Prime - wyłącza się

Dziwne, że nie możesz zmieniać. Jak wejdziesz w bios to naciśnij CTRL+F1. Może to coś odblokuje.

Niestety opcje są nieaktywne. Płyta gł. do dupy albo RAMy…

Dla posiadaczy tej płyty napiszę, może komuś pomoże. Kupione pamięci (G.Skill Ripjaws V DDR4 2x8GB 3200MHz) pracowały stabilnie tylko przy 2133, przy profilu XMP na 3200 co pół godziny bluescreen. Pomogła aktualizacja biosu do F50 i przełożenie pamięci ze slotów 1 i 3 do 2 i 4 - choć tego ostatniego nie mogę zrozumieć czemu pomogło, co to za różnica (zawsze myślałem że sloty są takie same, zasilanie, czasy dostępu, itp.) No ale pomogło, testowanie pamięci ok, nic nie wiesza się i wszystko gra : )

z forum https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3570042.html

Zobacz od 5 minuty. On normalnie zmienia

A ja nie mogę normalnie zmieniać…

Odkryłem, że mogę zmieniać za pomocą “PageUP” i “PageDown” na klawiaturze.

BIOS najnowszy, wszystkie banki mam osadzone :stuck_out_tongue:

Możesz też ręcznie wpisywać żądane wartości z klawiatury.

Nie da się ręcznie. POLA NIE SĄ AKTYWNE. Jedynie mogę zmieniać tak jak wyżej pisałem.

Napiecia nie idzie zmienić… Reszte zmieniam jak pisał @sensu

Musi się dać napięcie zmienić. Jakoś próbuj, bo na 1.2 będą błędy.

Zmieniłem… W zakładce gdzie zmienia się timingi się nie dało napięcia zmienić, ale już w innej tak… Zero logiki w tym biosie.

Narazie działa Prime95. Da się sprawdzić jakoś czy RAM się nie przegrzew? Bo 1,35v to brakuje tylko teoretycznie 0,5 do bezpiecznego napięcia.q

Jak RAM ma radiatory, to napięcie 1,35V jest bezpieczne.

No ma radiatory, a na ile skuteczne te kawałki aluminium to nie wiem.

Temperatury Cię nie interesują, jak nie będzie błędu to OK.
tRC masz aż 69. Powinieneś jeszcze wejść w Bios i zmienić ręcznie na 58.

Ustawione mam na:
16-20-20-20-38
2933MHz
1,35V
tRC 58

Leci MemTest86, więc za 7h będę wiedział czy jest stabilnie. Ciekawi mnie, że niektórzy w 2-3h podkręcają RAMy i mają stabilne… a u mnie sam MemTest86 leci bardzo długo.

Swoją drogą MemTest86 pokazuje ciągle 2998MHz i nie wiem czy testuje to co ustawiłem czy nie…

MemTest leci, otworzylem obudowę, dotykam RAMów i są gorące. Mogę na nich przymać paluchy ale to tak “na styk” - nie wiem czy to pozwoli określić ich temperaturę.

Puść to na wszystkich rdzeniach, bo osiwiejesz :wink:

W memtest jest opcja zmiany ustawień. Poszukaj.

RAM may be vulnerable to high frequency row hammer bit flips

Nie ma błędów tylko ten komunikat. W necie wyczytałem, że jest to od 2010r jako wada produkcyjna. Ktoś, coś więcej po ludzku potrafi napisać jak się tego błędu pozbyć?

EDIT
Czytam i czytam. Wydaje się, że w codziennym użytkowaniu kompa trudno wywołać ten błąd. Błąd eliminuje pamięć RAM ECC, czyli tam gdzie takie błędy nie mogą mieć miejsca - serwerownie.

Ogółem nie wyczytałem, aby był jakiś sposób na pozbycie się problemy. Znaczy się jest, obniżyć taktowanie. Jak coś będzie nie tak to wtedy zejdę do 2800MHz, tylko jakie timingi i napięcie ustawić?

Działa, nie działa?

Ustawione mam na:
16-20-20-20-38
2933MHz
1,35V
tRC 58

Działa wszystko bez problemów. Dwa razy MemTest86 puściłem (nie da się szybciej, trwa to 7h na wszystkich rdzeniach).

Tylko pojawia się ten komunikat “RAM may be vulnerable to high frequency row hammer bit flips”, który jest wynikiem błędu fabryki od 2019 roku prawdopodobnie dlatego powstały kości ECC, które zapobiegają temu błędowi - tak wyczytałem.

Więc jest ok i dziękuję Wam wszystkim za pomoc! Jak już pisałem sam nie wpadłbym na pomysł, że przyczyną może być profil XMP, no i sam bym nie kręcił RAMu bo nie wiedziałbym jakie timingi i napięcie ustawić. RAMy są gorące pod obciążeniem, ale wydmuchuje powietrze wentylator z radiatora cpu, który jest bardzo blisko RAMów.

Widocznie płyta główna obsługuje max 2933 MHz tak jak jest napisane na stronie.

Tego się nie wie, ustawienia wziąłem z CPU-Z.

DS3H obsługuje…

Support for DDR4 3600(O.C.)/3466(O.C.)/3200(O.C.)/2933/2667/2400/2133 MHz memory modules

Procek Ryzen 5 2600 niby:

2933MHz

Taaaki cwaniaczek :wink: