Instalacja linuxa na HP Pavilion X2 - bootowanie z USB i EFI

No tak, poradnik mówi, aby stworzyć obraz iso za pomocą unetbootin. I własnie za pomocą tego programu Tworzę. Bezskutecznie.

 

Wypróbowałem dystrybucję, która uznawana jest za najbardziej kompatybilna (jeśli można to tak nazwać) z UEFI i Windows, czyli OpenSUSE. Z podobnym rezultatem jak w przypadku ubuntu.

Chyba pozostaje tylko to rozwiązanie. Możesz tam wymusić użycie tablicy partycji GPT co daje maksymalną kompatybilność z UEFI. Jednak to rozwiązanie zmusza cię do użycia maszyny wirtualnej.

Teraz sobie przypomniałem że bios hp (po włączeniu secure boot) ma opcje resetowania “security boot”. To prostu przywraca domyślne kody bezpieczeństwa dla opcji secure boot. Mimo że ty domyślnie masz tą opcje wyłączoną nie zaszkodzi zrobić tego zabiegu.

Czyli mam włączyć secure boot i wyłączyć ponownie? Dobrze rozumiem? Jak mam zresetować kody Secure Boot?

Tworzyłem Pendrive na format GPT i rufusem nagrywałem obraz ubuntu. Dostałem komunikat “Selected boot image did not Authenticate. Press <Enter> to Continue”. Identyczny wyskoczył gdy próbowałem zabootować laptopa z zewnętrznego DVD.

na tym zdjęciu jest opcja “reset bios security to factory default”. Użyj jej (lub podobnej jeśli masz inną wersję biosu) żeby przywrócić domyśle kody bezpieczeństwa secure boot (możliwe że dla tego krzyczy o autoryzacje nośników). Żeby to wykonać opcja secure boot musi być włączona, później możesz ją wyłączyć. Cały zabieg mimo wszystko dotyczy tylko secure boot a ty go nie będziesz używać, ale myślę że warto spróbować.

Przecież miałeś jak byk napisane, że unetbootin się do tego NIE NADAJE.

Prawdopodobnie popełniasz jakiś błąd podczas używania dd lub używasz jakiegoś dziwnego obrazu iso.

http://askubuntu.com/questions/489546/installing-winusb-on-ubuntu-14-04

dd if=ubuntu-15.10-desktop-amd64.iso of=/dev/sdb1

 

Obraz ściągnięty z portalu linuxiarze.pl

Jako takiej opcji resetowania nie ma. W boot options jest tylko"

POST Hotkey delay         <0>

Secure Boot                    <Distabled>

Platform Key                    Enrolled     (<- opcja wyszarzana i niedostępna)

Pending Action                None          (<- opcja wyszarzona i niedostępna)

UEFI Boot Order      (<- tutaj kolejność bootowania, chyba bez większego znaczenia).

 

Przywróciłem ustawienia domyślne bios i otrzymałem komunikat:

“The selected boot device failed”

/dev/sdb1 to partycja na pendrive?

 

Nie znam się na płytach, a konkretnie, gdzie leży bootloader, ale może spróbujesz użyć SuSE Image Writter?

Jedna uwaga. Jeżeli nagrywasz obraz płytki dd, to wyjście nie ma być na sdb1, ale ewentualnie na sdb.

W taki sposób to sobie możesz tworzyć…

Dwie strony bezsensownej dyskusji bo ktoś nie potrafi skopiować prostego polecenia.

Ok. Mój błąd. :slight_smile: gparted pokazał mi usb jako sdb1, dlatego tak wpisałem. Nagram jeszcze raz obraz i spróbuje

 

Dziękuję! Dziękuję za tę cenną opinię.

.

 

 

 

No i kicha. Zrobiłem jeszcze raz obraz USB za pomocą dd tym razem. Komputer ładnie poprosił i wskazanie piku *.EFI. A w zamian dostałem komunikat “Boot device  is failed”. Chyba trzeba będzie się pożegnać z hp i wymienić na jakiś inny sprzęt. Chyba że macie jeszcze jakieś pomysły. Ja już niestety nie mam. Mam jeszcze tydzień na oddanie go i zakup czegoś innego. Przez tydzień mogę jeszcze pomyśleć, a potem rozejrzę się za konkurencją która pozwoli mi normalnie zainstalować to co ja chce, a nie to co producent mi narzuci.

Nie czytałem całości ale może na coś się przyda.

Ciągle coś źle robisz. Nie powinno być żadnego pytania. Ewidentnie błąd jest po twojej stronie bo jakoś inni z tym problemu nie mają:

http://askubuntu.com/questions/522136/touchpad-does-not-work-in-hp-pavilion-x2-tablet

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2272293

@MacGregor: Do czego to ma się przydać przy architekturze amd64?

http://ark.intel.com/products/82115/Intel-Atom-Processor-Z3736F-2M-Cache-up-to-2_16-GHz

Do tego że w podanym modelu wszystko wskazuje na to że zastosowane jest UEFI w wersji x86 a ubuntu nie prowadzi dla niego wsparcia.

Jest wiele modeli w których procesor jest z obsługą x64 ale UEFI i tak pozostaje w wersji x86. Choćby niektóre tablety.

Taa, jasne.

Z wcześniejszego linka:

Nie zaprzeczam, być może ja coś źle robię. Ale zastosowałem się do wszystkich rad tutaj i ciągle nie mogę. Albo jest błąd autoryzacji, albo “boot device failed”.

Większość z tych rad jest generalnie bez sensu i zwyczajnie marnujesz czas.

To masz do wyboru: ciągle aktywny Secure Boot lub źle utworzony pendrive z instalatorem.

Ta druga opcja oznacza, że pendrive nie działa poprawnie i ręczne szukanie plików EFI jest wtedy oczywiście również bez sensu.

Mają, ale z touchpadem przy używaniu za starego jądra :wink:

Z instalacją jakoś nie mają.

Wszystkie niezbędne informacje uzyskałeś. Przeanalizuj dokładnie wszystkie wykonywane czynności i znajdź miejsce swojej pomyłki.

Przy bezowocnych poszukiwaniach zawsze możesz sprzęt oddać.

Jakie są Twoje?

 

Secure boot jest wyłączone. Tego jestem pewien. A pendrive? Próbowałem różnymi programami, ściągałem pliki ISO z różnych źródeł, Używałem kilku pendriva i kilku dystrybucji. Nawet zmiałem tablice partycji i formaty partycji na pendrive. Bez skutku. Co jeszcze mogę zrobić?

Zauważyłem. Jakieś pomysły co i jak zrobić?

 

Próbowałem wiele razy każdą radę, miksowałem je, sam n własną rękę też coś kombinowałem. Nawet dzwoniłem i wymieniałem maile z zaufanymi serwisami komputerowymi. W czym jeden powiedział mi o zmianie tablicy partycji na GPT, a drugi powiedział o innym poziomie dostępu do bios, gdzie jest włączenie Legancy Support. Niestety zmiana tablicy nie pomogła, a do pełnego biosu nie potrafię się dostać (internet też na ten temat milczy).

OpenSuSE tumbleweed powinien wspierać 32-bitowe EFI na 64-bitowym procesorze. Ty jednak pisałeś, że już próbowałeś. Być może 32-bitowe EFI nie otworzy 64-bitowego bootloadera, podobnie jak 32-bitowy kernel nie uruchomi 64-bitowego programu.

@zyrol81 - nagraj może płytę DVD z jakiegoś ISO i poprzez napęd zewnętrzny spróbuj zainstalować…

jeśli wszystkie posty okazały się niepomocne to tym bardziej nie mam pomysłów innych…