Ile router zużywa energii?

Ile router pobiera Wat i jaki to jest koszt na miesiąc jak jest cały czas włączony? (Netia)

Wiem, że to jest głupie pytanie, pewnie mało, ale jestem ciekawy, od razu możecie napisać ile dioda w TV :slight_smile:

Router Netii (ten, który dają do światłowodu) w porywach zużywa do 40W.

Wg kalkulatora z Taurona, cena używania przez 24h:

Awaria Google?

40W? chyba 4W skąd macie takie dane

Specyfikacja routera Netia ONT Combo: 12V, 3A. 12V x 3A = 36W, zaokrągliłem do 40W.

Nie mam takiego , mam inny biały na pewno nie 40W, chyba że leci na pełnej prędkości

Widzę ze nie rozumiesz o co chodzi.
Spójrz

Power Rating to 12 V i 3.0 A
Czyli dla DC to jak napisał @januszek to maksymalne zapotrzebowanie wynosi 36 W.
Liczy sie natęzenie, razy, napięcie i mamy moc w watach ( tak to wygląda przy prądzie DC, czyli stałym), jakie to urzadzenie potrzebuje.
To teoria ale az tak od praktyki nie od biega, poniewaz ten router masz podłaczony poprzez jego zasilacz do sieci z prądem zmniennym i on też coś tej „mocy” chce na przejście na stały.
@januszek dodał 4 W.
Jeśli chcesz wiedzieć ile to coś praktycznie „konsumuje” to kup sobie jakiś w miare dobry miernik mocy
Taki w granicach od 100 zł + i bedziesz wiedział.

Zależy jak użytkujesz router. Dla przykładu intensywne/ciągłe korzystanie z Wifi 2.4 i 5Ghz spowoduje znaczy wzrost zapotrzebowania i zbliżymy się do maksymum, jakie dany router potrafi pobrać. Znowu zwykłe przeglądanie stron „po kabelku” czy sporadyczne klikanie po „wifi” spowoduje, że router zużyje znacznie mniej.

Tu ciekawy artykuł https://www.thehomehacksdiy.com/how-much-electricity-power-does-a-wi-fi-router-use/

Tak jak przedmówca powiedział, jeżeli chcesz dokładnie określić ile miesięcznie zużywa u Ciebie jakieś urządzenie, kup dobry miernik.

Na białych także powinna być nalepka, na której będzie informacja o napięciu i poborze prądu… :wink:

12 Voltów 1.5 Amperów

Pomnóż 12 x 1,5 i juz będziesz wiedział jaka moc.

Dowiesz się tylko i wyłącznie podłączając przez watomierz (nawet taki za 40zł z marketu budowlanego).
Opis na tabliczce znamionowej uwzględnia tylko maksymalny pobór.
A na ten pobór składa się wiele czynników włącznie z urządzeniami podpinanymi pod USB (pendrive czy dysk) o ile ten ma złącze bo nie chce mi się dochodzić który to model.

Ciekawe ilu znawców to jeszcze „odkryje” i napisze?

No to masz maksymalny koszt działania przez 24h:

Rzeczywisty koszt jest trudny do oszacowania. Tutaj faktycznie najlepszą opcją jest skorzystanie z watomierza gniazdkowego.

Ten watomierz jest więcej warty niż te 50 groszy

To sobie pomyśl ile jest warta nauka, kiedy nie trzeba tyle czasu marnować na podstawowe zagadnienie.

Jeżeli masz w takim kierunku zacięcie, to watomierz wykorzystasz do każdego sprzętu, o choćby sprawdzić czy lodówka trzyma normę energetyczną, czy może należy ją wymienić, ile pobiera telewizor, ile grzejnik elektryczny, komputer itp… Oczywiście trzeba mieć do takich pomiarów chęci a z tym różnie bywa…

Tak, to świetny pomysł jest. Kup sobie miernik który kosztuje równowartość dwóch-trzech miesięcy pracy takiego routera, w celu dowiedzenia się, czy sprzęt pobiera prąd za 0.6 czy 0.8 zł dziennie. Na dodatek taki tani miernik przy małym poborze prądu ma sporą tolerancję, a pobór prądu zależy też od wykorzystania sprzętu.

Zaspokojenie ciekawości zawsze kosztuje. Mnie wystarczy wiedza ze u mnie maksymalny pobór to 12 W.
Inni będą szczęśliwi gdy dowiedza sie że ich średni pobór to tylko 8 W.
Cztery waty. Przez dwadzieścia lat trochę się zaoszczędzi kasy :wink:

Najczęściej podają jaki zasilacz należy podłączyć i tego dotyczą te tabliczki. W rzeczywistości takie routery pobierają dużo mniej, najlepiej podłączyć miernik. Mogę sprawdzić na 2-3 routerach z wbudowanym wifi/switchem w domu. Kiedyś aż się zdziwiłem, że potrafią być tak niskie wartości typu 12W