty instalacyjnej Windows. Jak to zrobić? Trzeba najpierw w BIOSie (mały program znajdujący się na płycie głównej, to właśnie on przechowuje ustawienia dotyczące kolejności urządzeń, z których komputer może się uruchomić) przestawić kolejność urządzeń, z których komputer może się uruchomić tak, żeby na początku był sprawdzany napęd CD/DVD. Podczas uruchamiania komputera, widzimy ekran typu: http://www.fotoload.pl/123aa20/1713c89d … b62326.jpg (to może się różnić w zależności od tego jaki masz komputer, jaką płytę główną, ale zwykle trzeba patrzeć na dół ekranu) i informację typu “BIOS Setup - DEL”. Co to oznacza? Jeżeli w danym momencie wciśniemy klawisz - w tym przypadku - DEL - to wejdziemy do programu BIOS. A tam będziemy mogli zmienić ustawienia dotyczące kolejności urządzeń, z jakich komputer ma się uruchamiać. Jaki masz BIOS i czy wygląda on w ten sposób: http://toin.pl/wp-content/uploads/2010/01/6.png albo w ten sposób: http://www.hotfix.pl/seba86mu/BIOS05.jpg - nie wiem. W każdym razie po BIOSie zwykle poruszamy się przyciskami strzałek (góra, dół, prawo, lewo). Przejrzyj informacje znajdujące się tutaj:

http://pclive.pl/porady-komputerowe/spr … -bios.html

http://www.hotfix.pl/ustawienie-kolejno … o-a131.htm

http://toin.pl/1383/jak-ustawic-bootowanie-w-biosie/

Albo - instrukcja do płyty głównej. Szukaj opisu opcji: Boot device priority. Albo kolejność uruchamiania.

Na pewno sobie poradzisz. A jeżeli nie, to poszukaj aparatu, zrób zdjęcie BIOS, wrzuć np. na http://fotosik.pl/ i pokaż tutaj. Albo zainstaluj:

http://www.dobreprogramy.pl/System-Info … 13062.html

Sprzęt - płyta główna (w angielskiej wersji językowej zapewne Hardware - Mainboard)

Podaj model płyty głównej. Albo wpisz w Google: model płyty + manual, np. asus a7v8x-x manual. Albo poszukaj działów gdzie możesz coś pobrać do płyty. Zapewne będą sterowniki, ale też odpowiedniki papierowych instrukcji, a w nich informacje o przestawieniu opcji w BIOS, o których piszę.

No i w każdym razie, warto mieć przy sobie kogoś obeznanego technicznie, jeżeli sam nie czułbyś się na siłach.