Grzejący się chipset

Mam taki komputer:

Typ procesora: AMD Athlon XP, 2000 MHz (12 x 167) 2400+ (1700+@2400+)

Nazwa płyty głównej: MSI KT3V (MS-6712) (6 PCI, 1 AGP, 3 DIMM, Audio)

Mikroukład płyty głównej: VIA VT8367 Apollo KT333CF

Pamięć fizyczna: 512 MB (PC3200 DDR SDRAM)

Typ BIOS'u: AMI (02/12/03)

Jak widać procesor sporo podkręcony, ale komputer jest stabilny, napięcia też i temperatura też. Niepokoi mnie tylko temperatura chipsetu (tego pod procesorem). Jest on chłodzony standardowym radiatorkiem miedzianym z nadrukowaną nazwą “MSI DDR”. Nigdy go nie odczepiałem. Podczas zwykłego działania temperatura jest ok. (sprawdzam palcami) Ale podczas grania w mocniejsze gry typu DooM 3 jak go dotykam to idzie się poparzyć, ale everest pisze, że temperatura płyty głównej to ok. 38 stopni C. Czy to jest normalne i nie muszę się martwić czy muszę coś z tym zrobić?

Nie ma się co martwić, temp mosz dobre.

Jeśli komputer pracuje stabilnie, to raczej nie trzeba się martwić.

Możesz jednak dla pewności wymienić radiator na taki:

http://www.4max.pl/default.asp?g=142&gg=19&produkt=268

plus dobra pasta termoprzewodząca.

Jest się czym martwić, gdyż Everest nie pokazuje temperatury mosta północnego.

Dlatego powinieneś założyć lepszy radiator. Zasugerowany przez vanderneels , to minimum.

Skoro nie pokazuje to skąd masz pewność że się przegrzewa ?

Według mnie lepiej kupić za te 12 zeta wentyl i zrobić nawiew na chipset niż wymieniać radiator który w upalne dni i tak się zagotuje.

Stąd, że już to napisał.

Bla bla bla, Thermalright HR-05 radzi sobie w 32*C upale :?

Trochę się boje o ten chipset bo jak go dotykam to wytrzymam max 3-4 sekundy.

Dla wszelkiego spokoju wyszperaj sobie coś:

http://zenfist.pl/chlodzenie-chipsetu-c-125_128.html

Może Zalman?:

http://zenfist.pl/zalman-zmnb47j-p-624.html

No dobrze, ale była tu mowa o radiatorku za 12 zeta a Ty wyskakujesz z 5 krotnie droższym chłodzeniem…

Jeżeli komp jest stabilny to nie masz się co martwić, Ja podczas grania mam nawet 55*C a niby chłodzenie na mojej płycie miało być takie wydajne :?: :x

jak nie masz to zainstaluj z przodu obudowy wentyl na jaki masz miejsce wdmuchujący i z tyłu wydmuchujący… mi spadła temperatura o 10*C

Obudowe trzymam otwartą :slight_smile:

…podłącze się do tematu.

Mój chipset strasznie się grzeje: W IDLE około 43*C, w STRESIE (po O/C) 66*C.

Przymierzam się do zmiany radiatora.

Który polecacie w cenie MAx do 70 zł.???

Załóż nowy temat bo inaczej ten post zostanie usunięty i nie uzyskasz odpowiedzi na twoje pytanie.

Wiecie, mi też by się przydał nowy radiator na chipset, bo tak samo poparzyć się idzie przy otwartej budzie. może jakieś tanie chłodzenie aktywne polecicie???

A nie lepiej założyć domowym sposobem na niego Acutake 80mm?

Ja swój problem rozwiązałem zakładając taki malusienki wiatraczek “domowymi sposobami” :lol: I już jest super :slight_smile:

80-tkę?! Oświeć mnie, jak mam to założyć… Na chpiset wchodzą 40mm wentylki!

Ja u siebie bez problemu mogę tak zrobić.