Instalacja linuxa na HP Pavilion X2 - bootowanie z USB i EFI

(Zyrol81) #1

Witam.

Zaopatrzyłem się niedawno w urządzenie HP Pavilion X2 (hybryda tabletowo-laptopowa) z pre-instalowanym Win8.1. Chciałem usunąć windowsa i zainstalować w jego miejsce linuxa (Ubuntu lub kubuntu). I tu zaczynają się problemy. Wyłączyłem w bios opcje "secure boot". ale jak wchodzę w opcje bootowania ma do wyboru dwie opcje: Start OS i EFI boot options. Wchodze w EFi i pokazuje mi się pendriva oraz dysk. Przechodzę na pendriva, wciskam enter i... zamiast bootować pokazuje mi zawartość pendriva (tak jakby w dos) i każe znaleźć plik z rozszerzeniem .EFI lub wejść do BIOS lub w zresetować komputer. I w tym momencie nie wiem co mam zrobić.

(nintyfan) #2

Jakim programem przygotowałeś pendrive? Zastanawiam się czy nie możesz wystartować systemu w trybie BIOS, a on po prostu nie doda odpowiednich plików do partycji EFI. Z tego, co kojarzę(przynajmniej tak było w jednym ze szkiców), pliki dla EFI mają rozszerzenie “.exe” - może to coś pomoże - no dobra, sam napisałeś, że mają rozszerzenie .EFI.

Możesz pokazać nagranie komórką, bądź zrzuty ekranów?

(Zyrol81) #3

Pendrive nagrałem za pomocą UNetBootIN spod systemu Ubuntu na innym komputerze. Inne laptopy i komputery startują z tego pendrive bez problemu. A ten jeden nie chce. Zamiast wystartować mi spod wskazanego urządzenie wyświetla mi ich zawartość i każe znaleźć pliki z odpowiednim rozszerzeniem.

(MacGregor) #4

No i w czym problem? Wchodzisz w folder EFI na pendrive i tak wybierasz odpowiedni plik. Czy to już jest za trudne?

(artur9010) #5

spróbuj nagrać przy użyciu dd (spod ubuntu na innym komputerze)

być może unetbootin 'źle" nagrał obraz (nie ufam tym wynalazkom), a przynajmniej wykluczysz problem z obrazem na pendrive

Poleconko:

dd if=isoUbuntu.iso of=/dev/sdX

gdzie isoUbuntu.iso to ścieżka do iso, np. /home/artur/Downloads/ubuntu.iso

gdzie X to “litera dysku”, np. sda to dysk 1, sdb dysk 2

(Zyrol81) #6

MacGregor - na pendrive nie ma pliku folde3ru EFI. A program startowy woła PLIKU *.efi a nie folderu.

artur9010 - to nie problem z obrazem. Na innych komputerach spokojnie startuje z pendrive. To jednak komputer z pre-instalowanym Win8.1 i tym dziwnym utrudniającym życie wynalazkiem UEFI. No i na tym czymś za skarby nie mogę odpalić komputera z USB.

(MacGregor) #7

No to szukasz pliku UEFI w folderze boot lub gdziekolwiek indziej. Jeśli inne komputery startują z UEFI to gdzieś plik bootloadera jest tam zaszyty. Jeśli nie to źle nagrałeś obraz systemu.

(Zyrol81) #8

MacGregor - jest. Po nagraniu 64-bitowego systemu znalazłem. I mam takie dwa lpliki (EFI/Boot/):

bootx64.EFI

grubx64.efi

Po wybraniu któregokolwiek wyskakuje mi komunikat:

Obraz jednak nagrany jest dobrze. Na innym komputerze startuje system z pendrive bez problemu.

nintyfan - poniżej zdjęcia co po kolei robię. A więc po włączeniu wciskam F9, wybieram “Boot from uefi file” i wyskakują mi dwa orządzenia. Wybieram swojego Pendrive, wciskam Enter. Dalej wchodze w Efi, wybieram jeden z dostępnych plików i dostaje niebieski komunikat:

Nagrałem też inny system na pendrive i dokładnie takie same objawy. O tyle to zaskakujące, bo gdy startuje z tego samego obrazu systemu na innym komputerze nie mam najmniejszych problemów.

(MacGregor) #9

Ale czy na innym komputerze uruchamiasz system z obsługą UEFI czy MBR? 

(Zyrol81) #10

Tworzę bootowalny pendrive za pomocą UNetBootIn i nie działa. System widzi pendrive, mogę wybrać plik *.EFI po czym wyskakuje błąd.

Zrobiłem obraz za pomocą komendy dd pod ubuntu i teraz w ogóle nie widać pendrive.

Na innym komputerze normalnie robię uruchamianie z pendrive i rusza dalej samo.

(MacGregor) #11

Ale czy uruchamiasz go za pomocą UEFI czy zwykłego BIOS’u? możliwe że w obrazie iso lub podczas nagrywania jest uszkodzony bootloader EFI. Sprawdzałeś sumy kontrolne po pobraniu systemu?

(Kuba Zahradnik) #12

Pobierz obraz ISO Ubuntu. Potem pobierz program rufus. Służy on do tworzenia botowalnego pendrive pod uefi. Instrukcje znajdziesz w necie

(MacGregor) #13

Jeszcze powiedz w jaki cudowny sposób uruchomisz rufus’a pod linux’em. Wróć do szkoły i naucz czytać się ze zrozumieniem.

(Zyrol81) #14

Posiadam w domku laptopa dell. W opcjach jego konfiguracji jest zarówno Secure Boot jak i Legacy Support. Po wyłączeniu pierwszego i włączeniu drugiego komputer nawet się nie zająknął i odpalił system z pena. Posiadam jeszcze dwuletniego samsunga który również nie ma problemu z tym pendrivem. Niestety HP wpadło na genialny pomysł zabrania opcji włączenia Legacy Support i za skarby nie chce odpalić się inaczej niż standardowo z dysku z win8.1. Podejrzewam, że właśnie chodzi o brak możliwości włączenia Legacy Support. Wszystkie magiczne poradniki w necie i setki forów mówią, aby włączyć legacy support, a załączone filmiki pokazują, że wówczas wszystko startuje bez większego problemu. Nie ma jednak nigdzie co zrobić, jeśli nie ma możliwości włączenia Legacy Support.

(nintyfan) #15

Czy te urządzenie to jest x86 lub AMD64? Może jakiś ARM? Na jaką architekturę przygotowujesz pendrive?

(Zyrol81) #16

Urządzenie to Intel Atom Z3736F 1,33 - 2,16 GHz . Obecnie zainstalowany system 32bit. Natomiast w internecie wyczytałem, że aby zainstalować w ogóle jakikolwiek system na biosie UEFI to trzeba  przygotować system 64bit. Więc przygotowałem ubuntu 64-bitowe. Kombinowałem jednak z kubuntu 32bit z podobnym rezultatem.

(nintyfan) #17

Więc chyba wszystko powinno być w porządku. Kiedyś Atomy nie wspierały wszystkich instrukcji x86. Pytanie, jaki identyfikator bootloader(tzn. sposób dostępu) stosuje do urządzenia. Jeżeli jest to DOS-owy, no to mogą być problemy, bo możesz mieć np. inną liczbę dysków twardych. Niestety, ale na EFI/UEFI za bardzo się nie znam. Najlepiej, gdyby bootloader odczytywał UUID partycji.

(MacGregor) #18

Czyli masz uszkodzony bootloader EFI w obrazie systemu lub jest niekompatybilny w jakiś sposób z twoim systemem. Legacy support to nic innego jak umożliwienie startu za pomocą starego BIOS’u a nie UEFI i to dlatego na innych maszynach wszystko działa, bo nie używasz tam UEFI.

(Kuba Zahradnik) #19

Wirtualna maszyna z Windowsem XP? Nie pomyślałeś o tym, prawda? Aaa. Panie MacGregor, wiele Ci do mnie brakuje, więc nie podskakuj.

(MacGregor) #20

Nie pomyślałem bo nie każdy na poczekaniu ma wolną licencję na windowsa. Poza tym to mija się z celem. Szczególnie że jak już wspomniałem wina leży raczej po stronie obrazu systemu a nie sposobu jego nagrania.