Gdzie się podziały "kieszonkowe" smartfony 4"?

Czy ktoś może mi wytłumaczyć ten ewenement? Czemu teraz wszystkie smartfony to patelnie 5" +. Czemu nie potrafią już robić ekranów 4"? Przecież takie 5" zajmuje 3/4 kieszeni i jest nieporęczne

1 polubienie

Bo na te mniejsze nie było popytu. Większe natomiast sprzedawały się bardzo dobrze.

1 polubienie

Kiedyś miałem Iphone SE i tez tak myślałem teraz mam moto i jestem zadowolony nie jest tak źle prawie szesc cali ale ekran pozwala na wiecej niż w SE. Pozdrawiam.

e93

3 polubienia

No właśnie. Wracamy do punktu wyjścia.

Nie do końca. Zauważ co na tej grafice tak naprawdę się powiększa jeżeli chodzi o gabaryty - ekran. State telefony miały cały czas malutki ekranik a największą ich częścią była obudowa telefonu. Nowe telefony mają odwrotnie. Minimum obudowy, maksimum ekranu.

Tu chodzi o wygodę. Najpierw miniaturyzowano telefony a teraz telefon wygląda, jak tablet.

Nikt ci nie zabrania używania zwykłego małego klasycznego telefonu. Tak, wciąż takie nowe są produkowane. Ja sam nie posiadam smartfona tylko malutki telefon który nie ma dotykowego ekranu. Mało tego - wciąż są produkowane smartfony o przekątnej 4 cali. Więc nie rozumiem twojego marudzenia. Sprzęt jest dostępny i każdy może wybrać to co mu pasuje.

https://www.x-kom.pl/szukaj?q=nokia

Szukałem i nie ma praktycznie wyboru w 4". A jeszcze kilka lat temu to nie stanowiło problemu. co poszło nie tak?

Zapytaj producentów SoC, przy wielu układach trzeba zastosować większą powierzchnię, aby skutecznie rozproszyć ciepło i schłodzić. Druga sprawa to moda na patelnie :stuck_out_tongue: i ekrany w proporcjach np. 19:9, 20:9 itp., gdzie większość materiału w internecie i tak masz 16:9, a kciuk takiej samej długości jak przedtem.
Też ubolewam nad tym, ale kupując akcesoria biorę na to poprawkę, aby były kompatybilne z patelnią.
4’’ jak dla mnie przy przeglądaniu treści trochę za mało. Optymalne jest 5.15’’ jak mam w Mi5 Pro. Idealnie się obsługuje i pewnie trzyma, za to jak testowałem Samsunga Note 10 to przeżyłem szok jakie to nieporęczne. (wiem, wiem rysik :P)

Chodzi o to żebyś więcej wgapiał się w ekran. Sam nie rozumiem tego trendu, ale nie oglądam filmów na telefonie ani nie siedzę na internecie mobilnym kilka godzin dziennie więc mi nie potrzebny taki duży ekran. Siedzę na 5’ ale szczerze mówiąc nawet 4’ by mi wystarczył.

Porównajcie sobie gabaryty ostatnich smartfonów z ekranem ok 4,5 cali, a dzisiejszymi z ekranerm 5-5,5 cala. Tak naprawdę telefony bardzo nie urosły, ale za to zwiększyła się powierzchnia, którą zajmuje ekran. Teraz ekran to ~90% powierzchni przodu, a kiedyś w porywach 70. Nastała tylko jakaś dziwna moda na ultrapanoramy, ale to zmieniło główne wysokość o jakieś 2 cm.

Moda na większe ekrany jest podyktowana rosnącym zapotrzebowaniem na wszelkiego rodzaju treści multimedialne jak filmy.

1 polubienie

Zgadzam się ale…
Można by wykorzystać to i zrobić poręczniejszy telefon, zajmujący mniej miejsca, wytrzymujący dłużej na baterii.

Sam bym chętnie przytulił takie 4".
Pamiętam jak fajnie mi się używało Galaxy mini, maleństwo z 3,2" ekranem.
Potem miałem Xcovera 2.
Obecnie ponad 5" i rośnie…

A ja się pytam, dlaczego już nie produkują telefonów z tarczą? To była dopiero wygoda! Nigdzie się nie zgubił, nie wpadł do kibla, można było z zamkniętymi oczami wybierać numer, jak spadł to pękły płytki, a nie telefon, no i można było do samoobrony użyć. Kiedyś byli czasy…

Z tarczą może nie ale pisanie na klawiaturze ekranowej jest niewygodne i wymaga uwagi.
Na sprzętową nie musisz patrzeć.

Nawet niektóre urządzenia na Windows mobile miewały klawiaturę, HTC Uniwersal pamiętacie?
Genialna konstrukcja z jedną wadą, nie było na to stabilnego systemu.

Fakt że nie należał też do małych.

Za mały jest popyt na takie konstrukcje i nikomu się nie opłaca. Możesz poszukać u Chińczyków, bo maja tam wiele różnych nietypowych konstrukcji, ale w mainstreamie tego nie znajdziesz. Może Sony wyda kolejnego Compacta, ale póki co się nie zanosi.

Raczej nie będę się na siłę uszczęśliwiał, zawsze się to źle kończy.
Poza tym stronię od produktów nieznanych marek.

Żałuję tylko że zwykłe słuchawki mają tak kiepskie możliwości, poważnie tak ciężko postawić androida na telefonie bez dotyku?

O jakich możliwościach piszesz? Może nawet i się da, ale niewielu w ogóle chce się tym zajmować, bo to nisza. Od takich słuchawek są autorskie systemy.

Wątpię, lub kosztowałoby to przerobienia całego UI od podstaw, bo to od początku było projektowane pod dotyk.

Większość producentów i tak daje swoją nakładkę.