Fraza "m.in." jest pokazywana jako link

Zauważyłem, w kilkunastu miejscach, że fraza “m.in” jest rozpoznawana jako link. Co ciekawe, niektórzy w niego nawet klikają :slight_smile:

Niestety nie działa :frowning:

Bez tytułu

1 polubienie

Hej,

Pewnie dlatego, że ma w sobie kropkę - i stąd sugerowanie linku. Pewnie bug do zgłoszenia do producenta.

Pozdrawiam,
Dimatheus

2 polubienia

Swego czasu jakaś fraza w messenger umożliwiała, że po kliknięciu otwierał się szkodliwy link. Nie wiem czy pamiętacie jeszcze to. Nawet FB ostrzegał, że lepiej nie wpisywać tego. Ale nie pamiętam co to była za fraza.

Tak odnośnie tematu @januszek :smile:

Swego czasu jakaś fraza w messenger umożliwiała, że po kliknięciu otwierał się szkodliwy link. Nie wiem czy pamiętacie jeszcze to. Nawet FB ostrzegał, że lepiej nie wpisywać tego. Ale nie pamiętam co to była za fraza.

Ja kojarze błąd z mouseover z ~2010 - nie otwierasz linka ale najechanie wystarcza.


Wystarczyło by link był automatycznie tworzony jak zaczyna się od http://, https:\\, ftp:\\ lub www. - w reszcie to użytkownik musiałby użyć kodu html / bbcode / md na tworzenie linka by nie był widoczny bez najechania http://, https:\\ lub www.. (tak zwany “opcjonalny tytuł”).

Tu mamy dwa problemy, po pierwsze faktycznie błędnie interpretowanie przez forum wyrażenia m.in jako linku, dlatego że domena .in to domena krajowa Indii, a po drugie skrypt zamienia wszystko (co się rusza i nie ucieka na drzewo :wink: ) na linki. Czasem zupełnie niepotrzebnie, a czasem nawet szkodliwie i błędnie, jak tu.

Poz tym poprawny skrót od między innymi to “m.in.”, czyli z dwiema kropkami, ale to też (jak widać) jest na link zmieniane.

image

1 polubienie

Discourse jeszcze nie raz zadziwi odczytywanie fraz jako link. Zachowuje się jak firefox w pasku adresu - dodaje sufiks i prefiks.
03299
Mógłbym ironizować - lećta do mozilli, bo fraza w pasku adresu jest pokazywana jako link!

Czemu poprzednie silniki forum z tym nie miały problemu?
Tak według mnie, to żaden problem, tylko rozrywka dla klikaczy, badaczy. Ani mi to nie wadzi na forum.

Slimjet to olewa:
03300

To normalne formatowanie przy rozpoznaniu adresu internetowego jak np le.com

Slmjet nie olał też pokazał link na pierwszej pozycji, na drugiej proponuje szukać w google.

Pierwsza pozycja, to kucki firefox, zaś druga, to slim

Tym razem, to trochę przesadzony ten temat z problemem forum.na :stuck_out_tongue_winking_eye:

Bo, moim zdaniem, problemem jest to, że skrypt sam zmienia to co wpisujemy, na to co on “myśli”, że chcieliśmy wpisać. Tak samo jest z numerowaniem, np.

  1. Coś tam
  2. Coś tam
  3. Coś tam

Oryginał wygląda tak:

Tak samo jest z “m.in.” i innymi linkami. A przecież mamy stosowną ikonkę image do zmiany tekstu w link. Nadgorliwość edytora tekstu w Discourse. A nadgorliwość jest gorsza… wiadomo.

A w czym to ma mi przeszkadzać? Przecież nie klikam we wszystko, co się rusza.

Z tym numerowaniem to i tak lepiej już nie trzeba robić odstępu by zrobiła się lista wypunktowana / wynumerowana.

Hej,

Bo edytor powinien być bez wodotrysków. Taki jak był w PHPBB.

Pozdrawiam,
Dimatheus

1 polubienie

vi, tylko vi :slight_smile:

Kropka bez spacji tak działa.
W esemesach na telefonie dość regularnie to widzę jak ktoś zje spację.

A czy przypadkiem m.in. to nie jest bląd językowy? :stuck_out_tongue:

Brak spacji uzasadniony jest w przypadku zlepek jednoliterowych, np. sp. z o.o., ale skrót od określenia “między innymi” powinien być pisany m. in.?

Powyższe pytanie, odnoszące się do jednostkowego problemu, skłoniło mnie do zabrania głosu i ukazania zagadnienia na nieco szerszym tle. Do tej pory słowniki ortograficzne nie poruszały właściwie sprawy użycia spacji międzywyrazowej, wyjątek stanowi tu Wielki słownik ortograficzny PWN, dostępny także w internecie. Niemniej zagadnienie to nie jest obce pracownikom branży wydawniczej. Długoletnia praktyka pozwoliła wypracować dość klarowne i funkcjonalne zasady posługiwania się tzw. odstępem. Otóż spacji nie stawia się między jednoliterowymi członami skrótu, z których każdy zakończony jest kropką, np. c.o. (nie: c. o.), k.p.a. (nie: k. p. a.). Podobnie nie stawia się spacji, gdy jeden ze skrótów liczy dwie litery, np. m.in. (nie: m. in.), c.wł. (nie: c. wł.). Jeżeli natomiast poszczególne skróty liczą dwie lub więcej liter, należy je oddzielić spacją, por. dz. cyt. (nie: dz.cyt.), op. cit. (nie: op.cit.), przyp. red. (nie: przyp.red.), prz. Chr. (nie: prz.Chr.). Wynika to – jak słusznie zauważa Jan Grzenia – li tylko ze względów praktycznych: by skróty liczące dwie, trzy litery nie rozdzielały się na kolejne wiersze, a skróty liczące więcej liter były łatwo podzielne na końcu wiersza.
Adam Wolański

Cytat z poradni językowej PWN :wink: Chociaż nie to jest tutaj tematem rozmowy :wink:

2 polubienia

Jak nie jak redakcja sugeruje że piszemy błędnie?

1 polubienie

“m.in” piszemy bez spacji:

https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Spolka-ze-spacja-czy-tez-bez-spacji;10372.html

Otóż spacji nie stawia się między jednoliterowymi członami skrótu, z których każdy zakończony jest kropką, np. c.o. (nie: c. o.), k.p.a. (nie: k. p. a.). Podobnie nie stawia się spacji, gdy jeden ze skrótów liczy dwie litery, np. m.in. (nie: m. in.), c.wł. (nie: c. wł.).

https://community.languagetool.org/rule/show/SPACJA_W_SKROCIE?lang=pl&subId=1

Zbędna spacja w skrócie „m.in.” i „z o.o.”
Ten skrót zapisuje się bez spacji: \1\2\3\4.
Błędy typograficzne (ID: TYPOGRAPHY)
http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=11869

  • To m. in. Jurek.
    Proponowana poprawka: m.in.
  • To m. in. Jurek.
    Proponowana poprawka: m.in.

http://język-polski.pl/zasady-interpunkcji/1470-spacja

nie stawiamy spacji:
W SKRÓTACH:
p.n.e.;
m.in.;
oo. — ojcowie (zakonnicy),
ss. — siostry, synowie albo: strony,
p.o. — pełniący obowiązki,
bm. — bieżącego miesiąca,

m.in.
Skrót w tej postaci oznacza między innymi. Działa tu zasada tworzenia skrótów od wyrażeń kilkuwyrazowych, w których którykolwiek wyraz zaczyna się samogłoską — w takim wypadku litery reprezentujące kolejne wyrazy wyrażenia oddzielamy kropkami bez spacji.

1 polubienie

Test: m.in. - wyłączyli. Czyli w nowych postach już nie będzie, chyba aż do kolejnej aktualizacji co by zresetowała ustawienia.

2 polubienia