Instalacja Linuxa obok Windowsa 10, czy to możliwe?

Tak. Oprogramowania najpierw szukasz w repozytorium. Jeśli nie ma - szukasz dodatkowych repozytoriów. W ostateczności kompilujesz ze źródeł.

Pomiędzy dodatkowymi repozytoriami a kompilacją są jeszcze gotowe binarki na stronach producenta oraz flatpaki i inne snapy.

Dzięki. Linux nie taki straszny na to wychodzi, dla użytkownika Windowsa.

Można się przyzwyczaić.

Zastanawiają mnie jeszcze dwie rzeczy. Podłączając smartfon pod komputer (Linux), będzie można wyświetlić zawartość pamięci telefonu i przenosić pliki tak, jak to jest w Windowsie, bez kombinowania?
Oraz, czy Linux wykrywa pada od Xone po kablu? Czasami lubię włączyć jakieś starocie z gier na emulatorze ePSXe.

Przez kabel działa bez problemu, przez bluethooth to już różnie bywa.

Smartfon z Androidem pięknie działa pod Plasmą5 (KDE). Do tego KDEConnect jest świetny. Podobno są problemy z iPhonami. Co do pada od XBoksa, to nie wiem, ale obecnie podobno wykosili połowę możliwości z podsystemu obsługi padów, po stwierdzili, że na Windowsie wszystkie pady są obsługiwane tak, jakby były XBoksowymi (tzn. wszystkie są zgodne), i wszystkie teraz są tak jakby uważane za pady od XBoksa.

Instalacja Linuxa obok Windowsa 10, czy to możliwe?

Jak najbardziej. Optymalny plac zabaw dla Ciebie.
Stary komputer z windows 10. Kładziesz na stoliku.
Nowy/Inny komputer kładziesz obok.
Instalujesz Linuxa na czystym dysku wcześniej go formatując.

Masz Instalacje linuxa obok windowsa.
Easy.

Proooooste.

Manjaro bez problemu wykrywa pada nawet bezprzewodowego mam Genesis PV58 który się zgłasza jako pad od Xboxa

używam Manjaro Deepin sprawdź sobie może ci przypadnie do gustu a menu wygląda tak

menu start

Minimalistycznie, coś co lubię.

Ok. Do testów 20GB mi wystarcza A do codziennej pracy jakbym chciał rozszerzyć partycję, ile mogę spokojnie przeznaczyć? Mając Windowsa 10 obok, na którym codziennie pracuje.

Już dawno byś zainstalował i wypróbował sam, wszystko o co pytasz.
Dwa dni męczysz się pytaniami i nic z tego nie wychodzi.

Lepiej pytać, niż później błądzić w Linuxie, np.

Kto pyta nie błądzi, ale praktyka jest lepsza od teorii.

Owszem. Linuxa nigdy nie ruszałem, nie miałem z nim styczności. Wolę pytać, nim za coś wezmę się.

W przeciwieństwie do Windows ile jest gustów tyle linuxów (konfiguracji Linuxa).

Te 20GB w zupełności Ci starczą na system. Resztę możesz trzymać na partycji Windows. Linuks zapisze i odczyta pliki na partycji NTFS.

Ok, no raczej wszystko już wiem o Linuxie, co chciałem wiedzieć.
Drażni mnie trochę menedżer plików (wgląd na dyski). Jak dla mnie mało czytelny jest w Manjaro. Można zmienić to?

daj screenshota to ci powiem czy da się to zmienić
na jakim manjaro zamierzasz pracować ?

Ok, daj mi 15 minut, zapiszę pracę na Windowsie.