Instalacja BigLinux na osobnej partycji

Chcę zainstalować na osobnej patrycji ale gdy zaznaczyłem tą patrycję nie mogę przejść dalej? Nie wiem czy ma znaczenie że jest NTFS?

System linux raczej się instaluje na ext4 lub btrfs.

A może zanim zaczniesz bawić się Linuksem to przećwicz ten temat na wirtualnej maszynie bo jutro będziemy mieli post jak to Linux skasował ci Windowsa?

1 polubienie

Po kliknięciu w patrycję na której chcę zainstalować BigLinuxa pojawia mi się okno wyboru .Na innej patrycji mam już Windows11.Nie wiem co mam zaznaczyć ?

Lepiej zrób jak napisał @kramar99 bo nie uruchomisz żadnego systemu.

Instalowanie linuxa na wybranej partycji. Skasuje dane i sformatuje je pod linuxa. Dane z wybranej partycji nie do odzyskania.
Jak chcesz przejść dalej na wybranym ekranie naciśnij USUŃ. Co skasuje aktualne dane. Prawdopodobnie w następnym kroku instalator zapyta gdzie ma umieścić partycje swap. Instalacja linuxa na jednym dysku z windowsem jest możliwa, ale odradzana jeżeli masz niewielkie doświadczenie. Zbyt łatwo możesz coś skasować i to bez możliwości przywrócenia. Pierwszą dystrybucję instaluj jako maszynę wirtualną.

2 polubienia

Ja mam zainstalowane Kubusiu obok Windowsa 11 na jednej partycji, tj. Kubuntu i wszystkie jego pliki na jednej partycji. Nie podzieliłem na Data, System, i Swap. Działa jak ta lala.

Zainstalowałem na maszynie wirtualnej ale nie wiem jak postępować dalej?

GPT, druga opcja… Potem tworzysz partycje i instalujesz…

Jeśli chcesz zainstalować obok Windowsa, to najpierw wyznacz puste miejsce na dysku, gdzie zainstalujesz tego „Wielkiego” Linuxa. Nie kombinuj z usuwaniem partycji lub tablicy, bo uwalisz system Windows lub go usuniesz. Jeśli masz Win10 lub Win11, to zapewne masz tablicę typu GPT. Z poziomu systemu Windows zmniejsz - najlepiej ostatnią, tzn. znajdującą się na końcu dysku - partycję, by powstało nowe, puste miejsce na „Wielkiego”. Możesz to zrobić też na drugim fizycznym dysku, którym masz w komputerze, lecz polecam ten sam, gdzie Windows - chyba, że jest mały. Jeśli na dysku, gdzie jest Winda masz tylko jedną partycję, to i tą możesz zmniejszyć, ale nie za dużo, bo zmniejszy się miejsce dla systemu Windows.

Po zmniejszeniu partycji i wygenerowaniu miejsca na Linuxa, odpal instalator, wybierz puste miejsce, utwórz jedną partycję i koniec, nie twórz dziesięciu partycji Data, System itp. jedna wystarczy i Pingwin też odpali. :slight_smile:

Jeśli instalka zapyta, gdzie postawić GRUB’a, to wybierz dysk, gdzie masz Windowsa, nie inny fizycznie zainstalowany w kompie.

Po zakończeniu instalacji powinień ci się uruchamiać GRUB i powinieneś mioeć możliwość wyboru między Windowsem, a Linuxem.

Z tym dzieleniem na „Data”, „System” i „Swap” chodzi o to, że masz pliki systemowe na partycji „System”, pliki użytkownika - coś, jak „Moje Dokumenty”, „Pulpit” itp. na Windowsie - na partycji „Data” i plik wymiany na partycji „Swap”. dzięki tej zasadzie trzech partycji podczas instalacji Linuxa możesz sformatować tylko „System” i postawić distro od nowa nie tracąc teoretycznie ustawień, plików userów itp. Jeśli zainstalujesz całego Linuxa na jednej partycji, to będzie to działało, jak Windows. Format, to tracimy wszystko z tego Linuxa.

Na Androidzie też jest pamięć telefonu tak podzielona, co pozwala na ustawienia fabryczne bez usunięcia samego Androida.

Android to też Linux :smiley:

Zainstalowałem Biglinux na dysku komputera ale uruchamia się tylko W11?
Jak sprawdzę czy Biglinux jest na dysku?

Mógłbyś zobaczyć mój nowy wpis?

Sprawdź wchodząc do UEFI BIOS. Wbij do ustawień Boot lub podobnie i wybierz „GRUB” lub podobnie. Przedstaw to na samą górę.

W opcji boot mam tylko to.

Windowsa masz na dysku MvME? Wybierz dysk, na którym postawiłeś pingwina i przesuń go na samą górę. Podczas stawiania GRUB’a i BigLinux’a instalator powinien wykryć Windę i dodać ją do GRUB’a.

Przesunąłem MvME2 Linux? na samą górę ale w botowaniu pokazauje mi się Windows boot menadżer i MvME1.

Oj, to wygląda to tak, jakbyś nie miał w ogóle GRUB’a na dysku… Może ktoś inny się wypowie…

Nie masz partycji ESP dla Linuksa :smiley: Więc nie możesz go wybrać.
Jeżeli na liście masz „Boot Manager”, a nie tylko dyski, to znaczy że to jest system UEFI. Czyli myślenie „grub na dysku” jest przestarzałe. W EFI boot managerze musisz mieć zarejestrowane inne ESP - albo dopisać się do BCD z Windowsa.

Poboczna uwaga: instalujesz dziwnego Linuksa i zadawane pytania pokazują że dopiero zaczynasz. Wybierając na start coś, co daje mało wyników w Google, jest duża szansa że zrobisz sobie krzywdę. To taka rada na marginesie.

Przy instalacji na osobnych dyskach masz większe pole manewru.

Tak, to prawda.
Ja jednak mam Win11 23H2 i Kubuntu 23.10 zainstalowane na jednym dysku M.2 MvME Samsung 970 Evo Plus 1 TB. Poza tym, mam w komputerze jakąś Toshibę HDD 7200 RPM 2 TB.