Instalacja na czysto win 10, czy licencję (klucz) mam pominąć?

Chcę zainstalować na czysto win 10(na pc), czy zostanie moja partycja z moimi plikami?

Czy podczas instalacji, mam pominąć wpisanie nr licencji?

Jeżeli jej nie usuniesz, to tak, zostanie. Chyba że to partycja na której będziesz instalował system, to partycja zostanie, ale pliki już niekoniecznie.

Tak, jeśli już na tym komputerze (płycie głównej) był zainstalowany i aktywowany Windows 10. Kliknij w takim wypadku “nie mam klucza”.

Jeżeli system był wcześniej instalowany, to taki komunikat się nie pojawi, tylko automatycznie aktywuje system.

Tak, jeśli jest to inna partycja niż obecnie systemowa (“C”) i jeśli na niej będą wszystkie potrzebne Ci pliki. Rzecz jasna, tej partycji, niesystemowej (“magazynowej”), nie wolno w trakcie instalacji usunąć! Jeśli jej nie masz, to utwórz i skopiuj na nią Twój profil oraz wszystkie potrzebne Ci pliki.
Tzw. “czystą” instalację wykonujesz wtedy wyłącznie z użyciem (sformatowaniem) dotychczasowej partycji systemowej. Żadnej innej!

Mam dysk c(z windowsem 10) i partycja d(moje pliki i dane), mam podczas instalacji, formatować dysk c i zaznaczyć dysk c, i zainstalować system?

Tak. Wyłącznie sformatować dysk (partycję) systemową “C”.

Podczas instalacji nie musisz nic formatować, bo wystarczy wskazać dysk z zainstalowanym systemem. Stary system trafi do katalogu zapasowego i będzie dostępny na wszelki wypadek. Koledze @Astor444 radzę najpierw przeczytać wszystkie poradniki, a następnie pisać odpowiedzi, a nie edukować się na czyimś komputerze i uzupełniać swoje posty co dwie minuty.

Aha, napewno nie usunie dysku d?

Dobra, trzeba coś zmienić w biosie, aby wystartowała płyta z win 10?

To zależy! Bywa, że wystartujesz z pomocą tzw. Menu Start, bywa, że trzeba przestawiać w BIOSie kolejność tzw. bootowania. Tę wiedzę na temat swojego laptopa, lub płyty głównej komputera stacjonarnego, musisz mieć koniecznie!

Stary - określ się z czym tak dzielnie walczysz od jakiegoś czasu:



2 pierwsze już mam gotowe, to były laptopy.

Teraz muszę zrobić na pc, czysta instalacja, bo, coś pomału chodzi.

Widzę, że czytasz temat ze zrozumieniem. Nie powinieneś się tutaj udzielać, bo wprowadzasz ludzi w błąd.

Chłopie - zobacz moje zapytanie do autora tematu. Pikaczu nadaje jak najęty , dlatego ja i @Astor444 za gostkiem nie nadążamy…

Ale co ma Twój post do tego, że @Astor444 wprowadza gościa w błąd, pisząc o jakiś przyciska odnośnie nieposiadania klucza, czy o konieczności formatowania partycji? Dodatkowo wystarczy czytać ze zrozumieniem, aby nie mylić PC z notebookiem. A to, kto ile ma tematów nie ma wpływy na jakość udzielanej odpowiedzi, chyba, że osoba odpowiadająca ma ograniczone możliwości myśleniowe, wtedy --> patrz mój poprzedni post.

giphy

@lukjan

Nie wczytuj się w kłótnie tylko upewnij się, że:

  1. Nie masz aktywnego żadnego szyfrowania, które po reinstalacji systemu może Ci utrudnić dostęp do plików.
  2. Twoje pliki znajdują się na partycji, której nie będziesz w żaden sposób edytował.

Co do samej instalacji, to musisz wiedzieć, że w oknie instalatora nie będziesz miał liter przy partycjach. Możesz sformatować istniejącą partycję z systemem, albo jej nie ruszać i wtedy Twój dotychczasowy system zostanie zamknięty w katalogu Windows.old, do którego będziesz miał dostęp gdybyś potrzebował coś z niego odzyskać (ustawienia aplikacji z folderu AppData, licencje z folderu Program Files). Jeżeli partycja systemowa ma mały rozmiar, to takie rozwiązanie nie jest zalecane. Folder Windows.old będziesz mógł usunąć w każdym momencie po instalacji nowego systemu.

1 polubienie

@lukjan

Obecnie Windows 10 można zaktualizować zachowując pełną konfigurację/aplikacje i ustawienia (niektóre lubią się resetować, ale to pikuś). Licencja jest brana z UEFI TABLE (SLIC) albo z powiązanego konta Microsoft, jeżeli już aktywowałeś system PO zalogowaniu się na swoje konto MS.

Z jakiego powodu chcesz wykonać reinstalację??

Aha, coś mi żle działa, opera 58 nie dodaje mi rozszerzeń chrome, a na laptopie jest dobrze.