Głośny komputer?


(Danni1100) #1

Siemka. Ostatnio zaczyna mnie to wkurzać... Mam kompa pod oknem, pokój około 4 metry długości, skręt w prawo, potem 4 m przedpokój, skręt w prawo,

kolejny pokój 4 m i słychać na jego końcu mojego kompa, czyli około 16 metrów.... Wszystkie wiatraki chyba na Auto, ale komp nawet na pulpicie wyje...

To na 100% nie chłodzenie procka ani karty graf. bo mają temperatury 40-45 stopni (na razie pasta nie wymieniona, potem spadną) Podejrzewam wiatrak

z przodu obudowy ew. zasilacz, ale nie wiem czy ten wiatrak zasilacza w ogóle robi jakiś hałas :smiley: Jaki dobry program do zmiany obrotów wiatraczków proponujecie ? Od razu mówię że SpeedFan mi nie zmienia prędkości :stuck_out_tongue:


(nnick) #2

Skoro wentylatory hałasują to może wypadałoby je potraktować WD40 chociażby?


(Danni1100) #3

Hałasują bo się szybko kręcą co nie jest potrzebne komputerowi… Jakbyś umiał czytać, to byś wiedział że chce program do zmniejszenia prędkości wentylatora z przodu obudowy (SpeedFan nie działa nawet na wiatrak od radiatora)

Wiem że nie potrzebna taka prędkość bo w kompie jest dosłownie zimno.


(sla17) #4

Jak je masz podłączone? Jak na 12V to się nie dziwie, sam mam standardowe z Brutusa - jeden pod MOBO, drugi na 12V - wymieniłbym na coś cichszego, ale póki co chcę kupić grafikę - na w miarę cichy wentylator trzeba liczyć min. 30zł od sztuki (mowa o 120mm, mniejsze minimalnie tańsze).


(Danni1100) #5

Ja mam oryginalnego od NZXT. :stuck_out_tongue: Nie wiem czy na 12 V, nie znam się :stuck_out_tongue: Masz jakiś pomysł ? Bo takie szybkie obroty mi nie są potrzebne :F


(sla17) #6

Powiedz jak masz podłączone - do płyty głównej czy do czegoś innego?


(Danni1100) #7

Y… Tak do płyty ! Mam na dole takie pojedyńcze, cieniutkie wystające pręciki, do nich powtykane kabelki idące z przodu obudowy

(jeden jest od wiatraka, ale nie pamiętam czy wchodzi na 1 drucik, na 2 czy na 4)


(sla17) #8

Dziwne, że się kręci tak szybko. Jedynym rozwiązaniem jakie widzę to jest zakup czegoś, żeby móc podłączyć wszystko pod CPU_FAN (żeby wszystko się kręciło tak jak ten wiatrak na procku i się rozkręcały w razie zapotrzebowania). Można zainwestować w jakiś panel do sterowania, ewentualnie to :

http://www.cooling.pl/silentiumpc-fanst … t,930.html

Albo wymienić wentylatory na ciche.


(Danni1100) #9

A nie ma możliwości z poziomu pulpitu sterować szybkością ? :stuck_out_tongue: Coś jak program SpeedFan, tylko on mi nic nie zmienia.


(sla17) #10

Nie wiem, sam mm coś uwalone (nigdy więcej mobasów od Asusa) i mi również nic nie steruje… -,-


(Danni1100) #11

Hah, tak się składa że też mam MoBo od Asusa :smiley: Pewnie jakąś lipę odstawiają… No trudno, jeszcze pogoogluję, może coś znajdę.


(sla17) #12

Sam próbowałem szukać, ale nic z tego. Mogłem kupić coś innego, ale wtedy jeszcze nie wiedziałem co i jak i brałem w ciemno to, co polecono. Ale, odbiję to sobie przy zmianie (w najbliższym czasie RAM na taki 2x4GB, na oku mam Corsair Vengeance, może coś od G.Skill, grafika, potem może MOBO+CPU na coś na LGA1155, ale to dalekie plany i jeszcze t4365347547456 razy mi się zmienić może :D)

Jakbyś coś znalazł ciekawego - podzielisz się, może i u mnie zadziała ;>?


(freedom) #13

Przyłożyć ucho i nasłuchiwać, powinno się wyjaśnić który wentylator chodzi najgłośniej. Sprawdź jakie masz obroty wentylatora na CPU, bo coś mi się zdaje, że to on jest winowajcą.


(Danni1100) #14

freedom czytać Cię nie nauczyli ? :smiley: Napisałem, to na 100% nie CPU ani GPU, głośny jest “przód”


(freedom) #15

Z tego jakoś nie wynika, że jesteś na 100% pewien co do generowania hałasu przez przedni wentylator. Poza tym wspomniałem o CPU, bo u siebie w spoczynku mam ~25*C, a przy wartościach które podałeś, chłodzenia staje się bardzo słyszalne.

Odłącz po prostu przedni wentylator, może nie będzie tragedii z temperaturami reszty.


(Danni1100) #16

A temperatura dysku ? Bo nie wiem jaka teraz jest, i nie wiem czy mogę to chłodzenie odłączyć :smiley:


(sla17) #17

HD Tune Ci nie pokazuje? U mnie akurat to jest wyświetlane :smiley:


(Danni1100) #18

Chodziło mi o jakiś program, już ściągam :stuck_out_tongue: Temp. dam w edicie

@EDIT

Temperatura z włączonym chłodzeniem 31 stopni, w zakładce Health wszyściutko mam Ok. to chyba dobrze nie ? ;D

A jest coś takiego jak temperatura płyty głównej ? Bo ja się boje żeby coś się nie przegrzało :F

Odkryłem też, że dysk powoduje duży hałas… (odkryłem to podczas benchmark testu dysku)


(freedom) #19

O dysk akurat najmniej bym się martwił, ale możesz sprawdzić choćby w Aida64 (płyty również). Odłącz wentylator i napisz o ile wzrosły temperatury podzespołów, nie ma się czego bać.


(sla17) #20

Nie wiem jaką masz dokładnie obudowę, bo NZXT robi różne różniste - może jakaś lipna i giętka jak no-name i tańczy w rytm pracy dysku? Albo źle przykręcone jest, albo dysk lichy jakiś i głośny. Mój WD wydaje odgłosy, ale tak głośny to on znowuż nie jest.