Ile kary grozi za jazdę skuterem na karcie motorowerowej?


(Rosiak115) #1

Witam,

Zdawałem kilka lat temu kartę motorowerową, nie bardzo opłaca mi się ją wymieniać na Am, bo zwyczajnie za dużo zachodu, i wydatek, a za 3-4 miesiące idę na prawko (B i A2).

Stąd moje pytanie, ile zapłacę kary za nie wymienioną kartę motorowerową na prawo jazdy kategorii Am ?


(Michal Widlak) #2

Kierowanie pojazdem bez uprawnień wymaganych dla danego rodzaju pojazdu to wykroczenie z art. 94 § 1 Kodeksu Wykroczeń. Grozi za to mandat w wysokości 300 zł. Wykroczenie to nie ma przypisanej wartości punktowej. Dodatkowym problemem, wartym przeanalizowania przed dopuszczeniem się takiego wykroczenia jest fakt, że w takiej sytuacji kierującego nie obejmuje wykupione na pojazd ubezpieczenie OC i AC - więc w przypadku kolizji:

1.Niezależnie od tego, kto ją spowodował - winą obciąża się kierującego bez uprawnień;

2.Za szkody powstałe w pojeździe kierującego i drugiego uczestnika kolizji odpowiada materialnie bezpośrednio popełniający wykroczenie;

3.W razie wypadku, w którym będą ofiary - sąd może (i pewnie to zrobi) zmienić kwalifikację czynu z nieumyślnego na umyślne spowodowanie śmierci - wtedy nie ma co liczyć na karę w zawieszeniu;


(lordjahu) #3

Eeeee właśnie nie - to prawo obowiązywało do stycznia tego roku. PONOĆ skuterem można na dowód osobisty :slight_smile: - o ile rzecz jasna masz skończone 18 lat

"Zgodnie z art. 87 ust.3 pkt.1 ustawy Prawo o ruchu drogowym z 20.06.1997r. (Dz. U. z 2003r. Nr 58, poz. 515 - tekst jednolity), nie wymaga się uprawnienia do kierowania rowerem, motorowerem lub pojazdem zaprzęgowym od osoby, która ukończyła 18 lat. W przypadku osób w wieku poniżej 18 roku życia, dokumentem stwierdzającym uprawnienia do kierowania:

rowerem - jest karta rowerowa, motorowerowa lub prawo jazdy,

motorowerem - jest karta motorowerowa lub prawo jazdy."


(Michal Widlak) #4

Jedno drugiego nie wyklucza.

Prowadzenie bez uprawnień dalej opisuje art.94 KW (grzywna) Ty podajesz treść Ustawy Prawo O Ruchu Drogowym.


(Qba Lukaszczyk) #5

Możesz jeździć.


(CrisPL) #6

Ja byłem pytać o wymianę to powiedzieli, że nie muszę, a o karcie motorowerowej jestem 3 lata. Tylko pewnie jak ukończy się 18 lat to trzeba to zrobić tak mi się wydaje.


(Qba Lukaszczyk) #7

CrisPL , wraz z ukończeniem 18 uprawnienia przepadają. Przed 18 trzeba wymienić na AM.


(Kpc21) #8

Nowa ustawa o kierujących pojazdami:

oojm.jpg

Zwracam szczególną uwagę na ustęp 3.


(Martin8731) #9

To prowadzenie na dowód to jakiś absurd. Bo taka osoba najczęściej nie zna przepisów drogowego i stwarza zagrożenie dla ruchu drogowego. Sam myślałem jeździć rowerem na dowód, ale jednak nie mam odwagi…


(fiesta) #10

Nic nie grozi, co najwyżej zostaniesz pouczony o konieczności wymiany dokumentu (przynajmniej w okresie przejściowym).


(Kpc21) #11

Bez przesady. Pieszo wychodzisz w ogóle z domu, czy na to też potrzebne ci są specjalne uprawnienia?


(Rosiak115) #12

Co masz na myśli pisząc okres przejściowy ? Przepisy zmieniły się już w styczniu.


(Qba Lukaszczyk) #13

Michal_95 , kurna, człowieku… Nie rozumiesz, że do 18 możesz jeździć na karcie? A potem jest nieważna… Michal_95 ,


(Martin8731) #14

Na ulicy są znaki drogowe, przepisy: pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach i wiele innych. To nie jest to samo co przechodzenie przez ulicę. Głównie dla znajomości tych przepisów się idzie na kurs prawa jazdy.


(fiesta) #15

Do poczytania:

http://www.skuterowo.com/prawo-jazdy-am … a-pytania/


(Kpc21) #16

Które to przepisy każdy człowiek powinien znać, bo są dość szczegółowo omawiane już w szkole podstawowej na takim przedmiocie jak technika. A jeśli nie zna, zawsze może poczytać (przed wsiąściem na rower) kodeks drogowy.


(Martin8731) #17

Ale przymusu czytania w takim przypadku nie ma. Równie dobrze można było prowadzić auto na dowód, gdyby przepisy na to zezwalały. Rowerzyści nawet nie kojarzą, że na chodniku pieszy ma pierwszeństwo.


(AdiGlo) #18

daj sobie luz, ja ostatnio pytałem w urzędzie gmini , w pokoju gdzie wydaja prawo jazdy ile kosztuje i czy muszę wymieniać to powiedział że nie muszę to jezdze na karcie i jak narazie to problemów nie miałem. jedynie za pierwszym razem jak cie zatrzymają to dostaniesz pouczenie.


(Kpc21) #19

Przymusu czytania nie ma, ale przestrzegania już tak :slight_smile:


(fiesta) #20

Dokładnie tak i w istocie jest, nie nie na obowiązku znajomości zawiłości przepisów, ale jest obowiązek przestrzegania i w przypadku ich złamania nie ma tłumaczenia się brakiem ich znajomości …