GTX 1050 w OPTIPLEX 7010

Używam gtx 1050 w 7010 SFF z fabrycznym zasilaczem od półtora roku i nic się nie dzieje. Moje uwagi itp. są w wpisie na blogu

W zestawie jest i5 3570s i GTX 1050 i maksymalnie pod obciążeniem w OCCT pobiera mniej niż 160 W, a grze Wiedźmin poniżej 130 W. Zasilacz w SFF ma dla lini 12 V w SFF maksymalnie 204 W, a w DT 213 W.

@anon7248146 kocha jakieś teoretyczne wyliczenia maksymalnego zużycia prądu, nie patrząc na realne pomiary z gniazdka, do tego nawet w miarę nowoczesnym sprzęcie zakłada jakieś chore zużycie energii dla płyty głównej itp.

Żeby nie było ze są to tylko moje wymysły zerknij jeszcze na recenzje


W szczególności na zakładkę pobór energii, gdzie podczas grania taki zestaw z 1050TI i i7-3770 czy i5-4570 pobiera około 130-140 W

Tutaj masz także pokazany pobór prądu różnych kart z procesorem i5-4460

Oczywiście zrobisz jak uważasz.

Szukając informacji na temat Optiplexa 7010 trafiłem właśnie na tego bloga. Wpis jest napisany bardzo dobrze, są w nim wszystkie potrzebne pomiary, i wydaje mi sie, że to dobry dowód na to, że GTX 1050 działa w Optiplexie 7010. No ale z drugiej strony obliczenia pokazują, że nie da rady takiego czegoś zrobić. Z innej beczki nie trafiłem na nikogo, komu taki zestaw sprawiałby problemy. Nie chcę za bardzo ryzykować, bo komputer jest w domu potrzebny, szczególnie, że poprzedni (laptop) nawet Mario 63 nie potrafi uciągnąć i śmierdzi palonym plastikiem. I co zrobić z tym dysonansem?

Ja bym nie ryzykował. Używaną obudowę z zasilaczem 350W dostaniesz za jakieś 50 PLN. Przełożysz “bebechy” do nowej budy i będziesz zadowolony.

Może i będzie działał ale nie na pełnej swojej mocy.

Reasumując może z 10-20 W wyliczyłem dla peaka za dużo, nie zmienia to jednam faktu, że na muzealnej konstrukcji w czasie mocnego obciążenia dobije lekko 90 % na 12 , co według mnie jest ryzykowne. U Ciebie może tyle być w idle, ja jednak nie wiem jaka kondycja zasilacza i uprzedzam,.

Do takiego zasilacza i z tym procesorem który posiadasz możesz wrzucić nawet 1050 TI. Wszystko będzie działać normalnie. Na zasilaczu przy maksymalnym obciążeniu dobrze jest mieć zapas na poziomie 10-20%. Bardzo łatwo można sprawdzić który element ile prądu pobiera.

To ja może napisze co mam w komputerze:
-i5 3570 (miał być 3470 ale mam ten i nie narzekam, a TDP takie samo)
-dysk HDD 500 gb
-ram 4x 2gb 1600 mhz
-napęd optyczny dvd
-chłodzenie procesora i jeden wiatraczek z przodu obudowy
-głośnik na przodzie obudowy
-zasilacz 250w
Porty pci i pcie wolne

Czyli ciągle sumujesz teoretyczne wartości maksymalne, a nie jak to jest realnie. Do tego podpierasz się straszliwie starymi danymi (tekst anandtecha z roku 2008).
Z Twoich teoretycznych wyliczeń to mój komputer proc 65W, karta 75 W, i płyt 70 W wychodzi maksymalnie 210W. Natomiast w pomiarze podczas maksymalnego obciążenia w OCCT wyszło 152 W.
Ty to podajesz tak jakby dało się jednocześnie obciążyć procesor + grafikę + ramy + dysk + płytę na 100%, co jest nierealne i dla tego wyniku chciałbyś mieć jeszcze zapas z 30% na zasilaczu.

Ja podałem realne zużycie energii zmierzone przez siebie, a także zmierzone przez różne redakcje polskie, tutaj kolejne
pclab komputer z procesorem i7-6700 kręconym do 4,7 GHz
zużycie energii podczas grania w kompie z GTX1050Ti czy 1050 poniżej 140 W.
https://pclab.pl/art71865-24.html

Sprawdź sobie też jak wykonują to producenci gotowych komputerów, np. laptopów. Choćby do zestawu z procesorem TDP=45W i grafiką 1050Ti dają zasilacze 120W, gdzie podczas grania laptopy te pobierają 100-110 W.

Znajomy GTX 1050 podłącza do zbliżonego kompa, a dokładnie
Dell 390 DT

  • i5-2500
  • dysk SSD 256 GB + HDD 500 GB
  • ram 2 x 4GB
  • napę optyczny DVD
  • chłodzenie procesora i jeden wiatraczek z przodu obudowy
  • zasilacz Dell 250 W (taki sam jak Twój jeśli chodzi o parametry)

Też się nic nie dzieje.

Dzięki za miłe słowa o wpisie na blogu DP.

Jeszcze co do @anon41799040 nie przełoży się (w prosty sposób) bebechów z takiego della do zwykłej obudowy ATX, z powodu kilku niekompatybilności.

Tylko pamiętajcie o jednym drobiazgu, to nie nówka, niesmigana" :wink: ilość przepracowanych godzin i zużycie może być różne, polecam wykresy. Oczywiście nie do końca wiemy jaka tam elektronika tam siedzi i jaki ma przebieg, ale 200w w nówce =//= 200w w 5 latku image image

A myślisz że nie jest to uwzględnione przez producentów.
Nowe przyzwoite zasilacze (i przyzwoite mam na myśli takie za 150 zł) potrafią bez problemów pracować na 110% swojej nominalnej wydajności (czego z kilkuletnimi jednostkami już bym nie praktykował).

Możesz podłączyć 1050Ti. Bez problemu.

Kocham oglądać wykresy, których ktoś nie potrafi poprawnie wykonać. Nie mniej jednak jego 216W z Dell nawet jak teraz ma 180W to i tak starczy.

1 polubienie

Prawdopodobnie możecie mieć rację, ale… nadal wolałbym zobaczyć, choćby zdjęcie z biosu/ occt, czy na gołym procku napięcia mieszczą się w normie ATX. Jest to pewna wskazówka z jakim egzemplarzem mamy doczynienia, bez tego nadal będę sceptykiem :wink: " U mnie, u kolegi działa", to niekoniecznie obiektywny wskaźnik.

My mamy rację ;-).

Marcin co do “prawdopodobnie” to oblicz sobie, że np.
CPU będzie miało 70% zużycia = 70% TDP.
GPU jak nie ma 100% użycia pamięci i szybkości jednocześnie to nie pobierze MAX TDP.
W ten sposób w średniej przypadków masz - 50W z maksymalnego obciążenia.

To żeby się jeszcze na koniec upewnić: Upatrzyłem sobie ten oto model https://www.x-kom.pl/p/340722-karta-graficzna-nvidia-msi-geforce-gtx-1050-low-profile-2gb-gddr5.html. Jaka jest szansa (powiedzmy w procentach), że podczas grania, dajmy na to w Wolfensteina 2, spali się płyta główna, komputer albo i całe mieszkanie?

Grafikę mam identyczną. Pytanie o szansę spalenia jest tak beznadziejne, że pozostawię je bez odpowiedzi, ale jeśli koniecznie chcesz się tego dowiedzieć to polecam zapytać w jakimś zakładzie ubezpieczeniowym.

Ryzyko można zminimalizować trzymając gaśnicę przy biurku :wink:

A na poważnie, to nikt na to pytanie nie odpowie wprost. Sprzęt jest nieświeży, żeby nie powiedzieć “wyeksploatowany”. Dociążysz, może klęknąć. Ja bym nie ryzykował.

No to ja też już na poważnie powiem, że chyba nie będe ryzykować. Jeżeli istnieje jakiekolwiek ryzyko to wolę mimo wszystko kupić https://www.x-kom.pl/p/365852-karta-graficzna-nvidia-gigabyte-geforce-gt-1030-2gb-gddr5.html i się nie bać o sprzęt. Ewentualnie faktycznie pójdę do zakładu i ubezpiecze komputer na wypadek przeciążenia linii 12V hehe