Instalacja Linuxa na GA-MA74GM-S2H - sesja live oraz instalacyjna powoduje Kernel Panic

Witam.

Wpadł mi w ręce komputer z taką o to płytą główną GA-MA74GM-S2H z dwurdzeniowym Athlonem na pokładzie i 4Gb RAM.

Chciałem sobie z niego zrobić takiego salonowego PCta (korzystając z faktu, że integra Radeon HD 2100 ma wyjście HDMI) w tym celu tak jak na innych komputerach w domu przystąpiłem do instalacji peppermint os w wersji 6.

Niestety live usb uruchamia się niby normalnie, ale wystarczy tylko wymusić jakąś czynność w systemie np. odpalić terminal albo spróbować się połączyć z wifi (karta USB) a system albo wywala do CLI z komunikatem kernel panic albo mrozi pulpit i nie można nic zrobić tylko twardy reset. Stwierdziłem, że skoro nie peppermint to może spróbuję z inną dystrybucją. Na warsztat wziąłem minta w wersji 13 który, jeżeli inne dystrybucje zawodziły zawsze spełniał powierzone mu zadanie, ale nie tym razem, ten sam rezultat jak powyżej. Szukałem innych rozwiązań aż na warsztat wziąłem manjaro xfce 16.06 64bit. Ten nie uruchamiał się w ogóle. Dopiero gdy zmieniłem ustawienia Jądra na “bez ACPI” system odpalił się normalnie a ponadto nie mroziło go ani nie kończyło się komunikatem kernel panic. Przystąpiłem więc do instalacji która przebiegła bezproblemowo. Następnie restart i ponowne uruchomienie, ale po napisie manjaro monitor się wyłącza natomiast komputer cały czas chodzi jak gdyby nigdy nic. Pytanie w czym problem. Co robię źle lub czego nie robię? Przy starcie systemu wciskając klawisz “e” dopisałem w grubie linijkę acpi=0, ale to nic nie pomogło.

Wszelkie sugestie mile widziane.

Może podasz komunikat tego Kernel Panic?

Code: 00 48 8b 90 f0 00 00 00 49 8b 84 24 b0 00 00 00 49 85 d2 0f 84 20 01 00 00 48 69 88 58 09 00 00 48 8b 92 b0 00 00 00 48 8b 14 ca <8b> 8a b800 00 00 85 c9 0f 84 00 01 00 00 48 8b 90 90 08 00 00

RIP [<ffffffff810acef2>] enqueue_entity+0x502/0xb20

RSP <ffff88012fc83c00>

Kernel panic - not syncing: Fatal exception in interrupt

Shutting down cpus with NMI

Kernel Offset: 0x) from 0xffffffff81000000 (relocation range: 0xffffffff80000000-0xffffffffbfffffff)

drm_kms_helper: panic occurred, switching back to text console

[img=https://dl.dropboxusercontent.com/s/w1v1jk2rpc6z95i/IMG_20160613_064459650.jpg]

 

Nie czytając kernel panic, ale czytając wcześniejsze posty strzelam… wyczyść komputer, wymień pastę pod radiatorami… coś trafia szlag… :slight_smile:

Walnięty RAM

Ramy są nowe sprawdzone mem testem.

Też mi się kiedyś wydawało że mam dobry RAM: https://forum.dobreprogramy.pl/usb-20-asrock-k7s8x-v3-3-minuty-uruchamianie-windowsa-143549t.html

Nic nie piszesz o HDD, a podobne problemy mogą wystąpić jak HDD jest popsuty.

Inna rzecz to przywróciłbym domyślną konfigurację biosu, a możliwe że potrzebna jest jego aktualizacja.

 

Dysk jest dobry. Póki co podejrzewam zasilacz i linię 5V. Jak znajdę czas podmienię zasilacz i dam znać. Na pewno też posprawdzam pasty na procesorze i chipsecie.

Zagadka rozwiązana. Pisałem, że mam nowe kości RAM i okazuje się, że płyta nie radzi sobie z obsługą dwóch modułów na raz. Działa poprawnie albo na jednej albo na drugiej kości. Dziwne tylko, że MemTest na dwóch kościach przebiegł bez problemów. Dziękuję wszystkim za podpowiedzi. Przy okazji poprawiłem chłodzenie nanosząc nową pastę.

Może aktualizacja BIOS rozwiąże problem.

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka

Będę musiał sprawdzić czy jest nowsza wersja. Pytanie tylko jak zrobić tą aktualizację z poziomu linux’a bo oprogramowanie do upgrade’ów w zasadzie jest chyba tylko na widnows’a wydawane. Jak mnie pamięć nie myli kiedyś chciałem to zrobić na jakimś laptopie i kupa.

Podaj aktualną wersję biosu.

Bios zaktualizowany. Problem z pamięciami pozostał. Temat w zasadzie można uznać za zakończony.

Co masz za pamięci? Obie takie same? Procek ma jakieś ograniczenia co do pamięci (nie zman procków AMD)? Ta płyta w dual channelu obsługuje do 8GB. Tak więc płyta Cię nie ogranicza, albo masz coś nie tak z pamięciami, albo procek Cię ogranicza.

Nowe dwie identyczne 2 x 2GB na chipset’ach Hynix’a (z allegro app store) dedykowane do płyt z chipsetem AMD. Procesor, nie pamiętam teraz oznaczeń kodowych, to dwurdzeniowy athlon.

Się niestety okazało, że te pamięci razem nie mogą pracować :rage: każda z osobna działa, razem niestety nie.