Głośna praca wentylatorów, BS, restart PC

blackwhite mówił, że nie ma to znaczenia czy program na Windowsie czy BIOS, ale jeśli tak to zrobię to dzisiaj. Zaznaczę, że dziś przy starcie komputera również wentylatory czegoś były bardzo głośne przez jakieś 5 minut.

Windows też zaktualizowany.

image

Done. Co teraz ?

Sterowniki też zaktualizowałeś? Szczególnie (mainboard, grafika, audio, lan). Wejdź w ustawienia BIOS i posprawdzaj te odpowiedzialne za pracę wentylatorów. (możesz wrzucić zrzuty do oceny).

Sterowniki zaktualizować tutaj ?

I co to “OS” ?

Wiadomo gdzie tego szukać w tym BIOS’ie ?

Raczej nie przez Menedżer Urządzeń. Najlepiej ściągnąć najnowszy sterownik ze strony producenta danego komponentu (grafiki , płyty głównej etc.). OS (Operating System) to inaczej system operacyjny, czyli w tym wypadku Windows 10. Co do BIOS (w tym przypadku zwany też UEFI) to raczej nie uświadczysz kogoś kto zna od podszewki każdy BIOS. Na stronie producenta i do płyty głównej czysto dodawane są instrukcje z wyszczególnieniem ustawień. Możesz też kierować się intuicją, ale to raczej dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Na koniec najważniejsze : zrób backup danych.

zainstaluj najpierw to AMD Chipset Driver https://download.msi.com/dvr_exe/mb/amd_chipset_drivers_am4_tr4.zip powinno to rozwiązać problem z nie zainstalowanymi sterownikami w menadżerze urządzeń

Dobrze. Ze sterownikami już wszystko powinno być w porządku. Wszystko zaktualizowane.

Wciąż jednak zmagam się z problemem głośnego wentylatora podczas startu PC. Nie wiem co jest tego przyczyną, więc zainstalowałem ten oto program:

Aby skutecznie wyłapać problem i przede wszystkim, który wentylator tyle tego dźwięku wydaje.
Niestety, nie działa to z moim W10. Mianowicie nie wyszukuję moich wentylatorów. Trochę pogrzebałem i zalecali reinstalacje albo update BIOS’u. Update jest już zrobiony, więc zdecydowałem się pobrać starszą wersją, łudząc się że tylko te nowsze są wadliwe, ale bez zmian…

EDIT #1

image

Nie dało mi spokoju to, że nie będę mógł skontrolować sobie tych fans’ów, więc w HWINFO odpaliłem tylko fansy image

I bum, wyszło mi że z GPU są cały czas na 0, co nie wiem czy jest dobre, ale nie pracowały jak to sprawdzałem, więc może, to jest fine. Jak się okazuję CPU oraz System 3 ( swoją drogą nie mam pojęcia do czego jest ten sys3 ) wywalają RPM’y na poziomie około 1000 +/-. Mam podejrzenia, że SYS3 to będzie wentylator obudowy, bo mam ich 4, 3 z przodu oraz 1 z tyłu. Zauważcie, że sys w maxie wykręcił 6,428 RPM przy czym procek jedynie 1,296 RPM. Czy sys3 jest winowajcą tych wysokich i głośnych obrotów na starcie PC ? Nawet jeśli, to za co on odpowiada i jak temu zapobiec ? Any tips ? <3

EDIT #2
Dziś odpaliłem kompa i znowu głośno coś chodziło w środku i chyba te RPM są jednak fałszywym alarmem.

Ponieważ: image

A może to coś innego? Czasami te nowe grafy mają wady konstrukcyjne i powstają drgania rezonansowe obudowy, łożyska padają etc?

Kilka spraw.

Po pierwsze pełne obroty wentylatorów przy starcie komputera - przed czy w trakcie ekranu POST to zupełnie normalna rzecz. W tym momencie podawane jest maksymalne napięcie jako swego rodzaju self-test. Jeżeli w pewnym momencie sytuacja sie uspokaja to nie ma sie czego obawiać.

Co do karty graficznej.

Tryb awaryjny i działasz:

Czyścisz wszystkie sterowniki grafiki oraz w ustawieniach blokujesz dociąganie sterowników z WU.

Najnowsze drivery:

https://www.nvidia.pl/Download/driverResults.aspx/166769/pl

Ostatnie drivery sprzed premiery RTX 3000 jakby z najnowszymi był jakiś problem:

https://www.nvidia.pl/download/driverResults.aspx/163051/pl

A co do dziwnych odczytów z HWinfo to niekiedy po aktualizacji BIOS masa czujników się traci. Musisz zresetować ustawienia programu, a on na nowo sobie sprawdzi dostępność sensorów.

Tak na przyszłość, OCCT - wybierasz zakładkę “Power” i robi stres CPU + GPU.
Nie trzeba angażować dodatkowego softu do tego.

Co do samego tematu, przyjrzał bym się dokładniej procesorowi.
Miałem kiedyś takiego AMD który robił wszystko bezbłędnie, kręcił się wspaniale ale przy konwersji wideo zawsze wywalał BSOD.
Tylko przy tej jednej konkretnej czynności.
Po jakimś czasie zaczął samoistnie resetować kompa.
Wymieniłem wszystko, łącznie z płytą, został procesor i wraz z nim problem…
Zalecam posadzić tam inny egzemlarz i przetestować.

Też ciekawostka z prockiem AMD, wszelkie diagnostyczne programy pokazywały o jakieś 30 stopni mniej niż powinny (w spoczynku spadało do zera stopni), tylko soft od płyty Asusa pokazywał temperatury które można uznać za prawdziwe.

Ten test jest kiepski, bo nie potrafi porządnie obciążyć podzespołów. Gdyby było inaczej to wielu serwisantów czy testerów nie używałoby tandemu furmarka i OCCT jako oczywistość.

Na płytach AMD jest mnogość sensorów. wiele programów ma problem z właściwym odczytaniem parametrów czy nazwaniem ich. Nie jestem pewien czy tak jest faktycznie, ale temperatura zaniżona o +/- 30 stopni to delta. W innym wypadku mój FX 8320 w spoczynku miałby 15 stopni swego czasu, gdzie w pokoju było 20-23 stopni.

Akurat procesory to najmniej awaryjne podzespoły. Pomijając kwestię uszkodzenia nóżek procesora, lub ukruszenia rdzenia (w procesorach z IHS jest to w zasadzie niemożliwe). Poza tym generuje niepotrzebne koszty.

Paa, a jednak się popsiuł.

Miałeś po prostu niesamowitego pecha. Coś takiego powinno wypaść podczas testów poprodukcyjnych. Zapewne wadliwa struktura modułu odpowiedzialnego za encoding i decoding mediów na waflu krzemowym.

Nie wiem panowie. Po tym jak napisaliście, że głośna praca komputera jest częsta przy starcie to zacząłem się do tego przyzwyczajać. Mimo, że nigdy wcześniej tak nie było, stwierdziłem, że a może po prostu tak jest i nic się nie dzieje. Niestety od jakichś paru dni zdarza mi się problem tak zwany “zawias komputera”. Robię sobie normalne nie trudne zadania na komputerze, jak surfowanie po przeglądarce i nagle mój komputer dostaje zawiasu… Nie wiem jak to możliwe, skoro ma 16 GB RAM’u a nawet nie jest obciążany! Ma ktoś jakieś ewentualny przyczyny albo miał podobny problem ?

Ja jestem właśnie na etapie reklamacji procesora r7 2700x, ponieważ generował błędy pamięci, więc takie rzeczy się zdarzają, ale co do zasady masz rację, nie jest to częste :wink:

ps.
Do problemu autora się nie odniosę, bo teraz nie na moje siły studiowanie 60 postów.

Wskazywałem na CPU wcześniej, jak masz możliwość montuj cokolwiek sprawnego w socket i testuj.
Jak problemy znikną to masz winnego.