Hasło do BIOS, którego zapomniałem

Witam.
Na moim komputerze, jakiś czas temu, założyłem hasło do bios.
I teraz tylko pogratulować mi pamięci, ponieważ to hasło zapomniałem.
Czy da się w jakiś sposób usunąć, lub chociaż podejrzeć to hasło z poziomu systemu Windows lub Manjaro? I nie, wyjmowanie bateryjki od BIOS nie działa, hasło dalej jest.
Z góry dziękuję i proszę o pomoc.

Przy bateryjce powinna być zworka - przestaw ją i włącz kompa. A po wyjęciu bateryjki trzeba odczekać - nawet do 30 min.

Masz kilka możliwości ale żadna nie daje gwarancji

  • reset BIOS przez wyjęcie baterii
  • zworka na płycie głównej resetująca BIOS (o ile płyta główna ją posiada)
  • użycie serwisowego hasła (hasła serwisowe powinny być dostępne na stronie producenta BIOS)
  • wgranie nowszego lub starszego BIOS w celu nadpisania BIOSu zabezpieczonego hasłem.

Z poziomu Windowsa lub Linuksa się nie da?
I jak się wgrywa BIOS?

By wgrać nowy BIOS i nadpisać ten zabezpieczony hasłem musisz zrobić to z poziomu systemu operacyjnego. Ponieważ do BIOS nie możesz się dostać przez nieznajomość hasła. Dlatego wgranie nowego BIOS musi odbyć się z poziomu systemu. Czy to będzie Windows czy Linux nie ma znaczenia.

Jak pobiorę BIOS to będzie to plik EXE lub tar.gz czy jakiś nie z tej planety?
I jeszcze jeden problem: Gdzie sprawdzić, jaki bios obsługuje jakie procesory.
Aha i czy CmosPwd zadziałałby czy to jednak FAKE?

Niestety nie znam mojej wersji BIOSu, ponieważ po wejściu jest napisane tylko: Phoenix BIOS Setup Utility.
Komputer mam ze Stycznia 2007.

Z poziomu systemu to zapyta o hasło w większości przypadków.

To jest laptop czy komputer stacjonarny i czy komp to np.dell. Jak laptop to wyjęcie bateryjki nie pomoże trzeba programować “scalaka” lub zworka na PCB (czytaj manuala). Jak stacjonarny to wyjęcie baterii powinno pomóc tylko odłacz zasilanie. W firmowych kopach jest różnie np. w dell jest dodatkowa zworka do resetu zależnie od modelu (poczytaj manuala) lub może byc jak w laptopie czyli programowanie “scalaka” jak bardziej korporacyjny model.

Wyjmij baterię lub zwrotka na PCB tylko odłącz zasilanie z zasilacza czyli kabel wyjmij od prądu.

jeżeli nie wiesz jaką masz wersję biosu, to odpal jakiś program diagnostyczny np. CPU-Z pod Windows i tam znajdziesz info o płycie głównej i wersji biosu. W CPU-Z jest to zakładka “Mainboard”. Bios do płyty z reguły znajdziesz na stronie producenta. Ale jak kolega wyżej zauważył, nawet wgranie nowego biosu nie zawsze pomaga. Są w necie strony poświęcone “odzyskiwaniu” komputerów (np. laptopów Thinkpad) z zablokowanym biosem. Tam też możesz poszukać sposobu.

Czasami jest możliwość usunięcia hasła przez wgranie nowszej wersji biosu.

  1. Jeżeli masz możliwość uruchomienia systemu, to zwykle masz również możliwość uruchomienia programu do flashowania.
  2. Może być możliwość nadpisania biosu używając zewnętrznego programatora.

W obu przypadkach operacje dość mocno ingerują w sprzęt i w wypadku niepowodzenia istnieje możliwość uszkodzenia komputera.

System odpala się bez problemu. Gorzej z wejsciem do biosu.
To jest laptop.

A jaki laptop?

Lenovo.
S/N to L3-FL917

Nie wiem jak to wygląda w 3000 n100, ale w 3000 n200 pod kartą sieciową są dwa pady oznaczone jako CLRP1, które trzeba zewrzeć. Tyle znalazłem w sieci.
Nie każdemu lapkowi da się wywalić hasło bios.

https://www.eehelp.com/question/help-how-to-reset-the-cmos-on-3000-n200-model-0769/

Aktualnie szukam zworki opisanej CLRP1

Niestety, nie znalazłem owej zworki.

Już dziś mi się nie chce, ale jutro rozkręca cały ten komputer i poszukam tych zworek.

pady to nie zworki.