GTA 5 - Dropy FPS, mimo w miarę wydajnego sprzętu i ustawień

Dobry wieczór lub dzień dobry Panie i Panowie - zależy w jakim czasie to czytacie i mam nadzieję, że mi pomożecie.

Mianowicie ostatnimi czasy /gmyram/ sobie w modyfikację do GTA 5 - FiveM na różnych serwerach… No i właśnie - graniem bym tego nie nazwał, gdyż cały czas przeszkadzają mi ścinki w grze, przez które rozgrywka nie jest możliwa (a już napewno nie prowadzenie pojazdu). Kiedyś miałem starego laptopa, na którym odpaliłem GTA 5 (jest gorszy, niż teraźniejszy mój komputer), a mimo niskich wyników FPS - po dropach fps śladu nie było. Tak jestem teraz w posiadaniu takiej “bestii”:

System: Windows 10 Pro w wersji 64-bitowej;
Pamięć RAM: 8GB DDR3 1333MHz
Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 650 1GB Vram (dokłada sobie z RAM’u podczas gry)
Procesor: AMD FX-4100 Quad-Core (4 rdzenie i 4 wątki)

(jest to stara jednostka, więc proszę o wyrozumiałość)
Po zoptymalizowaniu przez GeForce Experience gra powinna ciągnąć lekko na wysokich ustawieniach (co nawet wynika z pokazów na YouTube z tym samym sprzętem)… No i dobra - ciągnie, ale są straszne ścinki w postaci dropów FPS co sekundę do dwóch, trzech.

Co zrobiłem?
Sprawdzilem temperatury podczas maksymalnego obciążenia podzespołów - są w porządku, wahają się pomiędzy 65, a 75;
Zrobiłem format PC - nie dało to większego skutku;
Przeszukałem połowę internetu w poszukiwaniu fixa - nic mi nie pomogło;
Zmieniłem wszystkie ustawienia GTA 5 na najniższe - to samo, czyli w dalszym ciągu ścinki, nawet na najniższych ustawieniach;
Ustawiałem priorytet GTA 5 na wysoki - nie pomogło;
Próbowałem podkręcić podzespoły - nie pomogło;
Pisałem do informatyków - nie pomogło;
Sprawdzałem obciążenia - na procesor maksymalne podczas gry w FiveM to 80%, na karcie graficznej również 80%. RAM’u nie brakuje!

Mam nadzieję, że nie będę musiał nic kupować i, że pogram sobie jeszcze z ten rok na tej jednostce, jaka jest. Liczę na pomoc!
Ps. Z mojego śledztwa wynika, że to nie wina podzespołów, ale co ja tam wiem… :slight_smile:
Pss. Na fabule jest to samo.

Gry modowane mogą mieć znacznie wyższe wymagania sprzętowe niż gra podstawowa. Nie wydaje mi się abyś na swoim sprzęcie mógł wycisnąć coś więcej.

Gta 5 to jedna z gorzej zoptymalizowanych gier wśród popularnych tytułów, nie ma czym się przejmować, jak przejrzysz forum to zobaczysz, że morduje także dużo, dużo mocniejsze maszyny.
Edit: nawet jakbyś do inwestował 1k to efekt byłby podobny, nie przeskoczysz tego, że programiści olali to by gra działała poprawnie na pcetach tańszych niż za 5000 zł.

Nie ma naprawde zadnego wyjscia?

Naprawdę nikt na to nie zwrócił uwagi? :wink: Ten FX ma wydajność co najwyżej na poziomie Core i3 drugiej generacji. To jest bardzo słaby CPU i skoki FPS są za pewne z jego powodu.

To dziwne, bo w innych grach sprawuje się doskonale.

Bo tak jak już podano gra jest kiepsko zoptymalizowana, w innych jeszcze daje radę, bo one są nieco lepiej zoptymalizowane.

Wątpię, że GTA 4 jest lepiej zoptymalizowane, a chodzi mi w 60 FPS bez ścinek… I to nie chodzi o to, że mam mało FPS tylko, że co sekundę lub dwie występuje tzw. drop.

Gta 4 w stosunku do gta 5 było super hiper mega zoptymalizowane (w stosunku do innych gier nie, ale gta 5 olało optymalizację). Chcesz to poczytaj przy jakim sprzęcie ludzie mają identyczne problemy (ostatnio tu na forum gość miał PC za 4k i to samo) i sam sobie odpowiedz czy u Ciebie to możliwe, że to tylko wina gry.

Jeśli na słabszym laptopie nie miałem ścinek to…?
Mogę prosić o pomoc jakiegoś eksperta, który ew. poprze powyższe odpowiedzi lub nie i pomoże w tej sytuacji?

Co ty za bzdury wygadujesz. GTA 5 była jedną z najlepiej (jeśli nie najlepiej) zoptymalizowaną gier z serii. A “czwórka” nie ma kompletnie podjazdu. Aż dziwne, że nigdy nie obiło Ci się o uszy, że to właśnie ta odsłona paliła GPU…

To samo pomyślałem, ale ja chcę tylko pomocy! A nie myślenia na temat optymalizacji, która nie ma nic na rzeczy.

Jaki masz dysk i ile lat na nim pracujesz?

Może RockStar szybciej pomoże?

Ja bym obstawiał dysk - słaby, stary lub z problemami, ewentualnie płyta główna - mogą być wysokie temperatury na sekcji zasilania.
Inną opcją jest (tylko nie wiem czy dotyczy to tego procesora) dynamiczne przetaktowanie procesora i gpu w zależności od obciążenia. Mam i7-6700K co prawda gram na iGPU, ale właśnie przez to miałem podobne ściny w grach, musiałem pogrzebać w ustawieniach i ustawić taktowanie CPU na 100% cały czas.

1 polubienie

Właśnie myślałem nad dyskiem, bo jest 7 letni… Ja się nie znam, ale w programie do i dysku wszystko bylo na zielono.

Tak jak kolega @Fizyda, moim zdaniem dysk jest za stary i za wolny, przez co doczytując pliki w GTA krztusi się i występują spadki FPS. Dysk SSD może być dla Ciebie zbawieniem, tylko dla jasności - nadal nie jesteśmy pewni czy to wina HDD. Jeśli masz możliwość, pożycz szybszy dysk od jakiegoś kolegi, najlepiej SSD, zainstaluj grę i sprawdź, czy problem nadal występuje. Jeśli nie, warto zainwestować w dysk SSD

Ja bym chętnie pożyczył, ale żaden z moich kolegów nie ma dysku SSD… Poza tym - za rok mam dostać nowy komputer, więc czy się opłaca wydawać pieniądze? I tak już na RAM wydałem sporo :stuck_out_tongue:

Powinno być “jeśli nie”…

A co to za dysk? HDD? Zrób test dysku CrystalDiskMark - będziesz wiedział jak szybko działa, porównaj to z parametrami producenta. Sprawdź dysk CrystalDiskInfo - możesz dać ssy na forum.
Jak już to będziesz miał sprawdź czy podczas gry dysk nie jest obciążony na 100%. Sprawdź też temperatury sekcji zasilania na płycie głównej np programem hwinfo. Chociaż nie wygląda to na ten problem, raczej problem z doczytywaniem danych - bo jak napisałem dropy są tylko podczas jazdy autem?