Instalacja systemu z płyty i pendrive'a przez bootowanie

Mam następujący problem. Zarówno nagrana płyta z systemem jak i pendrive nie bootują. Podobno gdy instaluje się system przez mój komputer nie będzie można sformatować dysku systemowego, a ja właśnie chciałbym sformatować partycję. Mam 2 dyski. Jeden C - 1 TB, drugi F - 250 GB. System mam na C i on będzie formatowany. Mogę zrobić tak, żeby ten 250 GB był C, a ten 1 TB był F czy jeszcze inaczej? Chce mieć system na tym mniejszym, żeby w przyszłości nie formatować tego większego.

Czy:

  1. Jest różnica pomiędzy instalowaniem systemu z “mój komputer”, a poprzez bootowanie z płyty lub pendrive’a?

  2. Czy mogę sformatować dysk instalując system przez “mój komputer”?

  1. Jak zaczniesz z poziomu systemu, to nie zmieni to faktu, że będziesz musiał dokończyć na płytce. :slight_smile:

  2. Nie widziałem takiej opcji(mogę się mylić).

podpiecie-t503452.html#p3164257

Przeoczyłem to ![-o<

zrobiłeś bootowalnego pendriva, a w biosie przestawiasz aby Ci ruszyło z pendriva?

Podczas startu wchodzisz do biosu i ustawiasz tam na 1szej pozycji USB dalej HDD i byle co tam masz

http://pclive.pl/porady-komputerowe/spr … -bios.html

jeżeli masz inny bios to sobie poszukaj na googlach, choć zawszę jest bardzo podobnie

Podczas uruchamiania komputera naciskałem nawet F11 i wybrałem własnoręcznie co ma zbootować, miałem tam do wyboru 2 USB - to było dziwne, tym bardziej, że 2 takie same nazwy. Wybrałem jeden, potem drugi - zawsze kończyło się tak samo - czyli wyskoczył czarny ekran z białym komunikatem, nie jestem jednak pewien, czy dokładnie takim, nie pamiętam - “missing operating system” czy coś takiego.Dziwne, bo nagrywałem wszystko tak jak w poradniku…Podczas tego komunikatu mogłęm zrobić jedynie ręczny reset.

250 GB na plycie podlacz do SATA 0, 1 TB do SATA 1, teraz 250 bedzie C a 1 TB jesli nie jest podzielony na partycje powinien byc D a nie E,F czy G,

jesli F11 wywoluje BootMenu i jest tam UEFI USB… i samo USB… to wybierz same USB… przy pierwszym restarcie instalacji windowsa wyjmij USB pendrive.

Pendriva zrob z WinToFlash

http://wintoflash.com/download/en/

jest dosc prosty i po polsku tez

Instrukcja do zrobienia Win7 na USB

Ściągnij Universal USB Installer http://www.pendrivelinux.com/downloads/ … .9.1.0.exe , uruchom, na pierwszym ekranie klikasz I Agree,

następnie z rozwijanej listy wybierasz Windows 7 Installer (pod koniec listy), potem wskazujesz plik iso z systemem, Step 3 wybierasz swój pendrive (tylko się nie pomyl), na koniec klikasz Create, musisz jeszcze potwierdzić sformatowanie pendriva i powinno zacząć si kopiowanie plików. Na zakończenie procesu powinno pojawić się Installation Done, Process is Complete!

Przede wszystkim, przed tymi wszystkimi “operacjami” w ogóle odłącz fizycznie (przewody) dysk 1 TB od płyty głównej i zasilacza. Pozostaw podłączony do gniazda SATA3_0 jedynie dysk 250 GB. Będziesz miał czystą sytuację informatyczną. Podłączysz ten dysk 1 TB dopiero jak będziesz miał zainstalowany system.

No i podaj, co to za tajemnicza płyta główna (firma, model) komputera, oraz dane dysku 250 GB, bo trudno udzielać rad w ciemno.

MSI GeForce GTX 560 Ti 1GB DDR5/256b D/mH PCI-E OC

Nagrywarka DVD Samsung SH-S223C SATA czar Bulk + N

Dysk twardy Samsung 1TB HD103SJ 7200 SATAII 32MB

Pamięć DDR3 Corsair 4GB PC1600 2x2GB CL9 XMS3

Zasilacz do obudowy XFX Core 750W

Procesor Intel Core i5 2500K 3.30GHz LGA1155 BOX

Płyta główna AsRockP67 PRO3

Skąd będę wiedział, który to jest SATA_0?

Boję się też, że ściągnięty system (oryginał zagubiony poza kluczem licencyjnym, polecono mi pożyczenie systemu, więc po instalacji go usunę) nie zaakceptuje klucza, wtedy będzie masakra, bo nie mam 2. komputera.

Jest napisane na płycie SATA3_0. Gniazdo jest białe.

Na brak systemu oryginalnego nic nie poradzimy! Musisz sobie radzić sam.

Microsoft zalecił pożyczenie systemu od kolegi na czas aktualizacji, nie mam teraz takiej możliwości po prostu więć ściągnąłem identyczną wersję systemu z posiadanym obecnie TYLKO na czas zainstalowania go w systemie. Oto imienny dowód sprzedaży.

Drugi dysk ma takie oznaczenie w menadżerze: ST3250820AS ATA. Wg google to Seagate Barracuda.

No dobra! Wobec tego - poza moimi skromnymi radami - pozostaje Ci zastosować się do rad wyżej podanych przez forumowiczów odnośnie wykonywania instalatorów (z płyty lub z pendrajwa). Instaluje się system zawsze"spod bootowania". Powodzenia!

Jest progress.

Twój sposó zadziałał. Wybrałem z listy pendrive’a i zaczeło się ładowanie plików systemu, po chwili proces instalacji. Tylko sprawdzałem, nie instalowałem jeszcze. Problem jest ciągle z dyskami.

Nie mogę, system mam teraz zainstalowany na 1TB dysku.

250 GB podłączyłem do SATA 3_0, a 1 TB do SATA 3_1 wg rady. Niestety, dysk C to ciągle ten 1 TB, a dysk F (w moim przypadku) to 250 GB.

Chcesz przecież system operacyjny mieć wyłącznie na dysku 250 GB , a nie na 1 TB. Moje rady dotyczyły właśnie tego jak to najprościej zrobić.

Mój błąd, masz rację.

Zrobiłem tak: defragmentacja 250 GB dysku, odłączenie dysku 1 TB, uruchomienie instalatora, w oknie z partycjami sformatowałem 250 GB dysk i kiedy klikam dalej mam komunikat:

_ Instalator nie mógł utworzyć nowej partycji, ani zlokalizować istniejącej partycji systemowej. Aby uzyskać więcej informacji zobacz plik dzienika instalatora systemu Windows. _

Czyli muszę mieć podłączony większy dysk z obecnym systemem? Bez sensu…Dodatkowo, muszę ten 250 GB dzielić dodatkowo na partycje? Wolałbym nie…na nim miałbym tylko system i inne mniej wartościowe rzeczy, a cała reszta na 1 TB (tutaj bym podzielił wg Twoich rad Poraj ).

W czym problem?

Nic podobnego! Dysk 1 TB pozostaw odłączony!

Po pierwsze, w momencie kiedy otwiera się podczas instalowania okienko z wyborem Typu instalacji musisz wybrać (kliknąć) obszar pt.“Niestandardowa (zaawansowane)”.

Po drugie, w kolejnym okienku z partycjami musisz otworzyć Opcje dysku (zaawansowane).

  1. Teraz zaznaczasz każdą starą partycję, jaką tam ewentualnie widzisz i klikasz Usuń.

Powtarzasz tę czynność, aż zostanie Ci cały jednolity obszar dysku jako Nieprzydzielone miejsce.

  1. Teraz naciskasz przycisk Nowy i - jeśli wszystko potwierdzisz bez zmiany wartości cyfrowych - nastąpi utworzenie dwóch partycji (w tym jedna partycja (1), około 100 MB i druga (2), to prawie cały dysk).

3.Teraz zaznaczasz partycję 2 i klikasz przycisk Dalej. Musi teraz nastąpić dalszy ciąg instalacji na tym dysku, czyli na partycji 2. Potem, po zainstalowaniu systemu, uzyska ona (czyli praktycznie cały dysk) samoczynnie literę C, a partycja 1 (100 MB) zostanie ukryta.

Pomocniczo zerknij na: http://pclive.pl/porady-komputerowe/win … ows-7.html

Piszę z nowo zainstalowanego systemu, bardzo Ci dziękuję za pomoc Poraj oraz falcon89. Pozostaje jeszcze kwestia dysków. W chwili obecnej mniejszy dysk jest zonaczony literką “C” czyli tak jak chciałem. Jak teraz podpiąć większy, żeby nie był oznaczony jako “C” - to najważniejsze.

No to uważaj! Wyłącz komputer! Podłącz ten dysk 1 TB do gniazda SATA3_1 i do zasilania. Uruchom komputer. System wykryje ten dysk (dymek i info w tray’u) i zainstaluje sterowniki.

Ewentualnego dalszego podziału na partycje możesz dokonać w Zarządzaniu dyskami lub programem zewnętrznym.

Mogę się wstrzymać z formatowaniem i mieć wgląd w jakiś sposób w dysk? Jest tam jeszcze trochę danych wartych uwagi, wolałbym nie formatować od razu.