Instalacja Linuxa obok Windowsa 10, czy to możliwe?

Cinnamon. Najbardziej przypadł mi do gustu.

No to na cinnamonie masz NEMO, bardzo fajny i przyjazny menadżer.

Może zmień motyw.

Powiedz @anon423116 co byś chciał zmienić

O to mi chodzi. Jestem przyzwyczajony do wglądu, jak jest na Windowsie. W tym przypadku nie mogę odnaleźć się.



Ok, ale chyba jasno nie wyraziłem się. Konkretniej chodzi mi o to okno, które przedstawiłem na zrzucie.
Dlaczego w Linuxie dyski nie są inaczej podpisane, dlaczego nie ma paska na dysku który informować będzie o ilości wolnego / zajętego miejsca?

Szczerze nigdy się nad tym nie zastanawiałem ale masz inne równie wygodne rozwiązania do sprawdzenia wolnego/zajętego miejsca np wpisz w terminal inxi -D -P albo prawym na dysk i własciwości

No ok. A nie ma jakiegoś menedżera osobnego, do ściągnięcia?
Chociaż, żeby było można zmienić nazwę dysku, ale i takiej opcji nie znalazłem, nawet pod PPM jak w Windowsie.

Na moim zrzucie (NEMO) po lewej stronie masz kreski pokazujące zajętość dysku.
Np. System plików i EVO, to są dyski i tam jest pokazane ile jest zajętego miejsca.
Dyski DANE i WINDOWS nie mają tych kresek, ponieważ dyski nie są zamontowane. Jak dyski zamontuję to kreski się pojawią.

1 polubienie

Ok. Będąc zalogowanym w Windowsie, nie widzę partycji z Linuxem. W innych przypadkach, taka partycja była widoczna. Rozumiem, że Linux ukrywa tą partycję, gdyż nie ma potrzeby żeby była widoczna?

To Windows nie widzi partycji ext4.

windows domyśnie nie rozpoznaje partycji ext4 żeby obsługiwać taką partycję musiałbyś doinstalować sterownik

Nazwę dysku zmienić (nadać) możesz poprzez wejście w program GParted do formatowania i partycjonowania dysków.

Oczywiście dostępna z menedżera w Linuxie?

Zatem wszystko jest jak najbardziej ok ma się rozumieć.

tak jest dostępny z menedzera ale żeby było szybciej możesz poprostu wklepać sudo pacman -S gparted

Ok. A skąd bierzecie komendy do wiersza poleceń? Bo w temacie tutaj nie jedna komenda poleciała.

ja się nauczyłem podstawowych komend gdy rozwiązywałem problemy wymagające użycia komend i lecę poprostu na pamięć

np tu masz część komend ale wszystkich nie musisz znać ja się nauczyłem komend poprzez codzienne użytkowanie, jak się przyzwyczaisz to menadzer ci nie będzie potrzebny i powiesz że proces instalacji aplikacji w windowsie jest mozolny jak tutaj możesz za pomocą jednej komendy zainstalować z 20 aplikacji z repo

http://www.astrouw.edu.pl/~jskowron/pracownia/komendy/
https://wiki.archlinux.org/index.php/Pacman_(Polski)

No dzięki za link, przyda się z pewnością nie jeden raz.


Miłego dnia Panowie. Więcej pytań nie mam o Linuxie. Wiem, co chciałem wiedzieć. Raz jeszcze dzięki za pomoc.