Instalacja Systemu Windows Vista

Witam Wszystkich nie wiem czy pomyliłem kategorię dodania postu a może nie. Może ktoś z Was wie ktoś poradzi. Mam laptopa bez dysku twardego więc będę w internecie zamawiał kupię tak ze 360 gb hdd mi wystarczy bo ssd za drogie . Tu chciałbym się Was zapytać co po kolei zrobić kiedy już dysk kupię i zamontuje w laptopie? Ściągnąć instalke Windows Vista home premium w obrazie ISO i zainstalować na dysku później sterowniki i powinno wystarczyć? A co to jest ten Microsoft czy to też muszę ściągnąć i wgrać?

Lubisz wyzwania. Sprawdziłeś czy są do tego laptopa sterowniki?

P.S. Stary laptop może mieć kontroler ATA a nie SATA - dysk może nie pasować - sprawdziłeś?

1 polubienie

Bez pomocy serwisu nie dasz rady tego zrobić.

1 polubienie

Witamy w 2020 roku, wujek gugiel dalej boli

1 polubienie

Nie, nie gryzie a połyka w całości.

W servisie mi powiedzieli ostatnim razem że za dużo mają zleceń i trzeba czekać parę tygodni także wtedy w tym samym laptopie wygrałem Windowsa z ISO i sterowniki z pliku zainstalowałem i było ok pamietam że chyba tu na dobreprogramy.pl doradzili mi bym też wygrał coś w rodzaju chyba visual c++ w ogóle co to jest te visual c++ ? I co to jest ten Microsoft czy to potrzebne? Teraz powtarzam robotę gdyż laptop upadł mi i został uszkodzony dysk a że nic tam ogólnie ważnego nie było to kupię nowy hdd i będzie dlatego chciałem się Was zapytać jeśli oczywiście wiecie coś na ten temat czy powinienem zainstalować to Visual c ++ i ten Microsoft czy nie. Przyznam że ostatnim razem nie wiedziałem jak aktywować klucz chociaż klucz mam zapisany pod laptopem ale jakoś wydawalo mi się że nie będzie to możliwe wytłumaczyć pytając na forum więc juz nie pytałem. A sterowniki to ostatnio ściągnąłem z netu to i raczej teraz też sie uda gdyż plik został mi na uszkodzonym dysku. Tu bardziej to mnie interesuje co trzeba wgrać zainstalować na niwym dysku by było ok np Windows? sterowniki? itd dziękuję za Wasze smsy i pomoc bo zawsze na dobreprogramy.pl jeśli tylko ktoś znał się to zawsze chętnie pomógł.

Visual C++ to takie biblioteki by część programów działała, bo bez nich wywala m.in. błędami o brakach w plikach.

Lepiej dla świętego spokoju je zainstalować na tyle ile Vista pozwala (wersja 2019 jako uaktualnienie 2015-2017 może już ma blokadę).


Microsoft to ta wielka firma/korporacja od m.in. Windows i MS Office (Microsoft Office). Jak widzisz to nie jest jakiś konkretny program a ewentualnie kawałek nazwy jakiegoś jak niby musieli wcisnąć nazwę firmy.

Dzięki Wielkie za pomoc tak zapytalem o ten visual gdyż ostatnim razem po zainstalowaniu na nowo systemu szukałem programu do montażu video i zapytałem tu na dobreprogramy.pl więc mi polecili ich masę oczywiście jestem z nich zadowolony i pamietam że ktoś z forum tutaj domyślił się że nie mam zainstalowane ten visual dlatego weszlo mi to do głowy choć tak do końca nie wiedziałem po co on i na co ale widocznie był potrzebny też do prawidlowego działania np programu. Teraz sytuacja się powtórzyła system będę instalować jeszcze raz także wolałem zasięgnąć Waszej porady by mi czegoś nie brakowało także jak kupię dysk to zainstaluje system i wgram z netu sterowniki i zainstaluje w laptopie i również visual C++ wersji 2019. Problem co mi zostanie to aktywacja mego klucza co raczej jest swoj skoro jest na laptopie więc nie powinno być to skomplikowane by aktywować taki klucz wiem że to nie jest pytanie na smsy bo zbyt duzo by trzeba było rozjaśnić może poszukam jakiś filmik w necie. Dzięki Wielkie za pomoc i wyjaśnienie co czym jest i po co jest .

Jest kilka rodzajów obrazów płyty z Vistą i nie każda pójdzie z każdym kluczem.
Ale jeśli płyta będzie prawidłowa, to powinno się zainstalować z kluczem na nalepce na obudowie i aktywować.
Problem z Vistą i XP jest taki (wiem, bo sam ostatnio się bawiłem), że NIE ma na to programów. Ani jednej współczesnej przeglądarki, Semonkey odpuściło sobie w zeszłym roku, Mozilla i Opera już ze 4 lata temu. LibreOffice też działa tylko do którejś tam wersji, nowsze się nie zainstalują. Antywirus chmurowy od Pandy działa pod Vistą i XP, ale nie wiadomo jak długo.

Lepiej jakieś Ubuntu, choć w przypadku starszego komputera raczej Xubuntu. Nawet Steam na tym działa, z niektórymi grami. Tu jest przykład jak lepiej przystosować Ubuntu do gier: https://youtu.be/DToZ9wU2qRk

I lepiej jednak SSD. Naprawdę. 120GB bywają poniżej 100 złotych, 240GB w okolicach 150…180 złotych. Różnica w szybkości ładowania systemu i uruchamiania programów jest kolosalna.

Napisz parametry tego laptopa, CPU, RAM, Model .

Tak myślałem nad ssd też nad tym pomyślę. Nie mam super laptopa na razie do gier go nie używam raczej do pisania a także do przerabiania filmików co czasem mi zamula program do przeróbki filmu ale idzie więc pomyślałem że chcę wymienić Ram. Mam Acer aspire 5738Z
intel pentium r dual-core cpu t4300 2.10ghz 4gb tzn 2 szt po 2 gb Wydawało mi się ,że powinny to być DDR3 a program CPU pokazuje ,że mam DDR2 Szukałem w intel teraz by dowiedzieć się czy do mego procesora Socket P 478 czy mogę wymienić Ram na 2 szt po 4gb i nie mogłem natrafić na ten procesor by coś pisało jakie Ram obsługuje .Sorry ja wiem jak potężny jest portal dobreprogramy.pl ale myślałem ,że zajmujecie się tylko programami dlatego szukałem w necie dalej aż pokierowało mnie znowu do Was. Lubie dobreprogramy.pl tak już jest.Teraz sam się zastanawiam by się nie pomylić przy kupnie używanych ram więc czy to są DDR2 czy DDR3 program CPU pokazał taktowanie 1333MHz 64 bity zasilanie ram 1.8v i co on tam jeszcze pokazał coś w rodzaju 200MHz lub 266MHz lub 333MHz to pewnie dopuszczalne taktowanie przy doborze ram Chipset intel GM45/GM47,mostek południowy intel 8280 1IM /ICH9-M i być tu mądry i pisz wiersze. Czytam tu u góry ,że czyli ,że jest kilka rodzaj obrazów z Vistą i nie każdy pójdzie z każdym kluczem ja mam Windows Vista home premium to zapewne jak ściągnę iso tego to powinny być bo to jak rozumiem te każde rodzaje Visty tzn np te jego odmiany co u mnie jest home premium, oczywiście wolałbym w 8.1 ale już klucz pod laptopem i na laptopie naklejka jest Visty to pasuje taki zainstalować.Płyty to ja nie mam po prostu ściągne iso wypale na pendrive . Jeśli chodzi o antywirus to myślałem ,że użyję tego co jest tu w dobreprogramy.pl 360 tak naprawdę to już kiedys myślałem się Was zapytać który z darmowych antywirusów polecilibyście no bo kto lepiej się zna na tym niż Wy.Ten chmurowy od Pandy to zobaczę ale jeśli nie wiadomo jak długo on będzie to może inny jakiś w miarę polecany by chronił system w jakiś sposób.Sorry ale czytam te cenne Wasze rady i w miare możliwości odpowiadam. Ten link Ubuntu to sobie zapisałem .Przepraszam,że dopiero teraz odpisuję po prostu małem dużo różnych maili to i z pracy itd nie zdążyłem przeglądnąć poczty to mnie z netu Intel do Was pokierował. Trzeba mi sie teraz dowiedzieć czy do tego laptopa mogę wymienić te 2szt ram 2gb na większe na 2szt po 4gb wtedy poszukam w necie 2 tej samej firmy używane o pasujących właściwościach,rady Wasze pamiętam będę miał je do kierowania się w dalszych postępach oczywiście będę Was informował co z tego wyjdzie. Tu przy okazji bo gdyby czasem przeglądali ten post osoby które jakiś czas temu podali mi linki na program do montażu filmów także chciałem powiedzieć ,że programy są super za co serdecznie wam dziękuję i tu oczywiście za teraźniejszą pomoc odnośnie Visty i Ramu równieżWam za Waszą pomoc serdecznie dziękuję i jeśli macie jakieś wskazówki to proszę napisać.

CPUID NIE CPU jak wyżej pisalem

Ubuntu oglądałem szkoda że w szkole wybrałem nie angielski tylki włoski ale ciekawy program wrócę do niego. Nic spróbuję jeszcze raz wpisywać w Google mój procesor może wyskoczy strona intel i z nią parametry dla tego procesora i jakie obsluguje ram

Twój laptop nie obsłuży więcej niż 4GB DDR2 (2 x 2GB DDR2). Można zmienić procesor na szybszy. Vista kiedyś dobry system na w miarę dobrym sprzęcie ale niestety już nie ma żadnego wsparcia. Jak chcesz już Vista to trzeba mieć obraz systemu z SP2 bo inaczej załamiesz się ściąganiem aktualizacji. Mam taki prawidłowy obraz Vista z SP2 OEM i zadziała na twoim kluczu, w instalce Vista zawarte są wszystkie wersje Visty, wpisujesz klucz i instalator sobie już ustala co to za wersja. Dysk SSD znacznie przyspieszy działanie systemu. Na twoim sprzęcie z SSD spokojnie zadziała W7/W10 tylko licencja przekroczy wartość znacznie sprzętu. Ostatnio na podobnym laptopie zainstalowałem na próbę W10 i działał w miarę normalnie jako biurowy sprzęt.

Dzięki W no to jak procesor większej pamięci nie obsłuży niz 4 gb to ok więc nie będę z nią kombinować i zostanie przy 4 gb ogolnie i przy tych 4 gb chodzi do prac podstawowych tylko lekko zamula przy montażu filmu dlatego wpadłem na taki pomysł by może dodać ramu no ale jeśli się nie da bez wymiany procesora to niech juz zostanie przy 4gb. Co do Visty to tez bym chciał mieć tą instalke obrazu SP2 OEM jak to zrobić by ją mieć. Tak dysk ssd to bardzo dużo daje namiary na ten dysk sobie zapisałem moze i na niego się kiedyś przemyśle. Tak przy okazji no bo kto lepiej od Was wie o programach jaki antywirus u Was sobie później ściągnąć by miał funkcję dormowa. I tak przy okazji mam takie jedno pytanie odnośnie ochrony antywirusowej podczas nawigacji w Google bo w trakcie łączenia się z internetem z Google wyskoczył mi napis ochrony w internecie McAfee WebAdvisor niby funcja bezpiecznego wyszukiwania w sieci Web to ok włączyłem no to znowu w komputerze pojawia mi się komunikat że włączyła się ochrona na moim laptopie coś jak dobrze pamientam windows defender gdzieś chyba tam to ok znowu wszedłem w ten komunikat w defender i aktywowalem tą ochronę na laptopie więc znowu jak to włączyłem to przy poniwnym połączeniu do sieci w Google znowu mi wyskakuje ten McAfee WebAdvisor by go włączyć bo aktywujac tą ochronę w laptopie defenderze to wyłącza się ten w sieci ten MeAfee. Nie wiem być może moj dzieciak bo czasem bawi się tym komputerem i być może on jakoś wygrał jakąś instalke itp że teraz mi ta ochrona Web tego MeAfee wyskakuje więc co byście doradzili czy być może poszukać co zostało zainstalowane w laptopie ze teraz wyskakuje ten MeAfee i ją usunąć czy ją aktywować jak mi się znow pojawi podczas połączenia z Google a pokazujący się z laptopa komunikat że komputer nie jest chroniony w tym chyba defender to po prostu nie zwracać na to uwagi. Sorry że tyle pytań no ale jesli już jestem teraz z Wami w kontakcie to musiałem Was zapytać

To chipset płyty głównej decyduje ile max. ram obsłuży nie procesor. Instalkę visty mogę ci udostępnić przez siec. Ale to dziś wieczorem lub jutro bom na działce.

A to super że ze masz instalke i ją przeslesz to poczekam. Dysk dopiero będę nowy szukał w necie i to parę dni mi zejdzie zanim dotrze ale super że mozesz ją przesłać w miedzy czasie i za to Ci bardzo dziękuję z góry.

Nie pamiętam jaki procesor jest w tym acer aspire 5738z czy bga czy mobilny jakiś czas temu czyściłem układ chłodzenia a ram zapewne ma ddr2 tak jak pokazuje program CPU-Z jak będę montował dysk to przy okazji sprawdzę to widocznie to ,że mogły być ddr3 to raczej pomyliłem z mym drugim laptopem w tym co mi czasem wyskakuje przy wejściu na internet to by włączyć ochronę McAfee WebAdvisior raczej w tamtym laptopie mam ddr3 raz wymieniałem draiver przetwornicy 3,3 i 5v bo siadł . W tym Acer Aspire 5738Z jeśli procesor byłby nie bga a mobilny to używany to jaki szukać może ma ktoś z Was link gdzie taki kupić .

Teoretycznie powinien być mobilny, sprawdź dokładnie cpuz model płyty i zgodności. Powinny jednak pasować T od 7000 w górę i P 8/9000. Tylko na cuda nie licz. Zmiana będzie z “Internet muli niemiłosiernie” na “jakoś da się korzystać”…

Dzięki zapisałem sobie namiary na ten co podałeś proceror to się zastanowię skoro może duzej zmiany nie da to raczj bym go nie zmieniał. Jeśli moze mulic internet popatrze na ceny używanych moze jakby wymienił na silniejszy procesor to pewnie przy okazji pozwoli on ma zmiane na większą pamięć to może by to coś wspólnie dało znaczne efekty? Rozgladne sie za dyskiem i na drugi tydzień go zamontuje .