Ile bierze prądu komputer?

Posiadam komputer:

Grafika: Asus GeForce GTX 760

Procesor: Intel Core i5 4430 3.30 GHz

Ram: 8GB (4x2) 1600GHz

Płyta główna: Asus VANGUARD B85

Zasilacz: Mars Gaming 600W

Załóżmy że komputer chodzi po 5 godzin dziennie, to jaki był by to koszt utrzymania takiego komputera na miesiąc (czyli ile zł)

Szacuję, że pobór mocy Twojego komputera oscyluje między 200 a 300 Wat (w zależności od obciążenia). Przyjmijmy średnio 250W. Koszt 1 kWh (kilowatogodziny) to ok. 0,50-0,60 zł (50-60 groszy). 5 godzin dziennie, to przez miesiąc (30 dni) daje 150h. Mnożąc to przez 250W otrzymujesz 37500 Wh, czyli 37,5 kWh, co kosztuje ok. 18,75-22,50 zł (miesięcznie) - średnio ok. 20 zł/miesiąc. Nie licząc stałych opłat za przesył prądu, bo to jest pomijalny dodatkowy koszt.

Pablo_wawa a jeśli mój komputer brał by 533 wat to ile by to wynosiło?

Pablo_Wawa podał Ci ogólnie prawidłowy sposób obliczenia. Prosty i klarowny. Pamiętaj, że jest to jednakże szacunkowy koszt.

Bo potrzeby komputera na prąd mogą być różne (często większe).

 

Weź pod uwagę kilka dodatkowych aspektów, takich jak posiadane HDD, peryferia podłączone do kompa (drukarka, skaner, monitor itp,) i obciążenie podzespołów ze względu na używany soft (potrzeby karty graficznej czy np. ustawienia komputera w tryb wydajności optymalnej, najwyższej itp).

 

Przyjęło się, że zasilacz powinien mieć moc x2 w stosunku do potrzeb komputera, stąd zapewne przyjęta przez Pablo_Wawa średnia 250 W.

 

Jednakże życie jest jakie jest. Są na rynku dostępne urządzenia, które wpina się w gniazdko (przed odbiornikiem energii elektrycznej) i otrzymasz bardzo dokładne pomiary faktycznego zużycia prądu (wpisz w Alle… “licznik energii”, koszt już ok. 50 zł). Możesz dokonać pomiarów także innych domowych odbiorników i precyzyjnie określić ich “pazerność” na prąd. A wynik pomiaru będzie adekwatny do stanu faktycznego.

potrzebny na prąd są czesto mniejsze. procesory intella mają C1E spedstep wiec ładnie sb napieciem zarządzają w trakcie pracy i spoczynku. HDD czy SSD zresztą też.

tak samo karta graficzna.

te 20 zł na miesiac to bedzie raczej max jak np bedziesz przeglądał strony czy słuchał muzyki w aimp czy potplayerze bedzie ciągnoł mniej energii.

 

w spoczynku jak nic się praktycznie  nie dzieje komputer nie ciągnie raczej wiecej niż 100 wat.

podczas np przeglądania internetu można liczyć srednią około 150 wat bo obciażenie cpu i gpu jest zmiennie.

co innego w jakiś grach tam bedzie spokojnie 200-250 wat.

twój komputer nie jest w stanie pobrać tyle energii a nawet jakby pobierał to wyniosłoby to około 40 zł miesiac.

 

dlatego warto sprawdzić czy C1E/Cstate np 6 czy 7  i Speedstep jest włączony w uefi.

Jak chcesz się pobawić ile pobiera prądu to jest taka fajna stronka: http://www.enermax.outervision.com/index.jsp

Można nawet popatrzeć ile na jakikim obciążeniu.

 

Oczywiście takie kalkulacje nie będą w 100% wiarygodne.

Najprościej kupić watomierz i mierzyć samemu relany pobór. Koszt 30-100zł ale już za 40-50 kupi się wystarczający do domowych zastosowań.

 

Przykładowy:

http://sklep.avt.pl/miernik-energii-230vac-watomierz-48259.html

 

Zaleta takich mierników jest to, że możesz wykonać pomiar przez jakiś okres i na tej podstawie wyliczyć. Bo suche kalkulacje to wyliczą max czy min nie uwzględniając średnich czy innych czynników.

 

Przykładowo startujący silnik dysku HD potrafi pobrac chwilowo nawet 5x prądu niż w czasie pracy ciągłej.

Dzięki WIELKIE! Już się bałem że za dużo kasy taki komputer bierze, bo już moja mama się na mnie drze “za dużo pieniędzy”  :smiley:**   :smiley:   :smiley:   :smiley:   :smiley:  **

To jakiś rytuał rodzinek mówiących że zawsze w domu najwięcej prądu bierze akurat komputer. Nie pralka, nie kuchenka elektryczna, ale właśnie komputer. 20-40zł to jakiś śmieszny koszt. Jednakże masz w domu wiele innych urządzeń, więc wiesz:). Najbardziej prądożerne są bojlery/terma, kuchenka elektryczna, czajnik (tyle że on chodzi krótko) czy mikrofala. Są to często setki watów.