HWMonitor - temperatury

Czy ktoś rozszyfrował już, za co odpowiada konkretna temperatura… chodzi mi o zaznaczone elementy na zdjęciu.

A w BIOSIe jak wszedłem (starałem się jak najszybciej) widzę:

Niby coś tam można dopasować, ale wolałbym konkretnie wiedzieć.

W związku z tymi temperaturami jest sens wymieniać obudowę na bardziej przewiewną? Ukazane temperatury po 15min katowania. Grafa mała ~63stopnie i dużo więcej w górę by nie poszła.

Nic nie widać na tym zdjęciu z HWMonitor. Zrób Zrzut z aplikacji za pomocą aplikacji Wycinanie w Windows 10 i tu wklej zrzut.

Ech te DP…

Zrzut ekranu z aplikacji zrób po ludzku, a nie zdjęcia bo mi zaraz oko wypalą te twoje fotki.

Chciałem podkręcić CPU w BIOSie na DS3H, ale słyszałem, że ta płyta kiepsko znowi podkręcanie.

@anon10504259 Za 15 min będą tylko muszę obciążyć kompa.

Po 5 minutach:

Ostatnio podkręcałem RAMy (tutaj temat) nie wiem jak ich temperatury.

Dziwne… grafa wcześniej jak sprawdzałem miała maks 63stopnie, a teraz leci na ~72 przy speedfan 55% (GTX 1650 Super). Podkręcenie RAMu wpłynęły jakoś na temperaturę GPU czy przypadek (nowa wersja FuryMark) ?

A może RAMy wydzielą tyle ciepła… chyba nie?

Około 10 minut:

Podaj specyfikację komputera włącznie z modelem, producentem i mocą zasilacza.

Ryzen 5 2600
DS3H
GTX 1650 Super
32GB RAM (4x8GB) corsair vengeance lpx 3000mhz
SilentiumPC 500WVero L2 Bronze

UEFi na płycie głównej (dawniej BIOS) zaktualizowany do najnowszej wersji?

Tak. F50 najnowsze.

Dlaczego HWmonitor to badziew do sprawdzania temperatury:

U siebie mam zdublowane nazwy TMPIN to raz. Dwa TMPIN 7 i TMPIN8 dublują wartości z pomiaru CPU. Trzy, TMPIN 2 dubluje warości z Mainboard. TMPIN3 oraz TMPIN3 i TMPIN6(2) Dublują wartości z CPUTIN (w zależności od płyty to czujnik w gdzieś w sockecie). TMPIN6 to prawdopodobnie czujnik nie włączony/nie podłączony i zmiana jego wartości delikatnie się zmienia wraz z obciążeniem płyty, co ma prawo występować - niektórzy mają w tym miejscu temperatury ujemne. Zagadką jest tylko TMPIN5, ale może to jakiś zewnętrzny czujnik lub kolejny “wolny”.

Doradzam przesiadkę na HWInfo64, bo tam część czujników ma odpowiednie nazwy i nie są one dublowane.

Ooo fajny program!

Górą HWmonitor, a na dole HWiNFO
fffffffffffffffffffffffff

Czyli wynika z tego, że grzeje się najważniejszą rzecz na płycie. Wiec o podkręcaniu procka mogę zapomnieć. Chyba że jest do kupienia jakiś akwałek złomu do przyklejenia? Jeśli byłby taki kawałek złomu z żeberkami to wentylator z tyłu obudowy ładnie by schładzał.

Co Ci się niby grzeje?

52 stopnie to się grzeje? Panie. Taka temperatura VRM to złoto. Kiepsko zrobione płyty dobijają do 100 i więcej.

BTW. teraz wiem, że HWInfo czeka na aktualizację, bo ja odczytu z PCIEx czy VRM nie mam. No ale ja posiadam płytę na chipe X570, a to trochę inna konstrukcja.

78 w stresie.

To jest niewiele. Dobre płyty w stresie mają ponad 80 po OC. Poza tym co Ty chcesz kręcić, jak Ryzen 2600 na podkręcanie jest mało podatny? 100-300 Mhz, bo potem z CPU robi się farelka, jeszcze zanim VRM się nagrzeje.

Miesiąc temu dało radę do 3,9GHz na rdzeniu, ale się grzała sekcja zasilania.

Ktoś zna jakiś sensowny radiator na sekcję zasilania?