Instalacja linuxa na HP Pavilion X2 - bootowanie z USB i EFI

jakiś pomysł zatem jak obejść ten problem i zainstalować ubuntu?

Najpierw sprawdź sumy kontrolne obrazu iso. Dzięki temu dowiemy się czy czasem obraz nie został uszkodzony podczas pobierania.

Zrobiłem to za pomocą K3B. Nie pokazał żadnych błędów w obrazie czy sumie kontrolnej. Chyba, że jest jakiś specjalny osobny program na linux do sprawdzania sum kontrolnych.

 

Plik Ubuntu 15.10 sumy kontrolne:

Wersja nie aktywowana pozwala na używanie systemu Windows przez 30 dni.

Olej sumy i spróbuj wypalić ponownie płytkę. Jak nie pomoże, to pobierz starszą wersję Ubuntu i nagraj na płytkę, a potem zrób update systemu. Możliwe, że problem leży po stronie sterownika efi w najnowszej wersji Ubuntu. Przed chwilą sprawdziłem na VMWare czy Ubuntu botuje pod efi i zadziałało.

bootowanie jest z pendrive a nie z CD. Próbowałem wersję 15.10 i 14.04 LTS. Żaden nie działa. Apropo… pozycze napęd DVD pod USB i sprubuję odpalić.

System musi być 64bit czy może być spokojnie 32 bit?

 

Nie wiem czy obsługa efi jest w systemie 32 bit.

Możesz mieć problem z samym pendrivem. Np na moim, marki Patriot pod USB 3.0, występuje problem z botowaniem pod efi. W Legacy Mode działa, a efi za cholerę go nie widzi. Za to ten sam pendrive, ale w starszej wersji pod USB 2.0 botuje pod efi.

x86 lub x64 nie ma żadnego znaczenia w kwestii bootowania.

Ubuntu w wersji x86 nadal nie zawiera loadera efi. Czyli nie będzie botować pod efi.

Ale jest to tylko winna Cannonical że nie stworzyła obrazu bootloadera w wersji x86. Architektura systemu nie ma żadnego związku z bootloaderem, tablicą partycji czy partycją ESP.

Pliki efi powinny być  na oddzielnej partycji lub poza obrazem z Ubuntu. W takim razie możesz samemu zainstalować jakiś bootloader, np. GumiBoot.

Dostałem komunikat “Selected boot image did not Authenticate. Press <Enter> to Continue”.

Spróbuj wyłączyć secure boot. Takie zabezpieczenie w efi, które blokuje botowaniem nie autoryzowanego systemu. Nie przełączaj na Legacy (serio się nie da tego trybu włączyć?), tylko wyłącz secure boot.

Może pokaż zakładkę boot z UEFI. Tak najszybciej znajdziemy przyczynę.

ZepsutyBanan

Secure boot jest wyłączone.

Nie ma nigdzie opcji przełączenia na Legancy Support. Przejrzałem cały bios. Nie ma nawet wyszarzonej takiej opcji. Po prostu wygląda to tak, jakby HP w ogóle odebrało możliwość wyłączenia UEFI.

MacGregor

Ustawienia bootowania. Albo po prostu podaj dokładny model urządzenia a ja już sobie znajdę co trzeba :wink:

HP Pavilion x2 10-K000NW W8.1

Hm… dowiedziałem się, że HP jak i np Acer czasem blokuja swoje biosy. Są jakby dwa biosy, albo poziomy dostępu. Jeden, ten co mi się ukazuje, czyli użytkownika. Mocno okrojony bez wielu funkcji. Ponoć jest też bios serwisowy, czyli zawierający wszystkie opcje. Prawdopodobnie tam byłaby możliwość wyłączenia UEFI. Czy wie ktoś może jak tego dokonać?

Nie wiem jak odblokować BIOS (sam mam laptop HP i chętnie był się dowiedział jak to zrobić). Jedyne co odkryłem to to że ubuntu/canonical nie prowadzi obsługi UEFI dla systemów 32-bit i to może być przyczyną. Spróbuj zbootować inne distro (arch, debian).

Oczywiście że architektura systemu ma z tym związek. Ma i to ogromny.

W takim razie przedstaw stosowny zapis który uzupełni moją wybrakowaną wiedzę.

 

http://www.rodsbooks.com/linux-uefi/

A wracając do problemu autora wątku, przyczyna jest bardzo prosta: