Instalacja Linux Mint obok Windows 8.1 - problem

Sprawdź inną mysz.

sprawdzałem inne myszki - pod 64 bitami różne dystro - efekt zawsze ten sam brak działania myszki + zawsze nie ma sieci internetowej .(w 32 b jest wszystko ok )

Dał byś radę wrzucić całego dmesg po uruchomieniu systemu? Jako że jest to długi log to zdjęcia za bardzo nie da się zrobić. Najlepiej zrób tak - podepnij jak zbootujesz system jakiegoś pendrivera (jeśli to jest live cd), jeśli system zamontuje go automatycznie to to sprawdź poleceniem:

 

mount

Gdzie on jest, następnie:

 

dmesg > /miejsce/montowania/pendrivera/dmesg.txt

Jeśli sam nie zamontuje to najpierw

mount /dev/sdb1 /mnt

Zamontuje to wtedy sdb1 w /mnt, ale możliwe że będzie np. sdc1 zależnie od ilości dysków podpiętych pod pc. Po tym cały log powinien być na pendriverze. Wrzuć go tutaj na forum.

trochę ciężko bo nie mogę przewijać konsoli - jaki jest skrót klawiszy by konsola była na cały ekran zamiast okienka ? to może uda mi się chociaż zdjęcie zrobić lub ścrinshota jakoś wykonać

Przewijanie konsoli

Shift+PgDn/PgUp

Możesz przejść do trybu tekstowego:

Crtl + Alt + F2

Ale najlepiej zrobić to jak napisał dragonn:

dmesg > /miejsce/montowania/pendrajwa/dmesg

o

Zrób lepiej tak ja mówię - bo czasami dmesg jest tak długi że jego początek nie mieści się w buforze konsoli - co oznacza że go obetnie. To lepiej już zrób coś takiego:

dmesg| less

Wtedy będziesz umiał przewijać page up/down czy strzałkami dół/góra. Ale i tak dużo wygodniej będzie jak byś wyciągnął plik.

chodziło o ten log  ??

 

http://wklej.org/id/1229570/

Tak, ekhm pytanie ta myszka jest na usb czy ps/2? Bo co mi się najbardziej w oczy rzuciło to to:

[3.695256] i8042: PNP: PS/2 Controller [PNP0303:PS2K] at 0x60,0x64 irq 1
[3.695257] i8042: PNP: PS/2 appears to have AUX port disabled, if this is incorrect please boot with i8042.nopnp

Możesz zerknąć tutaj https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=51038 więcej niestety w logu za bardzo nie widzę. A inaczej - próbowałeś może zaktualizować UEFI na płycie głównej? Wiem że to trochę ryzykowne ale ja bym spróbował ;).

EDIT

Chyba znalazłem rozwiązanie http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2143433 musisz włączyć w BIOS/UEFI opcję IOMMU.

myszka usb - dzięki piękne - myszka reaguje

jutro zastosuje sie do rad odnoscie instalacji windowsa i linuxa obok siebie

czy na pewno nie ma prostszej metody bez instalacji systemu obok systemu bez kombinowania ?

 

dzięki wielkie

Pamiętaj o tym, że jak masz BIOS-legacy i tablicę partycji GTP to musisz utworzyć specjalną partycję dla GRUB’a. Po więcej informacji odsyłam do wiki Archa: https://wiki.archlinux.org/index.php/GUID_Partition_Table

To nie jest kombinowanie, jak zainstalujesz Windows 8.1 to dostaniesz w gratisie GPT, przez co instalator Linuxa będzie widział cały dysk dla siebie jako pusty.

Nie prawda - znaczy się jestem pewny że jeśli by sformatować dysk z MBR i zrobić sobie ręcznie partycje np. gparted a później się zabrać za instalację Win to on by nie ruszył układu dysk. Druga sprawa Forsaien większość dystrybucji obsługuje normalne GPT… problem jest taki że MS znowu coś wymyśli i GPT Windowsowe nie jest w pełni zgodne z standardem.

  • jak za pomocą gparted z płyty sformatować dysk z MBR? dysk podzielić chcę na połowę dla linuxa ext 4 jako system plików - a dla win? fat 32? ntsf?

(instalacja obok siebie Windows8.1 64b i Linux Mint 64b )

Wchodzisz w menu ‘Urządzenie->Utwórz tablicę partycji…’. Zostawiasz domyślne ustawienia i kontynuujesz. Jeżeli nie masz j. polskiego, to nazywa się to ‘Device->Create partition table…’.

Dla Windowsa tylko na razie NTFS. Stwórz jako pierwszą partycję podstawową dla Windowsa, na reszcie dysku stwórz partycję rozszerzoną na której umieścisz odpowiednie partycje dla Linux Minta.

Z GParted jest więcej roboty, nie dużo, ale jest :slight_smile: Ja robiłem tak jak wyżej napisałem i działa. 

Nie chce straszyć - przy botowaniu systemu 64 myszka jest - ale jak dałem dla ciekawości 32 bit dystrybucję to myszka kursor nie ruszał się - jutro obadam bo już dziś nie mam sił .Tak zrobię z partycjami . 

Po prostu zdecyduj się jaki chcesz mieć i tak ustaw BIOS żeby pod wybranym działało ;).

dragonn - w rozwijanym menu z systemem plikw w gparted nie ma NTSF :slight_smile:

To poszukaj ntFS :slight_smile: