Instalacja Systemu Windows Vista

Pamięć raczej limituje płyta.
I na znaczne efekty nie licz - osiągniesz poziom Netboków sprzed 3 czy 5 lat, czyli i tak 1/2-13 tego co robią budżetowe procesorów komputerach stacjonarnych. Dolicz jeszcze braki kodeków w Twoich prockach i masz obraz.

Plus jest taki, że jeżeli masz te 4 GB RAM, to dostanie procesora (porównaj wydajność passmarkiem) powinno zamknąć się w 30 zł. Celuj w te górne, ale nie top 3, bo będą po 100 czy ileś złotych…

Jeżeli faktycznie zabraknie Ci 4 GB RAM, to możesz pomyśleć o wspomnianym SSD, to złagodzi objawy swapa (zapisywanie ram na dysk przy przepełnieniu), a dodatkowo aplikacje będą startowały nieco szybciej.

Reasumując, jako komputer do YT, pisania, pasjansa, to możesz 100 (procek+ssd)w niego zainwestować. Jednak myśląc o grach, czy innych, to odpuść. :wink:

Dzięki za cenną wiedzę. Tego laptopa do do gier nie używam ten drugi to jak już sporadycznie. Na tym jak już to używam internetu i montażu filmików także w tym stanie jak juz jest to ogólnie przelknie trochę zamula ale nie ma aż tak zle. Ze względu że ten dysk hdd mi siadł to zainteresowalem się możliwością delikatnej rozbudowy laptopa szczególnie ramu gdyż bylem pewny że te 4gb co posiada że da się wstawić większe a tu wychodzi że większe się nie da na tym procku także to też dobry pomysł bo laptop ogolnie zadbany także pomyśle na tym i tak jak piszesz najpierw to trzeba wypróbować na ssd jak bedzie pracował a później dopiero ewentualnie procek i ram jeśli płyta nie ograniczy rozbudowy lub zostawić tylko z wymianą dysku na ssd. Dzięki Wielkie za pomoc☺ a tak sie zapytam bo czasem kursor na matrycy mi przeskoczy np idę kursorem po matrycy by na kierować na coś np otwarcie jakiego pliku itd to nie ma znaczenia i nagle znika i sie pojawia w innym miejscu moze znika a może odjeżdża tak szybko ze wydaje sie że znika ale dlaczego tak? To juz tak mam parę lat takiego kupilem laptopa myślałem by to naprawić jak się da

Ja bym zaczął od procka, w porównaniu z dyskiem koszt mniejszy, a ssd “montażu firlmików” nie poprawi. Zresztą szkoda 2x rozkręcać drania. Za 30 zł stracisz pewnie 2h roboty, i tak trzeba będzie paste wymienić, wyczyscić… Daj tylko znac dokładny model płyty lapka i sprawdź, czy procek wyjmowany. :wink:

To moze zacznę od procka jak mozna kupić w miarę tanio można zamontować jakieś korzyści na pewno da. Tak sobie myślę o dysku to ewentualnie kiedyś mógłbym go kupić ten ssd a na razie bym wziął 360 a później sobie z niego zrobił dysk zewnętrzny na różne rzeczy mam 1szt zewnętrzny ale już się zapełnia także z czasem trzeba pomyśleć o dodatkowym zewnętrznym dysku tak by sie przydał wtedy ten. Będę w domu o 17:00 to popatrze gdzieś powinienem mieć zdjęcia płyty jak ztobilem podczas wymiany pasty to na zdjęciach powinno być widoczne jaka plyta i procek to dam znać też gdzieś mam zapisane na brudno np wskazania z programu CPU-Z numer płyty zobaczę o 17 stej to dam znać. Tak przy okazji czy u Was jest takie opragromowanie piaskownica do ściągnięcia raz szukałem to nie było

Czy ja wiem. Dyski 360 GB zniknęły z nowych netbooków jakieś 7 lat temu, od tego czasu minimum to 500 HDD w laptopie. To oznacza, ze kupisz dysk używany, nawet jak sprzedawca będzie twierdził, ze “tylko leżak”. Dodatkowo do netbooków montowano naprawdę najwolniejsze modele. Może więc sie okazać, ze 360 GB kupiona okazyjnie na Allegro za 60 zł jest równie kiepska jak obecny. :wink:

To wezmę500 GB. Patrzyłem za zdjeciami płyty ale na to wygląda ze zostały na uszkodzonym dysku pare zdjęć było. Na dysku zewnętrznym mam instrukcję obsługi ale dla kilku pod modeli bo sugerowalem się nią by rozkręcić laptopa bo niestety by wyczyścić układ chłodzenia musiałem rozebrać laptopa na kawałeczki ale po wymianie rzeczywiście różnica temperatur jest odczuwalna. Jak trzeba będzie go rozkręcić by zobaczyć z bliska procka Mam parę parametrów odczytanych przez program CPU-Z Acer Aspire 5738Z Intel Pentium R Dual-Core CPU T4300 2.10GHz. Plyta model JV50_MV Chipset Intel GMR5/GM47 Rev 07 Southbrige Intel 8280 1IM ( ICH9-M) Rev 03 Package Socket P (478) technology 45nm Core VID O.975V

To za nową, taka nową, nową, wydasz jak za nowy SSD 240 GB, ale OK. :wink:

… a procek pewnie chcesz w PL zamówić, co. :)?

Procek i tak jest Chinski to dla mnie ma znaczenia skąd byłe w tym roku ewentualnie bym kupił jak do tego procka 2 pamięci Ram większe niż 4 bg np 2 po 4gb no chyba że się nie da to nie i czy chłodzenie sobie z tym poradzi

miałem zdjęcia porobione numerów części w laptopie jak go rozbierałem to mi przepadły bo ze względu ,że ten kursor na matrycy przeskakuje to raczej chyba nie brak lepszego sterownika ale pewnie problem tej małej płytki to może nie jest droga to bym sobie ją zamówił.Jestem jako jedyny z taką usterką także nikt nie może doradzić z własnego doświadczenia

Zapytam shango nie masz tej instalki do Windows Vista to ściągnąć jakąś konkretną z netu

… a nie lepiej nowego laptopa?
Bo idziesz z uporem straceńca w bezsensowne inwestycje.
O ile procesor to ze 30 zł, o ile dysk ssd przełożysz do nowego kiedyś, to za 2x4 Gb RAM dasz pewnie łącznie ze 100 i efektu nie będzie. Jak masz 100 do wydania, to bierz dysk ssd. Serio, różnica będzie większa niż zamiana 4 na 8 GB RAM w tym modelu. Zakup 2x4 GB RAM przewyższyłbym wartość tego laptopa, którego masz, on tez ze 100 zł wart dzisiaj. :wink:

Wspomniałem o zagranicznych, bo na Allegro ceny z kosmosu, tylko P8700 jest za 30 zł z tych lepszych, a na aliexpresie to 10 zł. Sam procek, o ile ruszy, trzeba by płyte, bios dokładniej sprawdzić, ma mniejszy pobór mocy i jest jakieś 15-20% lepszy od tego T4300.

https://pl.aliexpress.com/item/32842203457.html?src=google&src=google&albch=shopping&acnt=494-037-6276&isdl=y&slnk=&plac=&mtctp=&albbt=Gploogle_7_shopping&aff_atform=google&aff_short_key=UneMJZVf&&albagn=888888&albcp=6459787116&albag=77066918093&trgt=743612850714&crea=pl32842203457&netw=u&device=c&albpg=743612850714&albpd=pl32842203457&gclid=CjwKCAjwx9_4BRAHEiwApAt0ziTtLsHxXOfvoVt6TsXCZUJi2JOciBKiKAUUM6NSzdgUHGPJwAJVRRoCYo8QAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

To racja więc wezmę ssd 120gb zamiast ram bo ja tam wole posłuchać Ciebie bo masz widać duże doświadczenie takze zamowie ssd 120 gb a procek ten z Chin to zaraz sobie zobaczę ale te 30 zł za procka to mogę zaryzykować nawet z Polski na allegro będzie szybciej masz jakiś link na taki procek w Polsce? To ogolnie nie duży wydatek bo jak piszesz dysk zawsze mogę przełożyć do innego kupionego także za procek ze 30 zł jak do tego dziadka to jeszcze mogę dołożyć przy okazji mu zmienię pastę na lepszy współczynnik cieplny. Sprawdzić w Biosie w tym na komputerze po restarcie czy moze w pliku bios ktory mozna użyć do programowania bios

Mam doświadczenia trochę, bo rodzicom Acera 8xxx sprzed 12 lat też modernizowałem. Najpierw wymieniłem T7X00 na P bodaj 8600 i “było lepiej”, później HDD, z netboka mojego starego, zastąpiłem 120 GB Goodramem… i było znacznie lepiej. Dwa lata później laptop padł, padł w zeszłym roku, a był w wieku Twojego, dlatego odradzam wielkie inwestycje. On ma już dyche na karku i bliżej mu niż dalej…:wink:

Sprawdź jeszcze ceny, czasem za 240GB zapłacisz tyle samo co za 120, zależnie od sklepu.

To jest przykładowa oferta. Poczekaj tylko z zakupem, sprawdź, czy na 200% masz wyjmowane CPU (czyściłeś kiedyś w środku i patrzyłeś?), w Biosie po starcie komputera zobacz wersje (numer).

Jeszcze chciałbym tez w sieci zobaczyć, czy na 100% pójdzie, u rodziców poszło bez problemu, ale u Ciebie głowy nie dam w tym momencie.

Różnica w wydajności P8700 jest spora, ale to tylko lifting, bo współczesne typu 2200U są o 3 nieba lepsze. Tych topowych procków do lapków z Twojej generacji nawet Ci nie wklejam, zyskałbyś może kolejne 5%, ale zapłaciłbyś ze 4x tyle.

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Pentium-T4300-vs-Intel-Core2-Duo-P8700

Oje ale Ty to widać ,że masz ogromną wiedzę no tak 12 lat doświadczenia to wiedza w temacie musi być ogromna W Dzięki ,że pomogłeś to tak zrobię jak napisałeś na spokojnie dysk ssd okazyjnie 240 gb i wymiana procka sprawdzę wcześniej w Biosie wersje numer. Tak parę miesięcy temu rozkręciłem go na kawałeczki wyczyściłem układ wymieniłem pastę,ale nie interesowałem się procesorem wymianą to nie pamiętam jaki jest a ,że robiłem to po kolacji wieczorem na raz w 2 laptopach także nie patrzyłem na płytę dokładniej ale sprawdzę przeglądne dokładnie dysk na drugim laptopie oraz pare pendraive i zewnętrzny dysk może znajdę jakieś zdjęcie tej płyty procka jak zrobiłem jak go rozkręciłem a jak nie to go rozkręcę i zobaczę.Masz Wielkie doświadczenie to pewnie masz jakiś swój czy fanpage czy sevis czy stronke na yutube to daj mi namiary to bym sobie zasyskrubował. Zapiszę sobie te namiary na procki co mi wysłałeś przeglądnę

tani używany procek to zaryzykować mogę a jakby nie ruszył to przykleję go na lodówkę

widziałem ten z olx fajny tani

co to znaczy lifting jeśli chodzi o procesor

ten P8700 podoba mi się .Widzę,że masz za duże doświadczenie w prockach :slightly_smiling_face: to fajnie posiadać w sobie taką wiedzęa co to za typ 2200U to też do mojego drogie tak się pytam a ten P8700 mi się podoba to spróbuję sprawdzić jaki mam procek na płycie i ewentualnie bym kupił ten P8700

Złóż komputer, wymień rodzicom procek w lapku i za 10 lat, po prośbach znajomych “bo ty się na komputerach znasz…” będziesz miał tak samo. :wink:

Oznacza to tyle, co widzisz na słupkach, P8700 jest zauważalnie lepszy od T4300, ale do “dzisiejszych” brakuje mu dużo. Nie jest wiec to “modernizacja na lata”, a tylko wyciśniecie laptopa na rok, czy dwa.

Nie do Ciebie 2200U nie wejdzie, zupełnie inna podstawka i jest lutowany do płyty. Rzuciłem nazwę 2200U bo, razem z Intelami I3-8xxx, to takie minimum gdybyś chciał dzisiaj kupić nowy laptop. Obecnie już jest seria Ryzenów 4000, a Intel doszedł do 10000, wiec też “starsze modele” wspomniałem. Taniej od nich już masz tylko Atomy, wydajne (prawie tak samo słabo) jak Twój obecny procek. :wink:

Gdyby naszła Ciebie ochota na czytanie o tych współczesnych prockach, to https://www.purepc.pl/test-procesorow-amd-ryzen-3-2200u-vs-intel-core-i3-8130u?page=0,15

Rozumiem to sobie odpisałem by pamiętać o tym minimum 2200U dzieki za link poczytam o tych prockach się wiedza przyda . To tak ssd okazyjnie kupię procka sprawdzę w Biosie i kupię P8700 i już super nie liczę jak kolega na początku napisał na cuda mi tam wystarczy ,że wychodzi tanio i jakiś większy lepszy efekt będzie niż mam teraz zawsze to poprawi wyniki pracy laptopa bo tak rocznik laptopa jest nie polecany na większe inwestowanie niż te fajnie doradzone ssd i P8700 skromny wydatek na laptopa który już jest bo fakt kupić lepszy to też trzeba parę stówek wydać by różnił się wydajnością .Kukne popołudniu w Bios i jutro na spokojnie go rozbiorę przy okazji go odkurzę i trzeba zamawiać procka i kukne na ssd.To W Dzięki za rąbek twej wiedzy i pogłębienie mojej wiedzy i przede wszystkim za pomoc bo to najważniejsze bo bez tego były by nic:slightly_smiling_face: szkoda,że nie masz jakiegoś fanpage czy serwisu czy youtube to bym się jeszcze więcej od Ciebie nauczył ale jak to się mówi lepszy ryc niż nic:slightly_smiling_face: postu nie zamykam jako rozwiązany bo pasuje zdać relację także proszę o chwilę cierpliwości może nie wybuchnie:slightly_smiling_face:

Więc tak, internety mówią, ze P8700 powinien pójść.
Był sklepowo Twój model z nimi, ludzie też wymieniali, pisałeś tez o chipie 45/47, i tam piszą, ze działa. Daje więc 90%, że ruszy. :wink:


https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3511248.html

Super W Dzięki. Oglądałem te linki i post z elektrody tak to taki sam model będzie chodził kupię ten 1 z olx co mi poleciłeś zaraz nawiąże kontakt jutro rano otworzę laptopa w miedzy czasie go trochę odświeżę. Tam w poście na elektrodzie coś pisali że zastosowali 8 gb Ramu ddr 3 ale moze to chodziło przy procku T9400 mi wystarczy ten P8700. Ponoć w laptopie mam ddr2 ale gdyby czasem nie były kontabilne to wtedy najwyżej dobiore inne to juz do wymiany ramu to jest latwy dostęp bo są pod klapką. Jeszcze raz W Dzięki za rąbek Twej wiedzy zapewne miałeś dużo do zrobienia a jednak poświęciłeś swoj czas by mi pomóc obiecuję,że też jak nabiore wiekszego doświadczenia to będę innym pomagał☺

Po naszej rozmowie nawiązałem kontakt z tą osobą o procka ale juz nie było aktualne bo sprzedali

Pisali, bo 8 GB obsłuży, ale “wąskim gardłem” będzie zawsze procek.
Możesz poszukać innego, ale patrz na to ile masz punktów choćby w passmarku na Twoim i tym co widzisz, pamiętaj tez o cenie. Ten Twój laptop dzisiaj jest wart ze 100, może w porywach 150 zł. Więc ni wkładaj w niego 3x tyle. :wink: