Forum przepełnione postami moderatorów?

Zakładam oddzielny wątek, bo uważam, że propozycja nadaje się do przedyskutowania.

Nietrudno zauważyć, że spora część postów na forum to… posty z upomnieniami moderatorów, wysyłane na zasadzie „kopiuj — podmień nick i nazwę tematu — wklej”, które niestety bardziej zaśmiecają forum niż treści użytkowników, do których się w tych postach moderatorzy odnoszą. Widać to również po licznikach postów.

Proponuję zatem, aby moderatorzy wysyłali swoje uwagi do użytkowników za pomocą PW (do tego właśnie prywatne wiadomości służą). Podejrzewam, że prośby i upomnienia skierowane personalnie (przykro mi, ale obecnie wygląda to jak odpowiedź bota w temacie) mają szansę być skuteczniejszymi. Natomiast limity skrzynek dla moderatorów to chyba nie problem.

Założenie słuszne, ale raczej mało praktyczne. Zauważ, że i tak gro użytkowników nie reaguje na tego typu informacje. Tak czy siak nie edytowany post po czasie ląduje w koszu.

Faktycznie wielu forumowiczów nie reaguje na takie upomnienia w wątku, może PW będzie skuteczniejsze.

Przyznam że denerwuje mnie gdy widząc że wątek w którym odpowiedziałem ma nowe posty wchodzę i widzę że jedyny nowy post to upomnienie od moda dal autora wątku.

Moim zdaniem przydałby się wielki czerwony migający popup przy każdym kliknięciu w link :slight_smile:

Tak, ale chodzi tutaj bardziej o „spamowanie” ze strony moderatorów. Skuteczność to jest inny problem, który można spróbować rozwiązać przy okazji.

Tylko chyba zapominamy że “Moderatorski spam” jest też dla innych Userów, na przykład, chcących zgłosić fakt olania wystawionego upomnienia… :lol:

@semtex, to nie jest problem, równie dobrze można segregować swoje PW.

Na niektórych skryptach for (np. phpBB) jest fajna funkcja wygaszania postów. Post moderatora z upomnieniem (lub użytkownika będący offtopem) jest automatycznie kasowany po X dniach.

pw to słaby pomysł ponieważ:

-są użytkownicy, których interesuje tylko ich post …do skrzynki nawet nie zaglądają

-pal licho wiadomości po stronie użytkowników, ale moderator miał by od groma wiadomości w skrzynce - nie sposób nad tym zapanować

-pw to korespondencja prywatna, moderatorzy się uzupełniają …a tutaj nie było by takiej możliwości, bo mod A nie ma dostępu do skrzynki moda B itd.

Jak tak komuś przeszkadza “spam” moderatorów, to proponuję metodę “zero tolerancji” - po prostu bez żadnego ostrzeżenia przenosić tematy sprzeczne z regulaminem do kosza, a użytkownik niech już się o ewentualny powód usunięcia sam dopytuje. :-p

Na wielu forach takie rozwiązanie funkcjonuje.

Usuwanie tematów nic nie da, bo nup założy nowy. Mod będzie miał 2x więcej roboty. Co do wygasania postów, dobry pomysł imo.

Wygasanie tematów niezłe - albo takie coś, że np. jakiś skrypt wykrywa, czy zmieniono tytuł, jeśli tak - to nie wiem, zwraca jakiś komunikat do moderatora które wystawił to upomnienie, że został zmieniony, a post się sam usuwa - takie zautomatyzowane, a po np. 7 dniach cały wątek z automatu leci do kosza.

Mnie również drażni “moderatorski spam”, jakoś na innych forach nie widziałem takiego czegoś na taką skalę

Chyba jeszcze nie wynaleziono i długo jeszcze nie takiego skryptu co wykryje że temat został poprawiony faktyczne na konkretny :slight_smile:

Jeżeli taki powstanie i kilku jemu podobnych, moderacja na forum będzie całkiem zbyteczna :wink:

Ale on nie ma za zadanie wykryć treści tylko sam fakt zmiany tytułu, poinformować Moda np. via XMPP o tym fakcie, Mod sprawdza, tytuł gra, post “upominający” może lecieć w kosmos, można by to załatwić jednym buttonem w panelu moda :slight_smile: Pomysł, imo, nawet dobry :slight_smile: Tylko wymaga przedyskutowania i opracowania od strony technicznej :lol:

BTW. Łatwiej by było gdyby Userzy stosowali się do zasad, postów moderacyjnych na pewno by ubyło…

Jeśli chodzi o upomnienie na PW, nie da się na tym zapanować, duża ilość wiadomości powoduje brak czytelności, wątek można monitorować na różne sposoby, poprzez obserwację, czy przeglądanie wątków w zobacz swoje posty, PW takiej możliwości monitoringu nie daje, nie wspomnę już, że w pozycji do wysłania, obecnie wisi mi 5 wiadomości najstarsza od 31 marca, i tak cześć z tych nieodebranych wiadomości usunąłem, a zauważ, że użytkownicy logowali się na forum i mimo to nie odczytali wiadomości. Co do licznika postów, sorry ale ja napisałem więcej postów technicznych, niż notek moderatorskich, które i tak są kasowane z licznika, po przeniesieniu tematu do kosza, który potem zostaje całkowicie usunięty, więc jest to znikoma ilość. Poza tym na forum udzielasz się po to, aby nabijać posty na licznik, czy po to, aby komuś pomagać?

Ale jak się tytuł tematu zmieni to wątek nie leci do kosza, a post moderatora zostaje i bije na licznik - mnie tam to nie razi, mogę mieć 15113135 postów a można mi wykasować licznik postów do zera - ja tam do tego wagi nie przywiązuje, ale znowu może na niektórych lepiej działać, że skoro ktoś ma tyle postów to znaczy, ze pomagał i wie co i jak :wink:

Dlatego pisałem, że jest to znikoma ilość, bo oprócz notek moderatorskich, piszę również posty techniczne. Posty moderatora zostają też po to, aby użytkownicy, szczególnie nowi, wiedzieli, że moderatorzy czuwają, a w ten sposób poznają również zasady, panujące na forum. Nie oszukujmy się, ale ilu nowych użytkowników podczas rejestracji czyta regulamin? Jak będzie 2/10 to będzie dobrze, a zdarzają się tacy użytkownicy, którzy nie czytają regulaminu, ale zobaczą takie upomnienia i będą wiedzieli, jak powinni się zachować, a czy tak zrobią to jest ich decyzja.

Zdarza mi się usuwać swoje posty moderatorskie, są np. takie przypadki, gdzie upominam użytkownika o tytuł, on go poprawia, ale moja notka jest jedyną odpowiedzią w temacie, wiem, że potrafię rozwiązać problem tego użytkownika, kasuję post i piszę nowy, aby dostał powiadomienie o odpowiedzi. Mógłbym co prawda edytować swój post, ale użytkownik nie dostaje powiadomienia o mojej edycji, wcześniej tak robiłem, wysyłałem PW, ale no właśnie, wysyłanie powiadomień na PW się nie sprawdzało, użytkownik po prostu nie odbierał wiadomości, tym samym wątek pozostawał bez zainteresowania.

Wiem, że Ty tak - sam dostałem chyba pomoc w Linuksowych sprawach już za moderatora - ale są i moderatorzy którzy się przykładają do zachowania porządku na forum na tyle, że nie piszą praktycznie niczego innego - chwała im za to, jednak posty zostają, wystarczy rzucić okiem o tutaj :

Posty Agatona - do niego nic nie mam, ale pierwszy lepszy przykład to jest, który przyszedł mi do głowy - przejrzałem losowo kilkanaście stron - nie po kolei, dotarłem do chyba 45 - wszędzie upomnienia moderacyjne, niektóre z nich nadal wiszą. Pewnie, gdyby przejrzeć jeszcze dalej by się okazało, że są i takie posty nadal napisane np. przed rokiem :wink:

Może po części masz racje, ale śmiem twierdzić, że 2/10 czyta inne wątki, albo używa szukajki - zdarza się tak, że zakładają konto tylko po to, by pisać gdy mają problem, “olewając” (brzydko mówiąc) resztę forum - część w ogóle nie czyta takich ostrzeżeń, bo “a, moderator pewnie przynudza, bo coś mu nie pasuje, oleję go” - więc z tym zapoznawaniem się z zasadami na forum pewnie również nie jest za wesoło.

Powiem tak, podzieliłbym na trzech - jedni co już z niejednym forum mieli do czynienia, albo są dobrze rozgarnięci w temacie i nie tylko napiszą treściwy tytuł, ale także i w samym poście opiszą wszystko, że nie trzeba wyciągać od nich dodatkowych informacji, potem są Ci, którzy nie wiedzą naprawdę jak opisać i strzelają, jak moderator u nich napisze - to poprawią, się dostosują bo nie chcą za to kary, a trzecim się pali i nawet prośby moderatora, bo co się będzie wysilał i wtedy wątek leci do śmietnika - sam nawet czasem napiszę, że warto by było zmienić tytuł bo moderator przyjdzie i się doczepi - czy to na PW, czy to w temacie - po prostu, może ktoś posłucha i nie doda roboty moderatorom :wink:

Akurat ty roobal , to moim ulubionym modkiem jesteś, bo i pomożesz i czasem coś napiszesz w offtopicu - to się ceni :wink:

Nie chce nikogo tam oskarżać, ale fakty mówią za siebie, zbyt dużo jest postów ostrzegających od adminów/modów. Sla tutaj ma rację akurat . Te grupy co podał to jak z bata strzelił pasują idealnie do opisu userów.

p.s Roobal wyłączył mnie z SB na 2 miesiące :frowning:

A nie na miesiąc ? W końcu jednego warna widzę :))

No to w takim razie odezwę się … Ludzie … nie oczekujcie od nikogo, że ktokolwiek będzie zaglądał do byle jak zatytułowanego tematu bez konkretów, zawierającego tylko "rzondanie pomocy! !!