Formatowanie i Vista

Niedługo dostanę Windows Vista i zamierzam formatować komputer.

Zawsze gdy formatuje kompa instaluję najpierw Windows 98, a potem Windows XP PRO.

Mam pytanie jak zrobić by po formatowaniu zainstalować Viste bez instalowania Windows’a XP lub Windows’a 98.

Wszystkie Windowsy jak coś oryginalne :wink:

Nic nie formatuj z pod innych systemów tylko włóż CD instalacyjną Vista i postępuj zgodnie z komunikatami, pozatym tamjest opcja formatownaia ( w vista ) w trakcie instalacji więc nie ma problemu

nie ma co …

masz wyobraźnie :wink:

W porównaniu z Win XP instalator Visty ma lepiej zrobiony program zakładania / formatowania / zmiany wielkości partycji.

Pamiętaj z dysku na którym będziesz instalował Vistę zgraj wszystkie DANE :slight_smile:

Dlaczego?

P.S.

Chce mieć tylko jeden dysk…

A jak na dysku Masz muzykę, filmy, pocztę - to myślisz że po sformatowaniu od nowa dysku to zostanie?

Wlasnie problem w tym,ze mam upgreada (tak mi sie wydaje,przyslali mi go za darmo z ASUSA ale musialem oddac stary klycz z XP Media Center)

No to wiemy, Kto sprawdzi tą informację :slight_smile:

Ale ja nie mam w tym “głównym menu instalacji” takiego czegoś jak sformatuj… :frowning:

Żeby sformatować dysk lub partycje to z tego co pamiętam trzeba wejść w dodatkowe opcje (ustawienia czy coś takiego dokładnie nie pamiętam). Tam na dole powinno być coś takiego. W każdym bądź razie jak formatowałem to z tego korzystałem.

Jest napisane, że należy uruchomić kompa z płyty, więc wkładam płytę Windows Vista i ustawiam w biosie, żeby uruchomiał system z płyty. Ale gdy tam “szuka” płyty to pojawia się, że not found :frowning:

Co mam zrobić? :cry:

A płyta jest bootowalna? Jeśli oryginał to nie powinno być kłopotu.

Co to znaczy bootowalna?

Złączono Posta : 13.02.2007 (Wto) 18:02

A mogę tak zrobić, że normalnie formatuje kompa z dyskiteki startowej windowsa 98, a potem jak będę musiał włożyć płytę to włożę tą od Visty?

to znaczy (w skrócie) że można z niej uruchomić kompa lub program na niej zawarty.

Nie wiem :shock:

A jak to sprawdzić?

Nawet gdy włożysz tą dyskietke startowa to potem on ci nie przyjmie płyty Visty on nie czyta ci tej płyty :cry:

Po ustawieniu w Biosie startu z napędów CD/DVD z włożoną do napędu płytą - komp powinien rozpocząć proces ładowania systemu a w dalszym ciągu uruchomienie instalatora Visty.

Jeśli tak nie jest to:

  • płyta nie jest bootowalna (brak plików startowych);

  • napęd nie potrafi odczytać płyty (to możesz sprawdzić pod XPekiem czy widać w Eksploratorze Windows zawartość tej płyty w napędzie);

Pozdrawiam

Z dyskietką startową Win98 nawet nie prubój bo ona formatuje tylko w systemie FAT32, a Vista jak wiemy wymaga systemu plików NTFS. Najlepiej zrób sobie ze 3 partycje za pomocą instalatora winxp, a potem sobie odpal instalacje Visty z płyty.

Jak chce zainstalować Viste to pojawia mi się:

vistahx3.jpg

Co mam zrobić?

Znowu będę musiał formatować kompa?

Powiedzcie dokładnie co mam zrobić pliss :frowning:

Jak widać:

Partycja (dysk) C ma system plików NTFS więc nie możesz dokonać upgradu z XPeka (dlatego pierwsze okienko Uaktualnij jest szare);

Jeżeli chcesz Uaktualnić system XP do Vista wykonaj to polecenie - Aby uaktualnić system Windows… - ważne Uaktualnienie przenosi również sterowniki z XPeka (mogą być kłopoty);

Jezeli nie chcesz mieć XPeka to robisz instalację NIESTANDARDOWĄ - pamietaj, żeby wcześniej zgrać swoje dokumenty