Ile lat jest w stanie pracować komp?


(*aroo*) #1

Intryguje mnie odpowiedz na takie pytanie ; ile wynosi średnia żywotność komputerów PC ? Jeden z moich blaszaków ma 4 lata i zastanawiam się ile jeszcze wytrzyma.


(Konrad93) #2

Mój "stary" komputer wytrzymał 7 lat aż padł całkowicie : ] Tzn. jego "rdzeń" czyli mobo. Tak to padł wentylator i pare tam takich pierdółek. : ]


(Szczepaniakpila) #3

Komputer mojej kuzynki ma 7 lat i dziala jak nowy nic nie wymieniane tylko monitor zmieniony na LCD, dosłownie NIC(Nie licze zmiany systemu operacyjnego spowodowanego np. działaniem wirusa) nie zmieniane Aaa..komputer działa dziennie po okolo 2-3 godzinki.


(Stasiek1240) #4

Mój poprzedni komputer, który zmieniłem w sierpniu ma 7 lat. Zmieniałem tylko kości RAM'u na pojemniejsze, dysk na większy, grafike na szybszą, zasilacz bo padł po 6 latach. Płyta i proc(chciałem zmienić, ale płyta okazała się nie "kompatydebilna"... - wg spec. powinien chodzić na niej proc 1.8GHz, a w rzeczywistości miał problemy z taktowaniem i musiałem zostać przy 1.1GHz Athlon'ie :slight_smile: ) zostały takie jak były. Aha, no i dokładałem jeszcze nagrywarke, karte Wi-Fi i wymieniałem wiatrak na procu na cichszy. :slight_smile:


(Mutant5) #5

Wszystko zależy jak mocno eksploatujesz komputer.

Np. ja mam w piwnicy jeszcze amige i dalej działa.


(Cyba91) #6

Tak jak wyżej.Znam osoby które nigdy obudowy nie ściągały,bo po prostu nie znają się nawet na czyszczeniu i nie chcą nic zepsuć.Komputer taki po zdjęciu obudowy wygląda jakby stał w piwnicy kilka lat a nie w domu,masa kurzu i syfu,to i komp może szybko wysiąść :slight_smile: Jeśli się dba o komputer,czyści go regularnie,wymienia np pastę na procesorze co jakiś czas to może wytrzymać rzeczywiście długo :slight_smile:


(Danielm86) #7

Niekoniecznie. Mój już 8-letni blaszak działa jak "nowy". Komp chodzi średnio 2-5h codziennie. Karta graficzna jest już 7 lat bez chłodzenia i też swoje przeszła, ale działa nadal. Jeśli komp jest dobrze złożony i pracuje w odpowiednich warunkach to będzie chodził wieki.


(Jas162) #8

U mnie jeszcze stoi 9-cio letni pentium 3 800 MHz. Była dołożona jedna kostka ram' u i wymieniony zasilacz bo się spalił.


(Maciejboss) #9

kumpel ma komputer ponad 9 lat i dodal do niego tylko ram i nagrywarke dvd,moj komputer po 2 latach wymagal wymiany dysku,zasilacza i napedu ,w garazu mam komputer ibm 486 i dziala po dzis dzien


(foreste) #10

Mój komputer ma 5 lat i chodzi dziennie po 18 godzin wymieniłem grafikę 3 razy z radeon 9550 na gf 6800xt a teraz na gf2 a za jakiś czas na gf 7600 bo gf 6800 padła ,2 razy zwiększałem ram z 256 do 512 potem do 1gb dysk z 80gb ata na 250gb sata, 3 razy dvd rec liteon ciągu 2 lat i karte tv na nowsza jedynie zasilacz i procek i płyta są od 5 lat.


(kwasna pikla) #11

to nie jest tak że po awarii komputer nadaje się na śmietnik, zazwyczaj wystarczy wymienić uszkodzony element i komputer może służyć nam dalej, inną sprawą są wzrastające wymagania sprzętowe gier i programów, często chcąc zmodernizować komputer do określonych standardów okazuje się że musimy wymienić cały komputer :slight_smile:


(CzajAn) #12

Jeśli komputer nie będzie bity za resety (a widziałem przypadki takowego znęcania się :slight_smile: ) to prędzej stanie się bezużyteczny ze względu na postęp o którym mówił niegdyś bardzo znany pracownik M$ (Mój podpis).


(mati75) #13

Ludzie używają komputery jeszcze z 94 roku ubiegłego stulecia, więc 10 lat bez problemów działają, a nawet 15.


(Dziara667645121) #14

Mój komp miał lat 10 jak go oddawałem znajomym, było to w tamtym roku, a u nich wciąż jest użytkowany ciągle. Dobra rada to po prostu dbanie o kompa, optymalizacja, defragmentacja, dobry Antywirus, komp ani razu nie był formatowany, nic nie było w nim zmieniane... Ach te wspomnienia, jak Max Payne się ciął :smiley:


(Karolekc5) #15

Jak się skończy gwarancja to się zazwyczaj psuje hehe :smiley:

Zależy jakie części są wstawione, teoretycznie markowe maja dłuższy okres pracy( głównie wentylator, dysk, zasilacz)

Wentylator może chodzić nawet 150000h czyli 17 lat :slight_smile: http://www.proline.pl/sklep.php?p=NOC+NH-U12P+SE2

Dyski Hdd maja gwarancje nawet do 5 lat, ale 2 tyle spokojnie mogą działać :slight_smile: U kumpla już 8 lat działa a ma ciężkie życie.

Płyta gł. i karta graficzna nie maja części ruchomych i teoretycznie jak zasilacz jest sprawny i chroni je przed przepięciami i nie sa przegrzewane i podkręcane,to powinny działać sporo latek.

Ale jak wiadomo nawet nowe rzeczy się psuja i nic nie jest wieczne :frowning:


(Pan Emi) #16

Mój staruszek wytrzymał 12 lat. Pewnie by jeszcze by pociągnął ale oddałem do recykilngu.


(Testownia5) #17

Zależy od jego eksploatacji,ja swój mam na razie 2 lata.


(fiesta) #18

A co to ma do działania Hardware :?

Bez zdziwienia, bo trudno sformatować komputer (chyba że za pomocą 5 kilowego młotka, jak to zrobiono na zlocie). Formatuje się dysk twardy :stuck_out_tongue:

Jeżeli komputer będzie czyszczony we wnętrzu, mamy dobry zasilacz, kondensatory na MOBO nie stracą swojej żywotności (nie będą wybrzuszone, nie wycieknie z nich elektrolit), wymienimy pastę termo przewodzącą na procku, oczyścimy i nasmarujemy wentylatory to komputer powinien działać i "naście" latek.

8)


(Dziara667645121) #19

Może niekoniecznie do Hardware, ale sam spotkałem się z sytuacją gdzie użytkownik kupował nowy komputer kiedy ten zaczął mu ,,zamulać". Po prostu dla osób nieobeznanych z komputerem tzw, ,,mulenie" mówi że komputer jest już stary i trzeba wymienić.

A co do formatu, to chodziło mi oczywiście o dysk, ale myślałem że wszyscy zrozumieją.


(klopas) #20

rozumiemy ale trzeba nazywać pojęcia poprawnie...

a do tematu

ja mam jeszcze gdzieś płytę główną z prockiem 400mhz i nadal działa... no i mam jeszcze lapka z 1997 i też działa... tzn. nie ma dysku i ma tylko napęd CD który BIOS nie obsługuje, dopiero z windowsa idzie go używać (była stacja FDD i z dyskietki z 98 można było dopiero obsłużyć CD...)

no i mam jeszcze monitor 15 cali (tyle że to CRT i ekran ma 13,9" :smiley: ) używany codziennie, niewyłączany i nie traktowany delikatnie... firma Daytek (Daewoo Corporation) i z roku 1998 :smiley: