Instalacja Linux Mint obok Windows 8.1 - problem

Witam;

Mam problemy z instalacją Linuksa Minta obok Win 8.1

 

Mint 16 , 64 b - live cd startuje niby ok - pulpit i 2 cechy - kursor jest ale nie reaguje - myszka wygląda tak jakby była odłączona tz nie świeci się( zmieniałem porty usb) ,brak sieci - komunikat brak połączenia internetowego.

Odpuściłem M 16.

 

Mint 14 32 b - nigdy problemu nie było - startuje - pulpit - obsługa kursora i sieci ok. 

Przystępuję do instalacji i instalator widzi dysk bez Win 8.1 :frowning:

Tak jakby był pusty 120 g wolnej przestrzeni .( oczywiście opcja ręcznego ustawiania partycji )

Moja płyta główna to Gigabyte GA-990XA-UD3 s.AM3+, stawiam ,że problem jest w osobie Winzgrozy w 8 odsłonie, albo w płycie  coś trzeba poprzestawiać , dysk twardy kingstona SSD. Procesor AMD 6 rdzeni .

Proszę o pomoc - nie mogę używać swojego ulubionego systemu operacyjnego .

 

Paru znajomym Mint 16 z Cinnamonem po aktualizacji albo instalacji totalnie zamiera. Wersja Mate ponoć działa ok. Spróbuj… albo zmień dystrybucję.

 

Btw. wersja 14 to średni pomysł, bo już za dwa miesiące mają wyłączyć repozytoria (piętnastkę czeka to w tym miesiącu).

Właśnie to są wersje Mate

no dobrze teraz jestem już zaniepokojony - zainstalować chciałem Ubuntu - live cd, i z pendriva i efekt jest identyczny.

Zanim instalowałem Windowsa by sprawdzić czy PC działa zainstalowałem Minta i było ok - nie rozumie o co tu kaman .Beznadzieja- założę się że to ten Windows coś namieszał tylko co .

Wersje cin i mate i to samo jest - a w żadnej dystrybucji program do partycjonowania nie widzi Windowsa - dysk pusty . :frowning:

(przepraszam za post pod postem )

Identyczny to znaczy co? Myszka nie reaguje, czy nie widzi partycji na dysku? Jaka wersja Ubuntu? Uruchom dowolne livecd i pokaż wynik gdisk -l.

Albo wynik ‘sudo patred --list’, które jest IMHO czytelniejsze.

Myszka przy użytkowaniu dystrybucji 64b live cd lub uruchamianej z pendrive zachowuje się tak jakby była odłączona od zasilania ( nie “świeci się” )- nie da się nią sterować kursorem.

Przy dystrybucji 32 b myszka reaguje normalnie- czyli jest pełne sterowanie kursorem ( myszka “świeci się” )- w problemem jest w tej sytuacji partycjonowanie dysku - program do tego służący stwierdza,że dysk jest pusty niezorganizowany ( tak samo jest w dystrybucji 32b).

Program Gparted uruchomiony z zupełnie oddzielnej płyty cd twierdzi to samo co poprzedniczki na płytach z systemem Linux - czyli barak systemu plików na dysku twardym.

 

 

http://imageshack.us/photo/my-images/580/u941.jpg/   - wynik polecenia sudo patred --list

 

 

http://imageshack.us/photo/my-images/547/s19y.jpg/   - partycjonowanie 

 

 

http://imageshack.us/photo/my-images/43/msaa.png/  - wynik polecenia gdisk -l

Wejdź w BIOS i zmień zarządcę dysku z scsi na ahci.

 

Dodatkowo: kiedy podajesz wyniki jakiś komend, to na Boga, nie rób zdjęć aparatem, tylko skopiuj to co wyszło i wklej w tagi code :?

tak zrobię - dziękuję za informacje

 

( Boga nie wzywajmy nadaremnie - jak nie działa myszka - to w zasadzie najłatwiej jest takie zdjęcie dodać )

Proponuję, najpierw boot z nośnika z Windows 8.1 w trybie legacy, jak zbootuje to wciskasz SHIFT+F10, odpali się konsola:

 

diskpart

list disk

select disk 0

clean

convert mbr

exit

 

Uruchamiasz instalator Windows, zakładasz partycję, instalujesz, później instalacja Minta.

Wejdź w BIOS i zmień zarządcę dysku z scsi na ahci.

Za nic nie mogę znaleźć w biosie funkcji Ahci czy też scsi

Szukaj pozycji SATA MODE, będziesz tam miał IDE, AHCI, RAID.

tak dzięki znalazłem - i jest ustawione AHCI - po uruchomieniu live cd - instalator nadal widzi dysk ssd jako pusty 

Masz na pewno GPT.

 

Proponuję, najpierw boot z nośnika z Windows 8.1 w trybie legacy, jak zbootuje to wciskasz SHIFT+F10, odpali się konsola:

 

diskpart

list disk

select disk 0

clean

convert mbr

exit

 

(Tracisz wszystko z dysku.)

 

Uruchamiasz instalator Windows, zakładasz partycję, instalujesz, później instalacja Minta.

OnChip Sata controller         - enabled

OnChip Sata Type               - AHCI

OnChip Sata Port 4/5 Type - IDE

 

Tak to było ustawione na dzień dobry -  czyli nie ma innej opcji na posiadanie 2 systemu operacyjnego na dysku jak zabawa konsolą i utrata wszelakich danych ?

 

Czy taka zabawa jest tylko przy Windows 8 czy jak zainstaluję triala Windowsa 7 to również nie dam rady bez kombinacji uruchomić 2 systemu czyli Linuxa Mint bo dysk SSD ma taki urok i już?

W Windows 8 jestem słaby ( i to chyba ostatnie chwile tego systemu na dysku) tryb Legacy tz. ?  co to za tryb ? coś ala awaryjny ? i jak ten wynalazek włączyć ?

Rozumiem, że dysk wpięty w port 0 lub 1 lub 2 lub 3 ? W BIOS ustawiasz trub UEFI lub LEGACY (może też się nazywać UEFI+LEGACY) ewentualnie przyduszasz F12 (bootmenu) i tam wybierasz boot z napędu optycznego (będzie BOOT DVD-RW “nazwa napędu” i BOOT DVD-RW "nazwa napędu"UEFI). Ja po testach z 8.1 miałen ten przebój, żeby zainstalować 7 i Xubuntu obok siebie, pomogła prosta sprawa zmiany GPT na MBR.

z wrażenia aż sprawdziłem - tak wpięty w port 0 - czyli jak zainstaluje Windows 7 to nie będzie problemu by obok zainstalować Linuksa ? czy problem będzie ten sam ?

Jeżeli masz zastosowane GPT na dysku, a masz w 99,9% to też będziesz musiał zrobić to co napisałem wyżej. To jest proste, spisz sobie na kartkę i jazda :slight_smile:

zrobię foto :slight_smile:

chcę zainstalować dystrybucje 64 bit ale niestety drugi z problemów dyskusji - nie działa myszka ( nie świeci się nie jest podświetlona ,w każdej 32 bitowej dystrybucji jest wszystko ok można sterować normalnie myszką - w 64b nie działa myszka a wraz z nią nie działa oczywiście kursor )

Jaka to mysz ? Sprawdź na innym porcie USB.

A4tech - już przerabiałem wszystkie porty- na 32 bitowym lunuksie myszka działa prawidłowo