Gdzie jest błąd?

próbowałem zainstalować kilka programów Z:


Ale każdy miał jakieś ale… albo czegoś brakowało „TDK”, albo expired.
Skasowałem więc je, ale… o dziwo teraz zaczął działać „CodeBlocks”.

No i mam następny problem…
printf otwiera takie maleńkie okienko jak CMD z malutkimi napisami Oryginalna wielkość.

można z tym coś zrobić?

prawym na ikonę konsoli, z listy domyślne lub właściwości i zmień rozmiar czcionki na “12” w odpowiedniej zakładce. Opcjonalnie można też czcionkę z rastrowej na TT.

obraz

W zależności jaki tryb modyfikacji wyglądu CMD wybierzesz, zmianę zobaczysz chwilę po lub od kolejnego otwarcia programu.

Ja zazwyczaj nadpisuje domyślne.

To nie jest CMD.
CMD, mam duże okno jak widać: 820x860

Zwróć uwagę na ten znaczek, który pokazuje strzałka.

Te okno z C++ nie ma żadnego znaczka.

Co nie znaczy, że ikonka jest nieklikalna / nietykalna…

CMD jako powłoka tekstowa tak ma, że umie uruchomić się z czcionką rozmiaru 6 nawet na Windows 10.

kliknij w ikonę obok “B:\” za pomocą PPM.

Przecież to będzie jednorazowe ustawienie, tzn. do kolejnej kompilacji, bo po niej program się zmieni. Lepiej odpalać konsolowe programy z terminala i nie będzie problemu.

1 polubienie

Klientowi też powie, odpal pan cmd i potem mój tekstowy kalkulator?

Albo przygotuje mu plik *.bat / *.cmd uruchamiający test.exe?

On się chce uczyć podstaw programowania. Po co ma sobie teraz zawracać głowę takimi bzdurami Windowsa?

Pewnie kiedyś zapomni, że musi plik exe przeciągać na otwarte CMD lub wybierać opcje “otwórz wiersz polecenia tutaj” z prawego menu jak przytrzyma shift.

Poza tym większość IDE pewnie ma wbudowane “uruchom” (chyba F7/F8) by nie grzebać po katalogach lub konsoli za plikiem exe.

I to jest sensowniejszy kierunek: skonfigurować IDE tak, żeby uruchamiało programy w sensownym środowisku, a nie ręczna zmiana ustawień każdego wygenerowanego programu :stuck_out_tongue_winking_eye:

1 polubienie

Super, to działa. Bardzo dobry pomysł.
Nie zapomnę… tak sądzę.
Spróbuję uruchomić ponownie komputer, zobaczę czy tak pozostanie.

Gdy plik.exe przeciągnę na okno CMD działa prawidłowo.
Tyle, że trzeba wykonać więcej czynności.

Ustawienia te na ikonce, już komputer pamięta,
tyle, że zamiast odpowiedzi znika te okno wywołane przez plik.exe.

Zastanawiam się jak wyświetlić polskie litery w tym oknie.

Popraw w kodzie dziwne np. “e” z daszkiem: Ê ê?

Sprawdzałeś w ustawieniach CodeBlock czy nie można wybrać innego kodowania znaków? Windows 10 chyba korzysta z UTF-16.

W CodeBlocks widzę, że jest po polsku, ale poszukam takiej opcji

Poza tym wypróbuj Kdevelop, moim zdaniem amatora jest to o niebo lepsze IDE :wink:


próbowałem też już to… i nie chciało działać.

https://www.obliczeniowo.com.pl/382

Chyba, że oba pomysły uważacie za “kobyły”.

Strona twierdzi, że pewnie plik startuje z kodowaniem OEM 852 (podobnie jak plik bat/cmd).

Kochany Windows :joy: