GA-H77-DS3H pamięć ram

Cześć,

Jako że mam nowego kompa i zostało mi trochę gotówki pomyślałem że do starego komputera jednak dokupię pamięć Ram.

Płyta główna GA-H77-DS3H (rev. 1.1), CPU i5 3470 ( procek to 22nm Ivy Bridge? )
Obecnie mam 2x po 4GB Samsung 1600MHz .

Budżet jaki mam obecnie to 340zł max.

Może będzie lepiej jak będzie 16GB ( wiem że maks 32GB)? A no i zastanawiam się czy lepiej kupić mobo z CPU 4 gen itd ( aby pamięć ram pasowała tzn ddr3).

Edit.

Czy wyżej wymieniona płyta główna obsługuje XMP z CPU w/w ?

Nie ruszałbym tego i5-3xxx. Zysk z niej nie bezie wielki, szczególnie w grach, gdyż procesor także za słaby (do 16 GB warto w i7 kombinować, bo i5 z grami wymagajacymi 16 nie da rady). :slight_smile:

Cześć.

Powiedz mi którego i7 szukać do w/w mobo?

Edit.
Np i7-3770

najtańszego. :wink:
Z dzisiejszej perspektywy różnice są minimalne, ważne jest dobicie do poziomu low-endowych i3 i Ryzenów 3100. :wink:

Potem możesz dodać ram, czy grafikę, ale tania i7 to podstawa.

Jeżeli jesteś graczem, to zasada jest taka, co pół roku wymiana sprzętu. Dokładasz ze 100 zł i jesteś na topie. Bo po roku czy dwóch możesz obudzić się z ręką w nocniku, i Twoje zabawki będą warte 1/3 tego co zapłaciłeś.
Teraz sprzedaj ten stary sprzęt i atakuj w Ryzena bo jest tani. DDR4 3200 kupisz za 300 zł 16 GB


Za płytę dasz 250-300, za procka 500 i masz wydajną maszynę.
A i5 3470 to nie jest nowy komputer
2012

Uważasz, że jak kupię w tym roku Ryzena 9 z 3080 i 32 MB RAM to będę musiał go za pół roku wymienić? :wink:

Tak, Jeżeli chcesz być na topie cały czas to pół roku to taka lekka granica.
Nie chodzi o wydajność, tylko o ceny.

Przecież ta konfiguracja którą wyżej wymieniłem za pół roku wciąż będzie na topie. Co byś w niej zmienił za 6 miesiecy? Ryzena 10? 64MB RAM? :joy:
Odleciałeś teraz trochę za wysoko.

Te Twoje “odleciałeś” to już widziałem kilka razy.
Pewnie, jak Cię stać na Threadrippera to z rok wytrzyma z ceną.
Ale normalni ludzie używają ryzen 3, 5, I stare intele, których nie chcą zmieniać - bo działa.

Sam widzisz więc, że twoja teoria, że trzeba sprzęt wymieniać co 6 miesięcy nie ma racji bytu w konfrontacji z rzeczywistością. Bo owszem wielu ludzi używa ryzenów 5 czy i5. Ale są tacy którzy mają R9 i i9 więc twoja teoria ich raczej nie dotyczy. Więc nie rzucaj twardego stanowiska i nie nazywaj “zasadą” czegoś co zasadą nie jest. Poza tym nawet nowe generacje sprzętu nie pojawiają się co 6 miesięcy żeby móc je wymieniać.

Nie chodzi mi o wydajność, tylko o ceny. Bo 10 letnie xeony potrafią przebić dzisiejsze procki.
I jako gracz - karty graficzne. Jest zastój. Te stare 1060 cały czas po 700 zł a RTX 470 po 400 albo 600 z 8 GB.

Nie wiem czy czytałeś co pisałem na początku ale mam już nowy komputer a do starszego chcialem dołożyć pamięć ram.

No i bez przesady żeby komputer za pół roku wymienić na nowy.

Dopiero co zapłaciłem 6963zł ( trochę mniej zapłaciłem bo były promocje :slight_smile: )za :
Procesor - AMD Ryzen 5 3600
Płyta główna - Gigabyte B450 Aorus Elite
Pamięć RAM - G.Skill Ripjaws V 2x 8GB 3600 MHz CL 16
SSD - Silicon Power A80 NVMe 1 TB
SSD na SATA - Crucial 1TB 2,5" SATA SSD MX500
Karta graficzna - Gigabyte GeForce RTX 2080 Super WF OC 8GB GDDR6
Obudowa - SilentiumPC Regnum RG4TF Frosty White
Zasilacz - Seasonic Prime 750W 80 Plus Platinum

No… Flight Simulator 2020 w 4k będzie na tym chrupać :wink: I RAMu mało :rofl:

No to sorry , widziałem 1 post z i5
Nie przasadzam co pół roku może już nie, ale co rok.

Ok, ale w jakim celu, bo nie pytałem.
Jako biurowy/ do starszych gier wystarczy. Do nowych masz nowy, a Ram tylko wpłynie na większa liczbe zakładek w Chromie. :wink:

Gry, rachunki, Office World i Excel i czasami filmy z Netflix’a

Kernel na 32GB RAM pięknie się buduje :smiling_face_with_three_hearts:

Ja wychodzę z założenia że RAMu nigdy za wiele. A jak kogoś stać by dokładać RAM to niech to robi. Bo już sama świadomość tego, że pod maską ma się wystarczającą ilość RAM by załadować 500 zakładek i mieć jeszcze zapas choć i tak najczęściej ładuje się tylko 10 jest super sprawą. :wink:

Jednakowoż przy ograniczonym budżecie koszt nadmiarowej pamięci, której się nie wykorzystuje można przeznaczyć na lepszy procek, czy płytę :wink:

… ale jakie skoro masz nowszy pc? Bo wiesz, dodanie RAM/wymiana procka jest potrzeba pod nowe gry, te stare…:wink: