Instalacja systemu na nieszczęściu m1

N5100?

Ale o co ci chodzi? Przecież komentuje sytuacje „pani księgowej” i jej problemów z zakupionym M1. Jeśli upolowałeś „mega okazja” i kupiłeś M1 za 2000zł to gratuluję… Poza tym nawet jeśli emulator windowsa działa wolniej niż normalny komputer z windowsem to i tak do programów fakturowych niema to żadnego znaczenia.

Trzeba by tu porównać benchmark M1 emulującego X86, z natywnym X86 zapewnianym pzrez Celerona. A nie benchmarki swoich natywnych środowisk.

Ale odpal sobie emulator paralel, odpal na nim windowsa ARM i na nim program X86 to zobaczysz, ze ten Celeron działa z 10 razy lepiej.

To sugeruję spróbuj zainstalować sobie emulator, do tego Windows ARM i odpal na tym programy księgowe, z bazą danych, ot Finka, Płatnik itp. nic szczególnego, polecam spróbować i pracować, potem sugerować takie rozwiązania. Bo widzisz, pomijając już to, że działanie tego jest tragicznie wolne, to na dodatek i tak większość nie działa w ogóle. Można sobie to jako ciekawostkę traktować.

Nie kupuje się M1 żeby odpalać na nim Windowsa i nie o to mi chodzi. Ta bliska łez księgowa powinna zwrócić Maca i kupić coś na Windows - to już pisałem wcześniej. Sprzęt do pracy kupuje się pod soft, a nie odwrotnie.

Po tym co napisałeś po prostu pomyślałem, że jest pasywnie chłodzona konkurencja w świecie Windows, ale jak widać, jeszcze nie ma.

Kupcie sobie MacBooka pro z m1. Ja mam i nie narzekam. Wszystko działa, nawet 10 letnia drukarka…

Zależy co rozumiesz przez konkurencję, bo m1 konkurencją dla Windowsa nie jest. Byłby, gdyby działał Windows.

A właśnie, jak masz to zrób test przeglądarki link na moim MacBooku AIR natywny Chrome wyciąga 1309. (po aktualizacji do najnowszej wersji spadło do 1123 :frowning: )

Patrzę przez pryzmat swoich potrzeb.

Tak patrząc znam osoby, które uważają, że tablet Manta za 300zł spełnia wszelkie potrzeby i wszystko na nim działa i jest idealny.

Myślę, że można to uznać za pasywnie chłodzoną konkurencję 10 Best Fanless Laptops (January 2022) Portable & Cheap
Fakt że M1 jest wciąż szybszy ale to ARM a w technologii ARM łatwo zrobić procesor bez aktywnego chłodzenia - patrz telefony/tablety.

Oczywiście.

No właśnie, czym więcej siedzę przy tym M1 tym większe mam wątpliwości patrząc jak to działa.

M1 Chrome natywny

Ryzen 4800H

Spróbuj jeszcze tym

https://browserbench.org/Speedometer2.0/

Faktycznie dziwne. Apple chwali się że M1 do 80% szybszy w Chrome. Czyli dobieranie benchmarków pod wynik. Chrome for M1 Macs Runs Up to 80% Faster Than Rosetta 2 Version - MacRumors
W sumie „real live tests” mało kto robi.

Tu mam 25 punktów na korzyść M1, ale widzę, że na tym teście operuje się bardzo niewiele, w ogóle do momentu, gdy operuje się niewielkimi ilościami danych, to m1 bardzo ładnie daje rade.

Dokładnie, i z tego co widzę w realnej pracy, też tak jest. Widać wyraźnie, że ta wydajność jest tylko w niektórych testach i specyficznych warunkach.

W ARM bazuje się na procesorach wspomagających (np do kodowania/dekodowania wideo) i Apple bardzo ładnie potrafi to wykorzystać marketingowo.

Mi wyszło w Chrome najnowszym 1163.
W firefoxie mam 1040.
Safari 1240.
Wynik może być zaniżony przez zabezpieczenia systemu.

Edge na 4800H 1500.
Safari m1 1235.

@wasabi1084
Nie jestem pewien co chcesz udowodnić - że Ryzen to lepszy wybór dla użytkowników Basemarka, a M1 dla miłośników ciszy? :upside_down_face:

Nic, co mam udowadniać? Przy tych testach to jest akurat cicho. Oba laptopy są niesłyszalne. Ot, porównanie wydajności przeglądarki na dwóch laptopach w podobnych cenach. W jednym płacimy za mobilność i baterię, w drugim za wydajność i GPU.