Gdzie w systemie Win XP są wbudowane kodeki?

Witam.

Zwracam się do was z pytaniem, o to mianowicie gdzie, lub w jakiej lokalizacji/lokalizacjach systemu Windows XP znajdują się wszelkie wbudowane systemowe kodeki audio oraz video ?

Oczywiście nie chodzi mi tutaj o te kodeki, które ja sam doinstalowuję czyli np. K-Lite Codec Pack czy XP Codec Pack , tylko o te domyślnie wbudowane, o ile takie w ogóle są ?

Ma to związek z domniemanym problemem, który podobno powodować mają u mnie jakieś obce i nieznane kodeki, które rzekomo brużdżąc przyczyniają się do spadku lub niemożliwości odtwarzania niektórych materiałów video.

Chciałbym to przynajmniej sprawdzić.

Pomożecie ? #-o

Witaj. Kliknij C/Windows/Media. U mnie jest 42 plików http://vpx.pl/image/AXn5 Podaję Ci ich listę na zrzucie, bo piszesz, że możesz mieć kiepskiego problema.

Zawiłe trochę, napisz w czym problem. Masz na myśli STEROWNIKI ? Kodeki są tylko takie jakie zainstalujesz

Sterowniki znajdziesz PPM->Mój komputer->Właściwości->Sprzęt->Menedżer urządzeń

Na pewno chodzi o sterowniki dźwięku. U mnie realtek. Podałem obsługiwaną listę. Co może się autorowi żreć z realtekiem? Mogłem się tylko popatrzeć, co obsługuje domyślnie jakie dźwięki. To ikony WMP.

Z zasady instaluje się tylko jedną paczkę kodeków. Do Win XP wystarczy K-Lite Codec Pack, no chyba, że korzystamy z odtwarzacza instalującego własne kodeki (o ile pamiętam AllPlayer sam instaluje swoje kodeki),

wtedy K-Lite Codec Pack trzeba usunąć.

@Bogdan_G - przeczytaj ze zrozumieniem. Co ma kompozycja dźwiękowa systemu do problemu z kodekami?

@kakofonix http://obinshah.wordpress.com/2011/05/08/list-of-all-installed-codecs-on-your-windows/ Chyba wszystkie informacje które Ci są potrzebne są tam. Polecam jednak całkowicie pożegnać się z doinstalowywanymi kodekami i zacząć korzystać z odtwarzaczy które same z siebie potrafią odtwarzać wszystko co się da bez instalacji dodatkowych kodeków w systemie - VLC albo PotPlayer.

Generalnie tak się robi z tym że ALLPlayer już od ładnych kilku wersji nie instaluje kodeków w systemie (nie rejestruje ich; z wyjątkiem AC3 Filter i Real Alternative) i nie trzeba usuwać zainstalowane paczki kodeków (tylko zawsze powinna być zainstalowana najpierw paczka a potem ALL - z powodu niekompatybilności wersji AC3 Filter).

Co do kodeków to o ile pamiętam to w XP są one w C:\windows\system32 (to te pliki .ax).

W windowsach nie ma żadnego specjalnego folderu dla kodeków ale instalowane programy mogą umieszczać też kodeki w jakichś swoich folderach i tam je rejestrować w systemie (wspomniany ALLPlayer zrobi tak gdy przed pobieraniem kodeków włączy się opcję rejestrowania ich).

Panowie, no dzięki ale jakie sterowniki, czy Realteki? Czy ja mówię coś o sterownikach ?

W C:\WINDOWS\Media to są dźwięki systemowe, a nie żadne kodeki.

Choć za dźwięk u mnie rzeczywiście odpowiada menedżer i sterownik od Realteka.

Tak naprawdę to ja sam niewiele z tego rozumiem, dlatego proszę was o pomoc.

Przecież napisałem wyraźnie, że chodzi mi o kodeki i to te wbudowane. A tym co mnie skłoniło do napisania tego artykułu był pewien mały problem z odtwarzaniem niektórych, podkreślam niektórych materiałów video w witrynie www.tvp.pl w odtwarzaczu Silverlight - najnowszym. Dźwięk nie idzie tam w parze z obrazem, często buforuje, niemal nie można tego normalnie odtwarzać. W logo z prawej jest też znaczek TVP HD , który jak sądzę być może ma tu jakieś znaczenie.

Tutaj chcę wam pokazać coś z zakładki _ Codecs _ w programie Autoruns : klik

Ale co ciekawe już w innych materiałach tego portalu wszystko jest dobrze, buforuje się owszem też, ale rzadziej, bo łącze mam raczej wolne - 1 mbps (tam tam min. dla płynności to 2 mbps).

Problem na pewno nie wynika moim zdaniem ze zbyt małej przepływności tego łącza.

Więc napisałem do nich maila, w którym opisałem problem. A oni mi odpisali, żebym przede wszystkim korzystał z jakichś systemowych, wbudowanych kodeków, najlepiej wywalił te inne (a mam K-Lite Codec Pack Full , Real Alternative i Xvid Video Codec , poza tym oczywiście różne odtwarzacze posiadają własne wbudowane kodeki - w tym Format Factory , ale jemu dawno już wyłączyłem jego własne kodeki bo bardzo bruździły).

Poza tym mam m.in. takie odtwarzacze jak: ALL Player , KMPlayer , QuickTime Player , PowerDVD , SubEdit Player.

Poza tym napisali, że na tvp.pl materiały bezpłatne odtwarzać można tylko w Silverlight właśnie, natomiast płatne w odtwarzaczu Windows Media Player (który posiadam oczywiście w wersji 11 ) i tu podali pewne wskazówki.

Ale materiał, w którym u mnie problem występuje jest chyba bezpłatny, leci w Silverlight , w tym samym w którym inne materiały odtwarzają się przecież poprawnie. A oni mi piszą o WMP , i żebym tam coś sprawdził i jeszcze najlepiej wyrzucił wszystkie kodeki oprócz tych tzw. systemowych.

I tu problem tak naprawdę zawisł w powietrzu, nadal nie wiem z czego to wynika ?

Myślę sobie jak to, przecież gdybym pozbył się K-Lite i wszystkich innych łącznie z odtwarzaczami, to bym chyba nic nie mógł odtwarzać ? Coś mi tu nie pasuje.

Poza tym pamiętam jeśli chodzi o kodeki, to w przypadku tych najważniejszych czyli u mnie paczki K-Lite v. Full jest zawsze trochę problem podczas instalacji z właściwym doborem i konfiguracją jego poszczególnych i licznych składników. Tu może, ale nie musi być jakiś drobny problem.

Więc koniec końców chodzi mi o to czy i gdzie są w systemie te wbudowane zapewne kodeki - choć nie jestem pewien czy takie pojęcie w ogóle istnieje, oraz czy i co wywołuje ten drobny problem, który wywołuje całe to zamieszanie ?

@ nnick - sprawdziłem, to jest rzeczywiście genialne rozwiązanie - dzięki. Rozumiem, że dzięki temu już wiem jakie posiadam wszelkie kodeki - te systemowe oczywiście ? :slight_smile:

kakofonix , trzeba było od tego zacząć że chodzi o problemy z odtwarzaniem na tej stronie, zaoszczędziłoby nam to sporo zbędnego zgadywania i błędnych tropów.

Kodeki zainstalowane w systemie nie mają tu nic do rzeczy (ani te standardowe systemowe ani te doinstalowane) jak również wspomniane programy do odtwarzania/konwersji.

Przyczyny bym się tu raczej doszukiwał w mało wydajnej wtyczce Silverlight, być może masz słaby sprzęt i sobie z tym niezbyt radzi (albo masz za dużo uruchomionych rzeczy w tle).

A co do samej kwestii “wbudowanych” w system kodeków to ich miejsce (jak również i standardowo dla tych doinstalowanych) jest jak wyraźnie już napisałem w C:\windows\system32.

Wszystkie inne które są w innej lokalizacji są doinstalowane przez jakieś programy (oczywiście programy mogą też je instalować w system32).

Windows nie rozróżnia kodeków własnych od tych doinstalowanych.

A przypadkiem nie masz za słabego komputera do odtwarzania tego? Spróbuj zmienić jakość w odtwarzaczu. I tak jak scripter mówi - zainstalowane kodeki w systemie nie mają tu nic do gadania - Silverlight ma własne i prawdopodobnie nawet nie potrafi się posługiwać standardowymi kodekami.

Jasne, doszedłbym do tego w dalszej kolejności, ale nie chciałem już tak nadmiernie z początku komplikować sprawy.

W zasadzie chodziło mi tylko o to gdzie się znajdują owe kodeki wbudowane w XP. Teraz już wiem - w C:\WINDOWS\system32(.ax). :slight_smile:

Też podzielam Twoje zdanie, że kodeki w ww. problemie chyba nie mają żadnego znaczenia. W takim razie właśnie co ?

Skoro jednak twierdzisz, że to wtyczka Silverlight stanowi przyczynę problemu - to nie wykluczam, choć przydałoby się więcej danych o tym.

Nie wiem o co chodzi ze słabym sprzętem, prędkość łącza mam 0,5~1 Mb/s jak pisałem, ale to nie problem moim zdaniem (choć na tvp.pl minimum dla płynnego odtwarzania to 2 Mb/s ), RAM-u mam 512 MB, procek Intel Pentium 4 CPU 3.00GHz , co jeszcze…?

Rzeczy uruchomione w tle…, rozumiem, że masz na myśli wszystko to co się uruchamia wraz z systemem, jeśli tak to powiem, że od dawna z tym walczę, część wyłączam, część nie z tego Autostartu - bo mi jest potrzebne (aktualizacje).

Nie rozumiem tylko dlaczego problem nie występuje na jednych, podobnych materiałach tvp.pl w Silverlight , a na innych, nielicznych na szczęście już tak ?

To tutaj proponuję mały teścik, choć zdaję sobie sprawę, że mogą być różne osiągi sprzętu itp., ale mimo wszystko, może to coś pokaże. Otóż gdybyś mógł sprawdzić czy i u Ciebie ten problem występuje - to by z pewnością wiele nam wyjaśniło.

W tvp.pl na pierwszy ogień sprawdź jak działa np. coś z publicystyki, proponuję “_ Polityka przy kawie ", lub moje ulubione " Boso przez świat _” - i te programy u mnie choć z buforem, ale działają dobrze.

Natomiast tym co u mnie nie działa jest serial “_ Moda na sukces _” - tutaj, choć w zasadzie tak być nie powinno, występuje u mnie problem z bardzo opóźnionym dźwiękiem względem obrazu z towarzyszącym częstym buforowaniem.

Sprawdź czy u Ciebie też tak jest ?

To wszystko pod Silverlight - bo to podobno odtwarzacz materiałów nieodpłatnych, pozostałych to jest WMP.

Dobrze, dzięki - czyli stąd wniosek, że tylko deinstalacja pozostałych ręcznie doinstalowanych pokazałaby to jądro, ten rdzeń w postaci kodeków wbudowanych ?

A zakładając tak teoretycznie, czy gdybym wywalił wszystko co sam zainstalowałem, K-Lite , odtwarzacze itd. i zostawił te systemowe - czy wtedy wszystko działałoby jak należy, zarówno audio jak i video ?

Co masz dokładnie na myśli przez “słaby komputer” ?

W odtwarzaczu Silverlight to za bardzo chyba nie da się zmienić tej jakości, jeśli masz do niego dostęp sam to sprawdź. Z prawokliku na odtwarzacz jest tylko jedna opcja - _ Silverlight _, a w niej: to okienko.

Poza tym, to samo też Ci powiem co powyżej, czyli dlaczego to w pewnych materiałach na SL wszystko działa względnie dobrze, a na innych materiałach już nie ? Dziwne - potrafisz to wyjaśnić, nie rozumiem tego ?

Poza tym no wiesz, ja domyślam się że każdy nowoczesny odtwarzacz ma własne wbudowane kodeki. Może to tu jest ten pies pogrzebany i te kodeki jakoś nawzajem się zakłócają ?

Jak to zweryfikować - niewykonalne ? #-o

A tak że “Boso(…)” jest w SD a “Moda (…)” jest w HD. W połączeniu z

masz buforowanie co chwila i co najważniejsze po prostu komputer Ci się za Chiny Ludowe i Koreę Północną w koalicji z Kubą w życiu nie wyrobi z dekodowaniem tego.

Tak jak pisze kolega nnick masz zwyczajnie za słabego kompa, 512MB RAM to mało i chyba procek jakby był mocniejszy to by było lepiej.

Tak, filmy na stronach powinny działać.

No nie bo różne programy wrzucają w system jakieś swoje kodeki i tego nie da się tak dokładnie sprawdzić które, poza tym przy deinstalacji różne programy często pozostawiają po sobie różne resztki.

Jedyny sposób żeby sprawdzić co jest w samym systemie to na czystego (sformatowanego) twardziela zainstalować świeżego windowsa.

Nie piszesz nic jak u Ciebie z tym wypadło, a mnie na tym właśnie zależy, no napisz jeśli można koniecznie. :wink:

Czekam…

Fakt no, ale jeśli tak myślisz, że skoro jedno jest w SD , a drugie w HD - to to robi wielką różnicę, pamiętając o tych wszystkich założeniach - co gdzie jest emitowane ?

Bo u mnie gdyby nie ten poślizg dźwiękowo-wizualny nie wiadomo póki co z czego wynikający, to wszystko by grało.

Abstrahuję od szybkości łącza, tak słabe jest - godzę się z tym i mimo tego buforu mi to wystarcza.

Poza tym nie unoś się tak w przesadnym nieco moim zdaniem tonie paroksyzmu okolicznościowego (te Chiny itp.) i uwierz, że kiedyś dawno, dawno temu jak w witrynie tej używałem jeszcze WMP - nic takiego nie było z tym rozkraczeniem się dźwięku z obrazem, bufor trochę był, ale z tym dało się żyć i to przy dokładnie tej samej prędkości łącza.

Ale te czasy niestety minęły ubolewam. Teraz w WMP tylko emisje płatne, a SL no cóż zapewne słabą wtyczką jest - choć nie wiem nadal co na to poradzić ?

Apropos. Z tym buforowaniem to podobno różnie bywa, gdzieś - nie pamiętam już w tej chwili gdzie czytałem, że komuś nawet przy tak potężnym i szerokim łączu jak 60 Mb/s nadal coś buforowało.

Tak myślę, że z tym buforowaniem to jest podobnie jak z różnego rodzaju komunikatorami np. Skype - występują tam liczne i częste zniekształcenia sygnału, wynikające ze skomplikowanej i zróżnicowanej takiej mapie różnej szybkości połączeń w sieci.

Na pewno swoje też tutaj robi tzw. przeciążenie sieciowe, wyraźnie widać, że po godzinach to się po prostu lepiej, wydajniej odtwarza, niż w tzw. godzinach szczytu.

Ale co ma piernik do wiatraka, wyjaśnij bo nie rozumiem ?

Najpierw mówisz, że to wina wtyczki od SL , teraz że za słabego (w jakim sensie ?) komputera.

Tylko nie wiadomo czy wtedy byłoby cokolwiek słychać i być może także widać ? :wink:

Przede wszystkim masz za słabe łącze człowieku - 0,5~1 Mb/s i Ty chcesz oglądać na tvp.pl ? Nie lepiej było napisać w temacie krótko: zacina mi stream z tvp? a Ty filozofujesz (i to już nie pierwszy raz na zasadzie gdzieś “dzwoni” ale nie wiadomo gdzie) panowie się rozpisali a problem Twój to słabe łącze i niskie parametry komputera - aby obejrzeć z tvp inernetowej musisz mieć łącze min. 4 Mb/s a i to nie gwarantuje płynności odtwarzania (zwłaszcza przy dodatkowym obciążeniu łącza przez sąsiadów) no i pamięci RAM też mało - pewnie nieźle się musi grzać ten komputer podczas odtwarzania. A buforowanie występuje dlatego że masz słabe łącze. Żadne kodeki nie mają tu nic do rzeczy.

Dziękuję i dobranoc

Panie, nie czytasz pan ze zrozumieniem i tyle panu powiem. A w szczegółach jak zwykle i tak tkwi diabeł. :shock:

I nic mu się tam nie grzeje wbrew pozorom, zapewniam. :slight_smile:

Czytam zawsze ze zrozumieniem i wiem że pisałeś o tym

A moim zdaniem właśnie tu leży problem. Dawno temu ( 3-4 lata temu) to owszem - może i chodziło na takim transferze - ale teraz nie ma takiej możliwości. Na podobnym komputerze P 4 2.6. MHz 2GB RAM i transferze 6 Mb/s czasami zdarzają się zacięcia więc o czym my tu rozmawiamy #-o Zwiększ transfer, dodaj RAM-u i problemy znikną :slight_smile: a nie szukaj problemu, tam gdzie go nie ma. (kodeki) Poza tym: “tona” kodeków zainstalowanych (wystarczy jedna paczka) oraz kilka odtwarzaczy? po co? #-o

nie byłbym tego taki pewien :roll: na procesorze w trakcie odtwarzania to pewnie można jajka smażyć :wink:

Ok - zatem inaczej - Silverlight to nie WMP, w WMP masz kod całkowicie natywny, w Silverlight zarządzalny - czyli ciut wolniejszy. Akurat Ci się udało wstrzelić że na WMP wystarczało mocy obliczeniowej do odtwarzania filmów w HD (podejrzewam po obciążeniu swojego komputera i łącza że te materiały z którymi masz problem są w rozdzielczości 720p, pozostałe takie jak “Boso (…)” są w 360p - to jest GIGANTYCZNA różnica). A to że się dźwięk z obrazem rozjeżdża może wynikać właśnie z obciążenia komputera - po prostu dekoder audio i dekoder wideo nie mają możliwości pracować z pełną prędkością jednocześnie i któryś musi ucierpieć na tym. Zerknij sobie w taskmgr jakie masz zużycie proca w czasie odtwarzania - jestem pewien że 100% czasu procesora jest zajęte.

Piernik do wiatraka ma to że wiatrak mieli mąkę z której jest pienik.

A tak poważniej to jeśli masz słaby procesor to nie nadąża on na czas przetwarzać te ilości danych jakie są przy odtwarzaniu filmów i podobnie gdy jest za mało pamięci RAM to dane które mają być przetworzone nie mogą być przekazane na czas w komplecie (podobnie jest przy zbyt małej przepustowości łącza) i wtedy pojawiają się przycięcia, buforowanie itp.

Obecnie filmy są w znacznie wyższej jakości niż kiedyś i ich odtwarzanie wymaga od komputerów posiadania znacznie mocniejszego procesora i więcej pamięci RAM (a często też mocniejszych kart graficznych) niż kiedyś.

Pisząc że Silverlight jest mało wydajny miałem na myśli to że wymaga on sporo pamięci i mocy obliczeniowej, ten sam problem trapi też flasha obecnie powszechnie używanego do w zasadzie wszystkiego.

Dodane 08.03.2013 (Pt) 18:27

Poza tym najlepiej sprawdź sobie jaką masz rzeczywistą prędkość łącza oraz czy działa ono poprawnie i stabilnie.

Testy te zrób na http://speedtest.net/ oraz na http://pingtest.net/ (do tego testu jest niezbędna zainstalowana Java), oczywiście trzeba przed rozpoczęciem testu wyłączyć wszystkie programy używające łącza żeby wyniki były miarodajne.

stranger 004 docelowo z tym zwiększeniem transferu i ilością RAM-u masz oczywiście całkowitą rację i ja będę miał to odtąd na uwadze, choć z tymi ilościami to jest zawsze taka wańka-wstańka - nigdy nie wiadomo ile naprawdę potrzeba. Dlatego pewnie warto mieć tu pewien zapas wedle potrzeby.

Poza tym napisałem już nieraz ja na zacięcia specjalnie nie narzekam, przyzwyczaiłem się już do nich i dobrze mi z tym. Ale cóż czasy się zmieniają, przyszła pewnie jakość HD i problem się spotęgował.

A te kodeki to już definitywnie zostawmy, u mnie najpewniej nie mają one jakiegokolwiek znaczenia.

Ten proc sprawdzę później, i dam znać bo teraz nie mam na to czasu.

nnick Ty jak zwykle masz całkowitą rację i dzięki Ci za to. Mniemam, że sprawdzałeś to o co Cię prosiłem, choć nie chcesz mi o tym powiedzieć wprost. :x

Cóż najbardziej mi się podoba i najbardziej się skłaniam ku Twojej wersji, czyli z tym obciążeniem komputera, a ściślej procesora i RAM-u wynikającym z niewystarczającą ilością ich mocy obliczeniowej i pamięci wirtualnej do obsłużenia technologii HD , bo z SD już znacznie lepiej i wystarczająco.

Czyli generalnie obciążenie komputera, a nie jakikolwiek zgrzyt w samych kodekach powodem tego “rozjeżdżania się” obrazu z dźwiękiem ?

Dawniej wydaje mi się, że było z tym trochę lepiej, a nic w tym nie zmieniałem, z czasem jest coraz gorzej.

Jak znajdę chwilę, to obiecuję że to sprawdzę dokładnie pod odpowiednim odtwarzaczem w Menedżerze zadań.

Jeżeli okaże się, że wówczas obciążenie proca jest równe lub powyżej 100% to znaczy, że to jest przyczyną.

scripter1 to oczywiście prawda co piszesz, to jeszcze zależy też np. od przeglądarki, z której korzystam. Najczęściej używam Chrome , która w rzeczy samej zużywa przy 1 karcie - 120 może więcej MB RAM-u + oczywiście sama przeglądarka + jeszcze jakieś rozszerzenia (tylko jedno) - to w sumie ze 200 MB pamięci już mamy zajęte.

Ale staram się jak najoszczędniej korzystać z przeglądarek, w tym celu włączam jak najmniej kart, rozszerzeń itp. Także np. staram się nie korzystać w tzw. godzinach szczytu. Ale cóż to nie marzeń szczyt, potrzebna będzie zapewne zmiana transferu danych i ilości RAM-u. Proc 3.00GHz też pewnie w tych warunkach się przepracowuje ?

Poza tym taka zmiana transferu łącza zwłaszcza na znacznie większe często wiąże się ze sporym kosztem, to niestety też trzeba uwzględniać czy to się w ogóle opłaca.

Z tym Silverlightem to tak najprawdopodobniej właśnie jest, tym bardziej gdy dotyczy to emisji w HD, prawda ?

Kolega pisze o kodzie zarządzalnym, wolniejszym w tym odtwarzaczu.

Poza tym sprawdziłem i wyszło, że w pierwszym linku: pinguje mi 107ms, pobieranie 0,55 Mb/s, przesyłanie 0,24 Mb/s.

W drugim: ping 72 ms. jitter 3ms, a jakość przesyłania B* (very good) bardzo dobra.

Test zrobiłem na Chrome , oczywiście wszystko inne wyłączyłem, Javę najnowszą oczywiście też posiadam.

Od siebie chciałem dodać i zapytać o coś, otóż rozmiar pliku stronicowania mam ustawione w tej chwili na sztywno tzn. min. i max po 1280 MB , czy to jest dobre ustawienie w tej konfiguracji ?

Bo zerknąłem tak na bieżąco do TaskManagera i widzętam, ze użycie proca jest na poziomie kilku (3-4%), natomiast użycie pliku stronicowania jest 850 MB. =P~